Προς το περιεχόμενο

acid pro 5


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους και να εισται καλα.Εχω το προγραμμα acid pro 5 ειμαι πολυ αρχαριος και θα ηθελα την βοηθεια σας.Αν καποιος γνωριζει το προγαμμα ας μου δωσει ορισμενες οδηγιες διοτι απο αγγλικα λιγα οποτε δεν μπορω να διαβασω το manual.Καταρχην πως μπορω να αλλαξω τα bbm 2 τραγουδιων ωστε να παιζουν συγχρονισμενα.αυτο ειναι το κυριοτερο.Ας ειναι η οδηγιες σας αναλυτικες διοτι αρχαριος ειπαμε.Και οτι αλλο μπορειτε να βοηθησετε ευμπροσδεκτο.Σας ευχαριστω παρα πολυ και να εισται ολοι καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους και να εισται καλα.Εχω το προγραμμα acid pro 5 ειμαι πολυ αρχαριος και θα ηθελα την βοηθεια σας.Αν καποιος γνωριζει το προγαμμα ας μου δωσει ορισμενες οδηγιες διοτι απο αγγλικα λιγα οποτε δεν μπορω να διαβασω το manual.Καταρχην πως μπορω να αλλαξω τα bbm 2 τραγουδιων ωστε να παιζουν συγχρονισμενα.αυτο ειναι το κυριοτερο.Ας ειναι η οδηγιες σας αναλυτικες διοτι αρχαριος ειπαμε.Και οτι αλλο μπορειτε να βοηθησετε ευμπροσδεκτο.Σας ευχαριστω παρα πολυ και να εισται ολοι καλα.

 

Απ'όσο ξέρω δεν αλλάζεις και στα δύο τραγούδια κάτι.

Καταρχάς αν θες απλά και μόνο να κάνεις ρεμίξ τραγουδιών υπάρχει κάτι ΠΑΝΕΥΚΟΛΟ .Το πρόγραμμα Atomix mp3

Αν όμως θες να προσθέτεις εσύ λούπες κτλπ ή να γράφεις δικά σου κομμάτια τότε ναι , πρέπει να ασχοληθείς με το Acid και όχι μόνο.

Καταρχάς πάρε για βάση μια λούπα σε τέσσερα τέταρτα που να κάνει ένα απλό ΝΤΟΥΠ ΝΤΟΥΠ , επαναλαμβανόμενη μπότα ώστε να έχεις μια βάση στο τέμπο και εκεί πάνω να κολάς τα τραγούδια.

Οταν βάζεις ένα τραγούδι στο acid βγαίνει μια καρτέλα έτσι ? δεν θυμάμαι τώρα απ'έξω τι λέει αλλά πατάς πρώτα YES και μετά next next next next συνέχεια μέχρι να φτάσεις εκεί που έχει κάτι τσεκαρίσματα για το αν θες το τραγούδι να λειτουργεί με το pitch ώστε όταν ανεβαίνει το τέμπο να μην λεπτένει και η φωνή και το αντίθετο.Εκεί λοιπόν ΔΕΝ μαρκάρεις το "save project κτλπ " και μαρκάρεις νομίζω ΜΟΝΟ το πρώτο και το τρίτο κουτάκι.

Μετά τι κάνεις ............. χμμμμμ μετά πάνω στη μπάρα του ACID υπάρχουν κάποια κουμπιά

Το πρώτο πρώτο το ξεκλικάρεις

Και γιατί αυτό ? Οταν είναι κλικαρισμένο ( μέσα ) τότε ότι τοποθετείς το τοποθετεί ΑΥΤΟΜΑΤΑ πάνω σε συγκεκριμένο μέτρο ώστε να δουλεύεις σωστά όταν προσθέτεις λούπες. Με τα τραγούδια όμως είναι λίγο διαφορετικά. Οπότε όταν το ξεκλικάρεις αυτότράβα με το κέρσορα το τραγούδι μέχρι πέρα και κούνα το με τον κέρσορα μέχρι να κολήσει πάνω στη λούπα στο ρυθμό και να τα ακούς σωστά.Εκεί παίζεις όσο μπορείς προσπαθώντας να βρεις το καλύτερο δυνατό σημείο.

Μεγάλωσε φυσικά το track ώστε να μπορείς να το κινείς πιο άνετα

Αν θες να βάλεις και δεύτερο τραγούδι κάνε το ίδιο .Μετά μπορείς να αφαιρέσεις την λούπα από κάτω.

Για ποιό λόγο όμως θες το ACID ? Γιατί αν ο σκοπός σου είναι η μίξη κομματιών υπάρχουν ένα σωρό άλλα προγράμματα ειδικά για DJ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμπειρος χρηστης εδω. Δωσε λιγες αναλυτικες πληροφοριεσ σχετικα με το τι θες να κανεις. το ΒPM δυο acid projects θες να αλλαζεις? με ποιο σκοπο?

www.fabliquid.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μιξαριστουν 2 traxx sto ACID υπαρχει ο BEATMAPPER.

 

Οταν φορτωνεις ενα αρχείο στο project σου και το ACID υποψιαστει ότι πρόκειται για FULL TRACK, σε προτρέπει να βάλεις το χεράκι σου για να καθοριστεί το tempo του.

 

Στην ουσία σε καλεί να καθορίσεις την αρχή και το τέλος απο ενα 4-BEAT loop του κομματιου. Αν αυτό γίνει τέλεια, σε οποιοδήποτε σημείου του project σου το wav αυτό θα είναι συγχρονισμένο με τα υπόλοιπα loops. Αν δεν είναι ακριβές το loop που θα καθορίσεις, μπορεί σε κάποιο σημείο χαθεί ο συγχρονισμός οπότε αφιέρωσε λίγο χρόνο παραπάνω για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

 

Πάραυτα, επειδή αυτό είναι αρκετά δύσκολο, εκεί που θέλεις να γίνει η μετάβαση απο το ένα κομμάτι στο άλλο, κάνε zoom kai μετακίνησε την <<κυματομορφή>> έτσι ώστε να έχεις συγχρονισμό.

 

To κερασάκι είναι οτι εφεξής μπορείς να αλλάξεις και το pitch του!

 

Οπότε δεν έχεις παρά να εισάγεις μέσα σε ένα project 2 traxx, μέσω beatmapper, και να χρησιμοποιήσεις (fade) envelopes για να κάνεις την μίξη μεταξύ τους.

 

GHEN

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ειστε καλα αδερφια ευχαριστω πολυ που κανατε τον κοπο να με βοηθησετε γιατι ειμαι τελειος στην αρχη.ο σκοπος μου ειναι να κανω ρεμιξ και οχι μιξι.Το να κανω μιξι σε pioneer μου ειναι το πιο ευκολο πραγμα του κοσμου τωρα με το αcid τα βρηκα μπαστουνια.θελω πχ να παρω το τραγουδι του νινου (φοβαμαι)και να το βαλω δικια μου λουπα απο κατω ωστε να το κανω beat song.Για να γινει αυτο ομωσ πρεπει να παιζουν στις ιδιες στροφες δεν μπορει το ενα να ειναι 115 bbm και το αλλο να ειναι 100 δεν γινεται να ταιριαξιουνε.Αυτο ζητω να μπορεσω να κολησω μπιτακι σε καποιο ελληνικο κομματι ας πουμε.Εχω επισης και το soundforge 7 που απο οτι εχω μαθει βοηθαει το acid πολυ.Σας παρακαλω πολυ ζητω συγνωμη αν δεν ειμαι και πολυ σαφης αλλα πιστευω οτι και σεις μαθητες υπηρξατε :lol: .Δωστε μου οτι οδηγιες μπορειτε (αναλυτικα αν ειναι δυνατον) για να του παρω τον αερα.Να ειστε ολοι καλα και ευχαριστω παρα πολυ τολης.Ottomo μια και εισαι ιδικος ξεκινα μαθηματα εντατικα μηπως και στρωσο χαρακτηρα. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου