Προς το περιεχόμενο

Θόρυβος με κάρτα edirol fa-66


keyman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά θα ήθελα τη βοήθεια σας γιατί έχω πελαγώσει....

Σήμερα πήρα στα χέρια μου την edirol fa66, έκανα κανονικά το installation σε λαπτοπ με windows xp και τσιπάκι ΤΙ.Η κάρτα ως γνωστόν είναι firewire.

Με το που τελείωνει το installation και ενώ όλα έχουν γίνει οκ ανοίγω τα ηχεία να ακούσω εαν λειτουργεί η κάρτα και το μόνο που ακούω είναι ένας μόνιμος εκνευριστικός θόρυβος ο οποίος μοιάζει να είναι υψίσυχνος και διακοπτόμενος...(κάτι σαν μπζζζ...μπζζζ....μπζζζ...κλπ).

Με το που βγάζω την κάρτα από το firewire ο θόρυβος σταματά.Επίσης συνέδεσα και μια ηλεκτρακουστική κιθάρα στο line in και παίζει κανονικά χωρίς θόρυβο(ενώ η κάρτα δεν είναι συνδεδεμένη με το pc ).Με το που ξαναβάζω το firewire στον H/y o θόρυβος ξαναρχίζει..Έχετε καμμιά ιδέα που μπορεί να οφείλεται αυτό?θα ήθελα πολύ την απάντηση σας γιατί δεν ξέρω πραγματικά τι να κάνω.... ??? ??? ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες αργότερα...

Τροφοδοσια παιρνει απο το τροφοδοτικο. Απο το firewire μπορει να πάρει αλλα χρειαζεται 6pin  αλλα το laptop μου εχει 4pin :'( Λες να φταιει αυτο? Εχω ψαξει τα παντα :-[

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως αν περνουσα τον ηχο απο μια μικρη κονσολα και υστερα στα ηχεια λυθει το προβλημα πραγματικα δε ξερω. Μάλλον λεω οτι να ναι πανω στην απογνωση  :-X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, δεν νομίζω να λυθεί...

Τι καλώδια χρησιμοποιείς; Δοκίμασες με balanced;

Μπορείς επίσης να πας λαπτοπ και κάρτα ήχου στο σπίτι ενός φίλου και να δεις αν κάνει τα ίδια.

Αν όχι, πρόκειται για ground loop μάλλον, οπότε και μπορείς απλά να αφαιρέσεις τη γείωση (δε το συνιστώ) ή να δοκιμάσεις κάποιο hum eliminator di box (δεν έχω δοκιμάσει και δεν ξέρω κατά πόσο κάνουν δουλειά) ... 

Peace, Love, death metal

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομιζω να ειναι ουτε αυτο γτ αν δεις το πρωτο μην και το επιβεβαιωσα και εγω, αν βγαλεις το firewire και τι δουλεψεις μονη της το προβλημα λυνεται οποτε μηπως φταιει το firewire για αυτο το θορυβο η παιζει κατι με τους drivers

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το άλλο που παρατηρησα ειναι οτι εχοντας τη καρτα κλειστη αλλα συνδεμενη με το firewire  ο θορυβος υπάρχει ακομα αλλά σε μικροτερη ένταση αν βγαλεις το firewire σταματάει κατι μου λεει οτι φταιει το 4pin firewire

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου