Προς το περιεχόμενο

Μετατροπη ακουστικων ντραμς σε ηλεκτρονικα


susperia13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

 

γ$#%ω το κερατο μου...δε ξερω ρε παιδια μαλλον ειναι θέμα ορολογίας! δε μπορω να καταλάβω ΤΊ ΑΚΡΙΒΩΣ ειναι αυτο που προκαλει ζημια στα φαλτσοκοψιματα απο τα mesh heads, που δεν τον προκαλουν τα κανονικα drum heads. Έχει γίνει σε κάποιον κατανοητό επακριβώς?

Το μόνο που μπορω να καταλάβω και αν το καταλαβα σωστα είναι ότι το mesh head ''τρίβει'' τα φαλτσοκοψίματα σα γυαλόχαρτο...είμαι σωστός?

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και απαιτούν αναλογικά μεγαλύτερη τάση γιατί πιο ελαστικά σε σχέση με ένα κανονικό δέρμα. Οπότε επιβαρύνουν πολυ τα άκρα του ξύλου. ??? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλακια ρε γαμωτο και ειχα μπανισει μια superstar double bass και ελεγα να την τσιμπησω να την κανω hybrid αλλα μαλλον δε το ρισκαρω...

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξερουμε αν η pearl vision εχει bearing edge shells?

στο site της pearl λέει για 6/8 Shells ξερει κανεις αν πρόκειται για τα bearing edge της pearl..?

320038244_Pearl_68_Shells.png.96f27bb631bf120e29cf94fde4a419c6.png

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που μπορω να καταλάβω και αν το καταλαβα σωστα είναι ότι το mesh head ''τρίβει'' τα φαλτσοκοψίματα σα γυαλόχαρτο...είμαι σωστός?

 

Όχι ακριβώς... τα mesh heads είναι ουσιαστικά ψιλές σίτες, τα λεπτά συρματάκια που τα αποτελούν κάνουν χαρακιές στα φαλτσοκοψίματα κατά τον ίδιο τρόπο που αν πιέσεις μια ρακέτα του τένις στο μέτωπό σου θα αποκτήσεις οριζόντιες και κάθετες γραμμές (ή κατά τον ίδιο τρόπο που η μπριζόλα αποκτά τις γραμμώσεις στην ψησταριά ή το τοστ στην τοστιέρα... ;D )

 

Άρα δε δρουν σα γυαλόχαρτο, άλλωστε θα έπρεπε να υπάρχει παλινδρομική κίνηση για να "γυαλοχαρταριστεί" η φαλτσογωνία. Αντιθέτως, η πίεση από το κούρδισμα είναι που κάνει τη ζημιά, καθώς συμπιέζει τα συρματάκια μέσα στο ξύλο (ειδικά αν πρόκειται για μαλακό ξύλο).

 

Και σκέφτομαι τώρα εγώ: εφόσον δε μας ενδιαφέρει ο ήχος της σίτας (αφού δουλεύει με trigger), ποιο το πρόβλημα να βάλει κάποιος ένα στεφάνι από χαρτόνι στη διάμετρο της φαλτσογωνίας ώστε να μη χαράσσεται; Ή κάτι παρόμοιο (πλαστικό, λάστιχο κλπ)...

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σκέφτομαι τώρα εγώ: εφόσον δε μας ενδιαφέρει ο ήχος της σίτας (αφού δουλεύει με trigger), ποιο το πρόβλημα να βάλει κάποιος ένα στεφάνι από χαρτόνι στη διάμετρο της φαλτσογωνίας ώστε να μη χαράσσεται; Ή κάτι παρόμοιο (πλαστικό, λάστιχο κλπ)...

 

προτείνεις καμια πατεντα - κατασκευη στεφανιού με κάποιον τρόπο?

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίποτα συγκεκριμένο - απλά ένα κυκλικό στεφάνι πλάτους 1-1,5cm και περιμέτρου όσο το τύμπανο και τοποθέτηση πάνω στη φαλτσογωνία. Η σίτα από πάνω και όλο μαζί σφίξιμο. Λογικά το φλατ χαρτονάκι δε θα κάνει κακό στη φαλτσογωνία και θα συγκρατείται εκεί από το σφίξιμο.

 

Νομίζω πως θα δουλέψει καλά...

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε χρειάζεται αλλαγή το χαρτόνι, γι αυτό το πρότεινα και όχι κάποια ταινία.

 

Την ταινία την αλλάζουν γιατί (απ ότι διάβασα) θέλουν να αποφύγουν την εναπόθεση κόλλας από την ταινία στο ξύλο που συμβαίνει όταν αφήσεις αρκετό καιρό κάποια ταινία κολλημένη κάπου. Έτσι την αλλάζουν πριν προλάβει να "κάτσει" η κόλλα στο ξύλο. Με το χαρτόνι δε θα έχεις τέτοιο πρόβλημα.

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου