Προς το περιεχόμενο

Μετατροπη ακουστικων ντραμς σε ηλεκτρονικα


susperia13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

λοιπον λιγο καθυστερημενη η απαντηση αλλα...

 

1ον το προβλημα σου με τα mesh heads (σιτες) λυνεται εαν βγαλεις τα κατω δερματα

οποτε δεν ακουγονται καθολου.

 

2ον υπαρχουν ενα σωρο φτηνα και μεταχειρισμενα modules (εγκεφαλοι) για οικονομικες λυσεις. Εγω θα σου προτεινα ενα alesis trigger io to οποιο δεν ειναι εγκεφαλος αλλα συνδεεται με το pc σαν controller kai χρησιμοποιεις bfd2 superior drummer ezdrummer κλπ κλπ για να βγαλεις ηχο. 100 ευροπουλακια απο το dv247:

http://www.dv247.com/drums-and-percussion/alesis-trigger|io-usb-midi-electronic-percussion-interface--56557

 

3ον για τα trigger τα redshot στον θωμα εχουν 115 ευρω και κανουν μια χαρα δουλεια

http://www.thomann.de/gr/ddrum_redshot_drumtriggerset.htm

 

4ον για πιατινια υπαρχει τροπος diy να μαφλαρεις και να τριγγαρεις τα δικα σου αλλα αν δεν εισαι του diy σου προτεινω τα surge που εχω και εγω. 200 ευρω στο dv247

τα ειχα παρει χωρις choke (me choke εχουν 400 ευρω κ δεν συμφερει ετσι κ αλλιως) γτ για να ειναι choke πρεπει να ειναι triple zone και μονο 2 (πανακριβοι) εγκεφαλοι στην αγορα το υποστηριζουν. οσο γι αυτο με την καμπανα του ride εχει να κανει με τα zone δλδ με τα ποσα piezo triggers εχουν πανω τα πιατινια. αν εχουν ενα (one zone) θα εχεις εναν ηχο στο πιατινι, αν 2 dual zone θα εχεισ και το καμπανακι του ride, αν 3 θα εχεις και το choke (triple zone).

 

5ον και τελευταιο για το controller του hihat κυκλοφορουν ενα σωρο φτηνα controllers. ενδεικτικα σου παραθετω αυτο που ειναι και buy it now με shipping worldwide και ειναι και roland, δλδ απο τα καλυτερα που  κυκλοφορουν. μαζι με μεταφορικα 130 δολλαρια δηλαδη καπου στα 80 ευρω. http://cgi.ebay.com/Roland-FD-8-Hi-Hat-Trigger-Pedal-V-drums-FD8-TD-6-6V-9_W0QQitemZ300385150163QQcmdZViewItemQQptZLH_DefaultDomain_0?hash=item45f059a4d3

 

υπαρχει και η πατεντα της pintech γι αυτο αν ενδιαφερεσαι να το κανεις mount σε ηδη υπαρχον κανονικο hihat stand. στα ιδια λεφτα περιπου η λιγο παραπανω 130 δολλαρια χωρις μεταφορικα http://www.hopedrums.com/VisuLite%20Controller.htm

 

λοιπον τελικοι υπολογισμοι με 550 ευρω εχεις ενα ηλεκτρονικο αξιοσεβαστο κ αξιοζηλευτο κιτ που δεν αγοραζεις ουτε κατα διανοια καινουργιο σε αυτα τα λεφτα. μονο κατι low-end ashton και κατι Millenium κυκλοφορουν σε αυτα τα λεφτα που οχι οτι ειναι κ ασχημα αλλα αυτο το κιτ που προτεινω ειναι σιγουρα κλασης ανωτερο.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Και εγω την ψάψνω την δουλεια για ενα DIY edrum...είτε μετατροπή ακουστικής ή απο την αρχή ηλεκτρονοκό. Με τους υπολογισμούς μου βλέπω η ακουστική να κοστίζει λιγότερο. Το θέμα είναι με τον εγκέφαλο...Μπορεί καποιος που γνωρίζει να μας πει απο 2 με 3 μοντέλα πχ alesis D5 και κατι απο yamaha ή Ρολαντ Τ4 τι υποστηρίζουν σε snare, tom and cymbals?

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

λοιπον τελικοι υπολογισμοι με 550 ευρω εχεις ενα ηλεκτρονικο αξιοσεβαστο κ αξιοζηλευτο κιτ που δεν αγοραζεις ουτε κατα διανοια καινουργιο σε αυτα τα λεφτα. μ.  ;

 

Το κοστος αγορας του vst host (cubase, logic κλπ)+ drum library (bfd2 η S2.0 ή addictive drums κλπ) + καλη καρτα ηχου+αναβαθμιση Η/Υ τα υπολογίσαμε στο συνολικο project ? ::) ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κοστος αγορας του vst host (cubase, logic κλπ)+ drum library (bfd2 η S2.0 ή addictive drums κλπ) + καλη καρτα ηχου+αναβαθμιση Η/Υ τα υπολογίσαμε στο συνολικο project ? ::) ;)

πόσοι πιστεύεις ότι θα αγοράζανε κάτι απο τα παραπάνω...? δε παραπέμπω σε σπασμενα προγράμματα αλλά ας είμαστε ρεαλιστές. μόνο η καρτα ηχου κανα 200άρι και αναβάθμιση αν τη χρειάζεσαι

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πόσοι πιστεύεις ότι θα αγοράζανε κάτι απο τα παραπάνω...? δε παραπέμπω σε σπασμενα προγράμματα αλλά ας είμαστε ρεαλιστές. μόνο η καρτα ηχου κανα 200άρι και αναβάθμιση αν τη χρειάζεσαι

 

Γιατι εγω μ#@@@ας ημουν που τα αγορασα ? >:(

Εντάξει αυτο ειναι και αλλο θεμα βεβαια ασε που απο οτι ξερω τουλαχιστον addictive drums και superior drummer δε σπανε.Με επιφυλαξη βεβαια..... ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι εγω μ#@@@ας ημουν που τα αγορασα ? >:(

Εντάξει αυτο ειναι και αλλο θεμα βεβαια ασε που απο οτι ξερω τουλαχιστον addictive drums και superior drummer δε σπανε.Με επιφυλαξη βεβαια..... ???

 

οχι δεν ησουνα μ#$%ς...για μενα τουλαχιστον... :P Aν ειχα και εγω τα φραγκα ναι τουλαχιστον ενα cubase θα το αγόραζα...superior και addictive σπάνε...η φύση λέει οτι ''ότι κλειδώνει ξεκλειδώνει''. απο εκει και περα καλο ειναι πρώτα να δοκιμαζεις με σπασμενα γιατι ειναι τόσα πολλά που καλο ειναι να τα δοκιμασεις και μετα να αγοράσεις πχ δεν υπαρχει αποσο ξερω το cubase ή το superior 2.0 σε trial και αυτο ειναι μ#$%^ια.

πχ εγω με το metal foundry βολεύτηκα πολύ αλλά πρεπει να πάρω και νταβατζιλικι το host...τεσπα μην ανοιγουμε παλι το θεμα περι γνησιων κλπ οποιος ταχει τα σκαει οποιος δεν τα χει τα κανει download  ;D

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι δεν ησουνα μ#$%ς...για μενα τουλαχιστον... :P Aν ειχα και εγω τα φραγκα ναι τουλαχιστον ενα cubase θα το αγόραζα...superior και addictive σπάνε...η φύση λέει οτι ''ότι κλειδώνει ξεκλειδώνει''. απο εκει και περα καλο ειναι πρώτα να δοκιμαζεις με σπασμενα γιατι ειναι τόσα πολλά που καλο ειναι να τα δοκιμασεις και μετα να αγοράσεις πχ δεν υπαρχει αποσο ξερω το cubase ή το superior 2.0 σε trial και αυτο ειναι μ#$%^ια.

πχ εγω με το metal foundry βολεύτηκα πολύ αλλά πρεπει να πάρω και νταβατζιλικι το host...τεσπα μην ανοιγουμε παλι το θεμα περι γνησιων κλπ οποιος ταχει τα σκαει οποιος δεν τα χει τα κανει download  ;D

 

Μα και εγω download version τα εκανα αλλα τα εσκασα πριν  ;D

το addictive drums εχει παντως trial αλλα χωρις toms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εννουσα download απο το site του κατασκευαστη...υπαρχουν και οι χείμμαροι :P

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι εγω μ#@@@ας ημουν που τα αγορασα ? >:(

Εντάξει αυτο ειναι και αλλο θεμα βεβαια ασε που απο οτι ξερω τουλαχιστον addictive drums και superior drummer δε σπανε.Με επιφυλαξη βεβαια..... ???

 

Σπάνε και παρασπάνε φίλε μου  :P

Η μετριοφροσύνη είναι για τους μέτριους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια εγω σκεφτομουν να κανω κατι αλλο σχετικα παρομοιο. να εχω φυσικα πιατινια και ταμπουρο γιατι μου αρεσουν πολυ τα δικα μου και να εκανα ηλεκτρονικα τα αλλα. γινεται κατι τετοιο ??

γινεται να μου πειτε ενδεικτικα γιατι ειμαι λιγο ασχετος απο ηλεκτ ρονικα ντραμς περιπου ποσους ενισχυτες πρεπει να αγορασω για να ειναι καταλληλα για λαιβ? (η ειπα κοτσανα ? )

και επισης ετσι και κανω ηλεκτρονικα τα τομς θα μπορω να ρυθμιζω μεσω πισι την διαμετρο τους και τον ηχο που θα βγαζουν ? (πχ μπορω να τα κανω να ακουγονται σαν μπονγκος ξερω γω ? )

και επισης την ποιοτητα του ηχου και το αν θα εχει καλες δυναμικες ενα "ηλεκτρονικο" τομ το καθοριζει ο εγκεφαλος η το mesh head και το trigger ?γιατι ειδα οτι κανουν γυρω στα 60 ευρω το ενα και σκεφτομουν οτι ειναι δυνατον τοσο φτηνο πραγμα να κανει την ιδια δουλεια που κανει ενα τομ 300ευρω πχ ?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου