Προς το περιεχόμενο

Maple Vs Rosewood


Προτεινόμενες αναρτήσεις

...κάποιες στιγμές νομίζω ότι γίνεσαι πολύ τεχνικός... πχ. εγώ ίσως καταλαβαίνω τι εστί "θορυβώδης τάση" (όπου "θορυβώδης" = μαθηματικός όρος), όμως άλλοι πιθανότατα που λογικά θα παρακολουθούν αυτή τη συζήτηση όχι...  ;)

 

Εγώ πχ πολλές φορές με τις αναλύσεις σας χάνομαι, αλλά δεν με πειράζει καθόλου. Το αντίθετο, με κάνει να το ψάξω παραπέρα, οπότε δεν με χαλάει. Κάποιον άλλον όμως ίσως!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 111
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

η...ΜΠΑΚΑ μου που ακουμπαει πανω στο "κουρδισμενο" σωμα της Suhr φτιαγμενο απο unobtanium μπορει να "σκοτωνει" τον ηχο σε σχεση με το απιστευτα γραμμωμενο six pack του Harilatron.... ;D ;D ;D

 

Aχ πώς μι φκιάνς...  ;D :P 

 

Πολλά + στην τεράστια διαφορά που έχουν τα ξύλα στα καθαρόαιμα ακουστικά όργανα από αυτά που έιναι κυρίως ή κατ'εξοχήν ηλεκτρικά. Πάντως, προσωπικά δεν έχω καταλήξει επί του θέματος (επί του ήχου δλδ κι όχι επί του feel που είναι κάτι πολύ χειροπιαστό), και ίσως και να μην αξίζει...  ;)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

η...ΜΠΑΚΑ μου που ακουμπαει πανω στο "κουρδισμενο" σωμα της Suhr φτιαγμενο απο unobtanium μπορει να "σκοτωνει" τον ηχο σε σχεση με το απιστευτα γραμμωμενο six pack του Harilatron.... ;D ;D ;D

 

Aχ πώς μι φκιάνς...  ;D :P 

 

Τα μπερδεύετε.... τώρα είμαι στον όγκο.... ;D

 

Πολλά + στην τεράστια διαφορά που έχουν τα ξύλα στα καθαρόαιμα ακουστικά όργανα από αυτά που έιναι κυρίως ή κατ'εξοχήν ηλεκτρικά. Πάντως, προσωπικά δεν έχω καταλήξει επί του θέματος (επί του ήχου δλδ κι όχι επί του feel που είναι κάτι πολύ χειροπιαστό), και ίσως και να μην αξίζει...  ;)

+137

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

to maple μαυριζει με το παιξιμο και τον καιρο,το rosewood ειναι ηδη μαυρο  :P :P :P

προφανως και υπαρχουν 1002 διαφορες(λεμε τωρα)ηχητικη και αισθητικη παντως σιγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

to maple μαυριζει με το παιξιμο και τον καιρο,το rosewood ειναι ηδη μαυρο

 

ακριβως,αυτος αλλωστε ηταν και ο μοναδικος λογος για τον οποιο η Fender to 1959 αλλαξε ολες τις ταστιερες της σε rosewood απο maple (τα παραπονα απο τους dealers της για το φαινομενο αυτο,βλεπεις τοτε τα relic δεν ηταν της μοδας... :) :))

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

to maple μαυριζει με το παιξιμο και τον καιρο,το rosewood ειναι ηδη μαυρο

 

ακριβως,αυτος αλλωστε ηταν και ο μοναδικος λογος για τον οποιο η Fender to 1959 αλλαξε ολες τις ταστιερες της σε rosewood απο maple (τα παραπονα απο τους dealers της για το φαινομενο αυτο,βλεπεις τοτε τα relic δεν ηταν της μοδας... :) :))

 

:) :)

mporei tote να ηταν ο μονος λογος αλλα πλεων ευτυχως αποτελει μια επιλογη στην κατασκευη και αλλαγη ηχου/τονου της κιθαρας οπως εσυ επιθυμεις..

λογικο ειναι.η μουσικη βιομηχανια εχει εξελιχθει απο τοτε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μωρε ολα παιζουν.. ;)

 

Προσωπικα παντως live προτιμω το maple γιατι ...βλεπω καλυτερα τι παιζω... ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου