Προς το περιεχόμενο

Maple Vs Rosewood


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Whitenoise, όταν λέμε Fender π.χ stratocaster deluxe μιλάμε για "σιδερωμένα" ηχητικά εργαλεία... που 99,9% παίζουν το ίδιο (αναλόγως τον παίκτη βέβαια, δηλαδή ένας παίκτης με 100 deluxe strat να παίξει 1000/100 τό ίδιο ηχόχρωμα θα πάρεις feeback)

 

Γιατί ψάχνεις την λεπτομέρεια πως έκατσε το τελευταίο τάστο, λές και βρίσκεσαι παρών στην γραμμή παραγωγής, είτε του εργοστασίου είτε τεχνίτη, και δεν βλέπεις το αυτονόητο. έχεις 2 κιθάρες με διαφορετικά υλικά στο μπράτσο, αλλά ίδιες!!! πάρ αυτα.

Ισχυρίζεσαι ότι τα μικροχιλιοστά του ύψους των χορδών, με τα μικροχιλιοστά του φαγώματος των τάστων να έρθουν "ίσια" και τα μικροχιλιοστά των μικροχιλιοστών του φαγώματος του νάτ (που στις deluxe είναι roller δηλαδή καμία σχέση με κοπτική............) και πόσο αυτά τραγικά αλλάζουν το ηχόχρωμα (που σαφώς και τα αλλάζουν σε μεγάλο επίπεδο)

 

και δεν βλέπεις την τραγική διαφορά που είναι ένα άλλο μανίκι!!!

 

όμως

 

όταν μιλάμε για 2 ίδιες κιθάρες με υψηλό quality control, και μαλιστα όταν τις φέρεις 99% στην ίδια κατάσταση, και ναι!!!

Ακόμα και μόνο σου με τα χέρια σου δηλαδή να το κάνεις διότι, 2 noiselles, και 1 διπλοπηνιος fender είναι, ίδια saddles έχει η γέφυρα fender deluxe είναι...πρέπει να μετρήσω και πόσα μικροχιλιοστά δηλαδή πρέπει να μπαίνει και η πέννα στις χορδές για να πάρω συμπέρασμα?

Αυτό είπα είναι δική μου παρατήρηση δεν είναι κάτι που είναι ούτε νόμος ούτε αξίωμα, στο κάτω κάτω άλλον δεν τον νοιάζει κάν... να παίζει θέλει και στην τελική ούτε και μένα με νοιάζει και δεν με κόβει καθόλου, απλά παίζω με τις "δυναμικές" που έχει η κάθε κιθάρα χωριστά, αλλιώς θα έπαιρνα μιά squier, θα πέταγα 3 noiselles επάνω, θα έκανα και ένα τέλειο σετάπ χιλιοστά του μικροχιλιοστού (που σιγά μην ήταν τόσο accurate η squier, αλλά λέμε τώρα) και θα ήμουν τρισευτηχισμένος....δεν θα έβλεπα τίποτε... τσάμπα μαστούρα που λέει και ο Πανούσης  ;D

 

Δεν διαφωνώ με αυτά που λές απλά ψάχνεις τις αιτίες εκεί που σαφώς υπάρχουν σε γενικά πλαίσια και μόνο. Αναλύεις την λεπτομέρεια της λεπτομέρειας (που ομολογώ την βρίσκω άκρως ενδιαφέρουσα και δεν γνώριζα τόσα για την τοποθέτηση των τάστων), αλλά παραβλέπεις το σημαντικότερο................ άλλο μπράτσο

 

Επίσης δεν έκανα (σιγά το πράγμα δηλαδή να "φέρω" 2 κίθάρες στα μέτρα μου να παίξω) πείραμα για την συχνοτική διαφορά των ξύλων, απλά όταν τους άλλαξα χορδές και τις σέταρα, παρατήρησα ότι είχαν σημαντική διαφορά στο ηχοχρωμά τους. κοίταξα πιό διεξοδικά μήπως όντως είχα αμελήσει κάτι όπως το ύψος των μαγνητών, την κλίση του μπράτσου, το ύψος της γέφυρας, και είδα ότι όλα ήταν 99,9% στη θέση τους..... σαφώς και από εμπειρία γνώριζα ότι στο ηχόχρωμα υπάρχει διαφορά. Όμως εντύπωση μου έκανε ότι αυτή υπάρχει, ή μάλλον διαπιστώνεται ευκολότερα όταν είναι και οι κιθάρες ίδιες.

 

Όμως Κώστα οφείλω να ομολογήσω, ότι πραγματικά είναι πολύ δυσδιακριτα τα όρια αυτών των διαφορών και πραγματικά δεν ορκίζομαι ότι γίνονται αντιληπτές πάντα και ότι είμαι σε θέση να ακούω ξύλα και βίδες...και ύψη χορδών και τάστων.... γι αυτό και έμεινα στο επίπεδο της απλής παρατήρησης, και μεταφοράς αυτής.

Είναι πολλοί οι παράγοντες που μετέχουν, και σαφώς ο παίκτης π.χ κάνει και την μεγαλύτερη διαφορά. you know  ;)

 

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 111
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

 

Γιατί ψάχνεις την λεπτομέρεια πως έκατσε το τελευταίο τάστο, λές και βρίσκεσαι παρών στην γραμμή παραγωγής, είτε του εργοστασίου είτε τεχνίτη, και δεν βλέπεις το αυτονόητο. έχεις 2 κιθάρες με διαφορετικά υλικά στο μπράτσο, αλλά ίδιες!!! πάρ αυτα.

 

φυσικά και δεν έχουμε βρεθεί ούτε εγώ ούτε εσύ παρόντες στην γραμμή παραγωγής της fender αλλά δεν χρειάζεται να είσαι ο Γαλιλαίος η να έχεις πάει στο διάστημα για να ξέρεις ότι η γη είναι στρογγυλή. ;)

με κατασκευαστη ομως εχω μιλησει ωρες και ωρες (και δεν μιλαω για τους γνωστους ψεφτο-τεχνιτες και ψεφτο-κατασκευαστες της μπενακη και της χαρ.τρικουπη)

Εξάλλου μην ξεχνάς πως είμαι τεχνίτης for living και μπορεί να μην έχω κατασκευάσει ποτέ μου κιθάρα αλλά χειρίζομαι τρυπάνια- αλφάδια- σφυριά-κατσαβίδια κλπ καλύτερα από ένα μιξεράκι του φραπέ (που λέει ο λόγος)

 

 

πρέπει να μετρήσω και πόσα μικροχιλιοστά δηλαδή πρέπει να μπαίνει και η πέννα στις χορδές για να πάρω συμπέρασμα?

 

 

όχι, προς θεού, απλά κούρδισε την, άνοιξε τον ενισχυτή σου και άλλαξε της την παναγία  ;) ;)

.

 

Αναλύεις την λεπτομέρεια της λεπτομέρειας (που ομολογώ την βρίσκω άκρως ενδιαφέρουσα και δεν γνώριζα τόσα για την τοποθέτηση των τάστων), αλλά παραβλέπεις το σημαντικότερο................ άλλο μπράτσο

 

 

μα για  δυσδιάκριτες λεπτομέρειες δεν μιλάμε?? ;)

 

 

 

πραγματικά είναι πολύ δυσδιακριτα τα όρια αυτών των διαφορών

 

 

εσύ ειδικά ξέρεις αν παίζω η αν ασχολούμαι με ύψη ταστων μιας καλής κιθάρας που πέφτει στα χέρια μου 8)

 

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου