Προς το περιεχόμενο

Αγγελίες για γέλια (& για κλάματα..)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξεχνώ φίλτατε ΕΠΙΤΗΔΕΣ....

Αλλά μου κάνει εντύπωση ΠΟΣΟΙ ακόμα θα υπερασπιστείτε μια αγγελία ενός εξέχοντος μέλους(τον άνθρωπο δεν τον γνωρίζω)για ένα πετάλι που ΜΕΤΑ ΒΙΑΣ(ειδικά τα Taiwan νεότερα μοντέλα, εκτός αν είναι Japan) πουλιέται στα 50 € με ή χωρις το τροφοδοτικό του(υπ όψιν δουλεύει και με τροφοδοτικό των 5€)...

Για να μην μιλήσω για τις ειρωνείες κτλ κτλ (τους μάθαμε πλέον κι έχουμε ανοσία)

Aυτά από μένα...

 

Εγώ πάντως θα είχα ακριβώς την ίδια στάση αν δίπλα απο το item της αγγελίας έγραφε "satanas" ή όπως αλλιώς σε λένε στο smart noiz.

Επίσης είμαι σχεδόν σίγουρος ότι και τα περισσότερα μέλη θα έλεγαν την γνώμη τους ανεξαρτήτως πωλητή.

Ίσως λιγότερη καχυποψία απο μέρους σου θα βοηθούσε στο να με καταλάβεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε ξαποδώ  ;D δεν είναι και τόσο αστείο να βάζεις μια τιμή που απλά θα δυσκολευτείς να πουλήσεις. Να σου δείξω κάτι αστείο; Δες εδώ:

 

http://smart.noiz.gr/details.php?id=185386

 

 

Η τιμή δεν είναι το θέμα, αλλά είναι αστείο να λέει ότι "Αυτό το μηχάνημα είναι δύο φορές πιο ισχυρό από οποιοδήποτε desktop ή το laptop i7." αλλά πιο σωστό θα ήταν να έλεγε "οποιοδήποτε desktop ή (καλό) laptop i7 είναι δύο φορές πιο ισχυρό από αυτό το μηχάνημα"  ;D ;D ;D

 

 

Δεν είναι ο μόνος όμως, ούτε θα πάψει ποτέ ο μέσος πωλητής, είτε σε κατάστημα είτε για την πάρτη του, να λέει παπάτζες, εις τους αιώνας των αιώνων ο πωλητής παπάτζες θα λέει, γι' αυτό buyer beware, τσίγκινο σωβρακάκι και google to save your life ;D

 

 

Manosx το μηχάνημα αυτό ειναι workstation και δεν νομίζω να μπορείς να το συκρίνηεις με μηχάνημα κατηγορίας i7 εκτός και αν μιλάς για απλα tasks που δεν σηκώνουν παραλληλοποίηση. Το μηχάνημα το είχα στο γραφείο μου για ανάλυση gb δεδομένων και αν και παλιότερη τεχνολογία μιλάμε για workstation με 12 cores... βεβαια το 2 φορές καλύτερο ειναι άκυρο γιατί έχει να κάνει με την φύση της εφαρμογής και κυρίως κατα πόσο αυτή μπορεί να παραλληλοποιηθει.  Και 600 ευρω ειναι πολύ καλή τιμή για κάποιο που θέλει ενα workstation.

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρένθεση: παρότι συνονόματος, δεν ειμαι ο πωλητής και όταν λέω το είχα στο γραφείο μου εννοώ πως ανήκε στον εργοδότη μου και όχι σε μένα.

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τιμή και εμένα καλή μου φαίνεται, αλλά άλλο τιμή και άλλο επιδόσεις, τα καλά intel workstation είναι 5-6 φορές πιο γρήγορα και ένα i7 τουλάχιστον δυο, οπότε είναι αστείο να λες το ανάποδο, βέβαια δεν επιμένω, μακριά από τον κ*λο μας και όπου θέλει ας μπει  ;D ;D Α, και μην το πάμε στις εφαρμογές, γιατί η ΑΜD στα μουσικά είναι πάτος, και θα σε πάω και σε κάνα 2011  ι7 και θα βγεί 4-5 φορές πιο γρήγορο το i7  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τιμή και εμένα καλή μου φαίνεται, αλλά άλλο τιμή και άλλο επιδόσεις, τα καλά intel workstation είναι 5-6 φορές πιο γρήγορα και ένα i7 τουλάχιστον δυο, οπότε είναι αστείο να λες το ανάποδο, βέβαια δεν επιμένω, μακριά από τον κ*λο μας και όπου θέλει ας μπει  ;D ;D Α, και μην το πάμε στις εφαρμογές, γιατί η ΑΜD στα μουσικά είναι πάτος, και θα σε πάω και σε κάνα 2011  ι7 και θα βγεί 4-5 φορές πιο γρήγορο το i7  ;D ;D ;D

 

 

Σου ξαναλέω, αυτες τις 4-5 φορές πιο γρήγορο πως τις μετράς?

 

Αν η εφαρμογή σηκώνει παραλληλοποίηση (πχ απο video compression ως επιστημονικούς υπολογισμούς (προφανώς) δεν υπάρχει καν θέμα σύγκρισης του εν λόγω opteron με εναν i7. Δεν μετράει μόνο το ρολόι αλλά ολόκληρη η αρχιτεκτονική του επεξεργαστή και του υπολογιστή και ο πωλητής δεν λεει πουθενα ότι το πουλαει σε άτομα που θελουν να κάνουν χρήση με μουσικά προγράμματα.

 

Είσαι οφφ επομένως. Μιλάμε για workstation, συγκρίνεις διαφορετικά πράγματα.

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο παράδειγμα που αναφέρεις η τιμή ήταν μόλις 7% κάτω απο το καινούριο ενώ στην αγγελία που παρουσιάστηκε σήμερα ως "γελοία" είναι σχεδόν 25% κάτω απο το καινούριο.

 

Στην συγκεκριμενη αγγελια δεν υφισταντε κουτια , manual , αποδειξεις - εγγυησεις... επειδη θεωρουντε 'περιττα πραγματα'.

 

Χωρις αυτα κατε με δεν υφισταται και 'αχρησιμοποιητο'  προιον. Οποτε αυτοματως ισχυει ο χρυσος κανονας των μεταχειρισμενων προιοντων οτι χανουν ενα 25-30% της αρχικης τους αξιας. Εγω τουλαχιστον αυτο τειρω για μενα. Οποτε ΔΕΝ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ. Γιατι 95 το πεταλακι και 30 το τροφοδοτικο 125 μειων το 30%? 87 ευρω. Ακομα και 25% μειων να το πας ΟΠΩΣ ΛΕΣ ΚΑΙ ΣΥ η τιμη ειναι 93 ευρω. ΟΧΙ 100 για κατι που δεν εχει τιποτα απο τα βασικα παρελκομενα ενος ΑΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΤΟΥ προιοντος που να δικαιωλογει την τιμη!!!

 

Και γω δεν στεκομαι σε προιοντα των 5 ευρω. Γιατι ειναι ακριβως το ιδιο πραγμα - η ιδια κατασταση με τον ΕΝΙΣΧΥΤΗ 'Α' που εφερα σαν παραδειγμα και που θελω με καθε τροπο να αγορασω το συγκεκριμενο μοντελο. Αλλα τον δινει ΧΥΜΑ , ΓΙΑ ΑΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΤΟ - ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ στην τιμη του ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΙΟΥ που θα ειναι σφραγισμενος ,πρωτο χερι και με εγγυηση. :)

'Αληθεια???'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ λέω ν ανοίξουμε ένα thread με θέμα AΦΟΥ ΤΑ ΞΕΡΩ ΟΛΑ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΠΑΝΤΟΓΝΩΣΤΗΣ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΡΩΝΕΥΟΜΑΙ ΟΠΟΙΟΝ ΚΑΙ ΟΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΤΗΣ ΟΘΟΝΙΤΣΑΣ ΜΟΥ???  Έτσι κι αλλιώς οι άλλοι θα φάνε τα BAN και τα Karma sutra....

http://smart.noiz.gr/listings.php?page=1&keyword=metal+zone

 

+ 1.000

'Αληθεια???'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σου ξαναλέω, αυτες τις 4-5 φορές πιο γρήγορο πως τις μετράς?

 

Είσαι οφφ επομένως.

 

 

Στα μεν audio, ειδικά για χαμηλό latency αυτό που μετράει είναι ο χρονισμός, που εκεί είναι σκ*τά με 1.8, και ακόμα περισσότερο μετράει η floating point επεξεργασία που εκεί η ιντελ τη γ****ει ανάποδα την AMD. Αυτό φαίνεται και στα audio benchmarks που τα AMD τρώνε σκόνη.

 

Αυτά για το audio και το 4x. Όσο αφορά το γενικότερο 2x, αν ανοίξεις καμιά σελίδα με generic benchmarks θα το δεις  ;D οπότε τα λόγια είναι περιττά, όταν μιλάει το πείραμα η θεωρία πάει για τσάι.

 

Είσαι λοιπόν εσύ οφσάιντ, δεν πειράζει, είναι δικός μας ο επόπτης και έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι  ;D ;D ;D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Στην συγκεκριμενη αγγελια δεν υφισταντε κουτια , manual , αποδειξεις - εγγυησεις... επειδη θεωρουντε 'περιττα πραγματα'.

Ως προς την αναφορά τους στην αγγελία και όχι ως προς την ύπαρξή τους, λάθος κατάλαβες  :)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Στα μεν audio, ειδικά για χαμηλό latency αυτό που μετράει είναι ο χρονισμός, που εκεί είναι σκ*τά με 1.8, και ακόμα περισσότερο μετράει η floating point επεξεργασία που εκεί η ιντελ τη γ****ει ανάποδα την AMD. Αυτό φαίνεται και στα audio benchmarks που τα AMD τρώνε σκόνη.

 

Αυτά για το audio και το 4x. Όσο αφορά το γενικότερο 2x, αν ανοίξεις καμιά σελίδα με generic benchmarks θα το δεις  ;D οπότε τα λόγια είναι περιττά, όταν μιλάει το πείραμα η θεωρία πάει για τσάι.

 

Είσαι λοιπόν εσύ οφσάιντ, δεν πειράζει, είναι δικός μας ο επόπτης και έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι  ;D ;D ;D  

 

Πρώτον, δεν συγκρίνουμε συγκεκριμενα μοντέλα. Μιλάω γενικά για διαφορές workstation με απλο pc. Δευτερον δεν μπορεις να συγκρίνεις υπολογιστη 5ετιας με σημερινό - το γεγονός όμως ότι στέκεται ακόμη επάξια λεεί πολλά. Στο δια ταυτα όμως.

 

O χρονισμός μονο μετράει;  ;D ;D ;D ;D η L1/L2 cache δε μετράει; το σύνολο εντολών δεν μετράει (ίσως να ναι πιο αποδοτικό στο i7, trying to make a point here...). Οι δίαυλοι; Το bandwith επικοινωνιας με τη ram? Σαν να τα εχεις απλοποιήσει λίγο στο κεφάλι σου.

 

Και ξαναλέω, δεν γραφει ΠΟΥΘΕΝΑ οτι στον πουλαει για να κανεις μουσική. Απλως στον πουλάει. Δηλαδη ρε συ αμα πουλιέται τοστιέρα εσυ θα πεις ακριβα την δίνει γιατι δεν κανει καλό καφε?

 

Για benchmarks πρεπει όχι μόνο να συγκρίνουμε συγκεκριμένους επεξεργαστές, αλλά ολόκληρα συστήματα... Πχ μπορει ο opteron να ειναι πιο αδύνατος αλλα όλο το workstation μαζι (που περιλαμβανει, μνημες, μητρικες, κοντρολλερς, διαυλους, διαόλους κτλ) να ειναι πολυ ανώτερο από ενα τυπικό σπιτικό συστημα βασισμένο σε ιντελ i7. Αρχιτεκτονική υπολογιστών 101.

 

Τώρα αν επιμενεις κι αλλο, να σου πω οτι ερευνητικά κεντρα διεθνους κύρους τρεχαν επι χρόνια ολη τους την ερευνα (που απαιτει κατι παραπανω απο το DAW σου...) σε opteron... Αν θες ελα να το παιξεις γνωστης εδω, μονο να μαι σε μια ακρη να γελάω.

 

Αν δεν το κατεχεις μην σχολιάζεις, εσυ φαγωνόσουν για τον ιδιο λογο στον περιβόητο κύκλο των 5ων και δυστυχώς μου θυμίζεις αυτά που κατέκρινες τοτε.

 

 

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου