Προς το περιεχόμενο

Ωτοασπίδες!


AcidFairy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μετά από το τρίωρο αρχίζουν και βουίζουν τ αυτιά μου και στο επόμενο δίωρο γίνεται νιανια το μυαλό μου!

 

Αυτό σημαίνει προσωρινή βλάβη του ακουστικού νεύρου. Η συνεχής επαναληψη του φαινομένου προκαλεί μονιμότητα. Το επόμενο στάδιο είναι να πέφτεις για ύπνο και μόνιμα να "ακους" βόμβο, άσχετα αν εχεις εκτεθει ή όχι. Όποιος ασχολείται ωρες, πρέπει να επενδύσει.

 

Οι ωτασπίδες σιλικόνης είναι ακατάλληλες για προαναφερθέντες λόγους.

 

Οι ωτασπίδες "σφουγκαράκι" απομονώνουν την ακουστική κοιλότητα, με πιθανότητα να δημιουργήσουν υποπίεση (έπειτα από κάποιες ώρες) με αποτέλεσμα όταν τις βγάλεις, με την εξισορρόπηση της πίεσης να διασκόρπιστει προσωρινα το υγρο της ισορροπίας στα τοιχόματα της κοιλοτητας του και να ξερνάς για κάποιες ωρες...

 

Ωρυλα, και μαλιστα το συντομότερο, για μέτρα...

 

Μια τζαμπαντάν και κομπογιαννίτικη λύση είναι να φτιάξεις μικρα ρολλά από χαρτομάντηλα. Μπορείς να κανονίσεις το πόσο θέλεις να κόψουν από ένταση

κάνοντας τα σφιχτορολλαρισμένα η πιο χαλαρα... Και πάντα τα χρησιμόποιείς μόνο μια φορα...οι μπαγκέτες που πιάνουμε δεν εγγυονται καθαρά χέρια...

 

Αυτά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 71
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Λοιπόν επειδή τελευταία έχουν αυξηθεί οι καθημερινές ώρες μελέτης μου και αναγκάζομαι να βάζω και τα 4 ηχεία δίπλα στ αυτιά μου (για ν ακούω και λίγο το κομμάτι εκτός απ τα τύμπανα) μετά από το τρίωρο αρχίζουν και βουίζουν τ αυτιά μου και στο επόμενο δίωρο γίνεται νιανια το μυαλό μου! Να χρησιμοποιήσω ωτοασπίδες?

 

Αν κατάλαβα καλά, μελετάς ένα 5ωρο την ημέρα, σε ακουστικό σετ, παίζοντας επάνω σε κομμάτια που βγαίνουν από 4 ηχεία κολλημένα στα αυτιά σου; Αν είναι έτσι, και συνεχίσεις με αυτόν τον τρόπο, σε λίγο δεν θα χρειάζεσαι ωτοασπίδες αλλά ακουστικά βαρηκοΐας.

 

Η ιδανική λύση θα ήταν ακουστικά (όχι τα βαρηκοΐας, τα άλλα...) υψηλού isolation, και να περνάς τα τύμπανα και το κομμάτι μέσα από μίκτη (ένα μικρόφωνο φτάνει για τα τύμπανα), έτσι ώστε να ρυθμίζεις τις στάθμες όπως θέλεις και να μην ξεκουφαίνεσαι.

Αν αυτό δεν είναι εφικτό, ένα ζευγάρι ακουστικά όπως αυτά, με 29dB isolation και ενσωματωμένο μετρονόμο, είναι καλύτερα από τις ωτοασπίδες.

 

Και όταν δεν παίζεις μαζί με κομμάτια και απλά μελετάς, αρκεί το ένα τρίτο του χρόνου σου να είναι σε κανονικό σετ, και το υπόλοιπο σε practice. Προσωπικά θα τρελαινόμουν αν έπρεπε να μελετάω rudiments στο ταμπούρο...

 

Πάντως ότι και να επιλέξεις, κάντο γρήγορα!

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες αργότερα...

Παιδιά από που μπορούμε να πάρουμε ένα τέτοιο http://www.thomann.de/gr/vic_firth_sih1_kopfhoerer.htm

 

ή κάτι παρόμοιο εκτός από το thomann ?

 

Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο νάκας τα φέρνει αλλά μπορείς να τα βρεις σε οποιοδήποτε κατάστημα με μουσικά κατόπιν παραγγελίας (σε 1-2 μέρες από την παραγγελία δηλαδή)

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω χρησιμοποιήσει ή αυτά ή τα λίγο πιο ακριβά και έχουν απίστευτο isolation

αλλά είναι αρκετά κουραστικά δηλαδή αν κάνεις κανένα recording και είσαι κάτι

ώρες με αυτά στα αυτιά μάλλον θα έχεις πονοκέφαλο αλλά αν θες να γράψεις

καμιά φωνή και να μην πιάσει τίποτα το mic από τα ακουστικά είναι μια χαρά

δίνεις γκάζει και δεν βγαίνει έξω τίποτα ούτε και μπαίνει

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω ότι υπάρχουν και πιο φτηνές λύσεις

 

http://www.thomann.de/gr/vic_firth_db22_drummer_headphone.htm

http://www.thomann.de/gr/vic_firth_db22_gehoerschutz_packet.htm

 

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.etymotic.com/ephp/er20.aspx

 

αν πραγματικα δεν θελετε να χασετε την ακοη σας... δοκιμασμενες σε 150 live καθε χρονο για τα τελευταια 6 χρονια...κοβουνε ολο το γκαζι χωρις να χαλανε χροιες ενω μπορεις και μιλας ανετοτατα με οποιον θες

 

και μην ακουω για τσιγγουνιες και φτηνες λυσεις σε θεματα υγειας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου