Προς το περιεχόμενο

korg m1 rack 400E???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

φίλοι πλικτράδες βρήκα ένα korg m1 rack 400Ε με καλούς ηχούς να το πάρω???ασχολούμαι με λαικά και έχει φοβερούς ήχους....αυτό που θελώ να μου πείτε είναι αν η τιμή είναι καλή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, τα 400 ευρώ για ένα όργανο σχεδόν 20ετίας και χωρίς πλήκτρα δεν είναι καλή τιμή. Αν αυτή η τιμή αφορούσε κανονικό M1 (με κλαβιέ), μπορείς να πεις ότι θα ήταν νορμάλ.

Ο μόνος λόγος να πάρεις το M1R σε αυτή την τιμή είναι να θέλεις απεγνωσμένα τον ήχο του M1 αλλά να μη μπορεί με τίποτα να χωρέσει ένα ακόμα κλαβιέ στο studio/δωμάτιο/rig σου. Σε τέτοια περίπτωση, αναγκαστικά το αγοράζεις μιας και δεν υπάρχουν πολλά M1R στην αγορά.

 

Πάντως μπορείς να ψαχτείς και για άλλα σύνθια. Στο forum υπάρχουν πολλά παιδιά που ασχολούνται με λαϊκά και σίγουρα μπορούν να σου προτείνουν εναλλακτικές λύσεις.

Και στην περίπτωση που δεν σε ενδιαφέρει να παίξεις live, μπορείς να πάρεις το Korg Legacy Digital Edition και να παίζεις με τους ήχους του M1 από τον υπολογιστή σου.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τιμή είναι αρκετά τσιμπημένη όντως.

 

Γιατί το δίνει τόσο ακριβά? Μήπως ο ιδιοκτήτης του - αν οι ήχοι του είναι τόσο καλοί όσο λες - χρεώνει και τους ήχους αυτούς?

 

Έχω αρκετούς κι εγώ για λαϊκό αλλά το πόσο καλοί είναι, είναι κάτι υποκειμενικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλοι πλικτράδες βρήκα ένα korg m1 rack 400Ε με καλούς ηχούς να το πάρω???ασχολούμαι με λαικά και έχει φοβερούς ήχους....αυτό που θελώ να μου πείτε είναι αν η τιμή είναι καλή...

Η τιμή είναι τσιμπημένη εγώ 400Ε δίνω το δικό μου κανονικό M1 (με κλαβιέ) με πολούς λαικούς ήχους και κάρτα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

φίλοι πλικτράδες βρήκα ένα korg m1 rack 400Ε με καλούς ηχούς να το πάρω???ασχολούμαι με λαικά και έχει φοβερούς ήχους....αυτό που θελώ να μου πείτε είναι αν η τιμή είναι καλή...

αντιθετα με τισ αποψεις ολων εδω, βρισκω την τιμη σωστη γιατι τα ρακ δε ''γερνανε'' ουτε εχουν τις φθορες των κανονικων με πληκτρα. και μετα απο 20 χρονια ειναι καινουρια. οτιδηποτε φορητο με πληκτρα, encoders, sliders, pitch bender, klp εγγυμονει κινδυνους

Kosmas Andreou Lapatas

Pianist | Teacher | Musicologist | Composer

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολλα ειναι...αλλα ενταξει η κατασταση μετραει. απο την αλλη εγω βρηκα M1 με 200€ και ηταν λες και βγηκε απο την ζελατηνα..απο στουντιο.παλιωσε το οργανο αυτο παιδια ειναι 20 ετιας και νομιζω στην χειροτερη περιπτωση 300€ να ειναι σε καλη κατασταση. γνωμη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά αν έχει ΚΑΛΟΥΣ λαϊκούς ήχους, και κάποια καλή κατάσταση, δεν είναι πολλά τα λεφτά! Εδώ να φανταστείτε, πόσοι επαγγελματίες χώνουν γερά χρήματα για όργανα τελευταίας λέξης, και επειδή δεν υπάρχουν έτοιμοι ήχοι, ή δεν έχουν τον χρόνο, ή την πείρα, να ασχοληθούν τα πουλάνε !!!!Λοιπόν καταλήγω, στο ότι εφόσον σε καλύπτει, πάρτο! Εγώ μέχρι 500 θα τα έδινα προκειμένου να με καλύψει!!!!

Φιλικά Γιάννης!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη, το m1r θα αγοράσει ή τους ήχους που δίνει μαζί? Γιατί αν του πεις να σβήσει τους user ήχους που έχει μέσα, θα σου κόψει 200 ευρώ από την τιμή? Κι έπειτα οι "καλοί ήχοι" που έχει μέσα, μάλλον από κάπου αλλού τους πήρε κι αυτός (προφανώς τζάμπα) και τώρα τους πουλάει πακέτο με το όργανο. Έπειτα η παλαιότητα του οργάνου, ασφαλώς και έχει σημασία. Λίγο είναι να σου καεί το backlit display μετά από τόσα χρόνια? ή να σου χαλάσει ένας διακόπτης ή ένα περιστροφικό ποτεσιόμετρο. Όλα βέβαια γίνονται, αλλά άλλο ένα κουμπί που θα σου βγεί 10 ευρώ κι άλλο ένα display που θα κοστίσει 100-150 ευρώ κι αν το βρεις, μετά 20 χρόνια. 400 ευρώ είναι πολύ ακριβά για το m1r. Λογική τιμή είναι 200 ευρώ με το Μ1 keyboard γύρω στα 300-350 ανάλογα την κατάσταση και πάντα με ΔΙΚΟ σου ρίσκο, για το πόσο ακόμα θα αντέξουν στα χέρια σου, με το πέρασμα του χρόνου. Κάποιο άνθρωποι, έχουν κάτι παλιό και νομίζουν οτι ανακάλυψαν χρυσές λίρες στο σεντούκι της γιαγιάς... Μήπως σου είπε ότι είναι και vintage, ε? Με 400 ευρώ παίρνεις μεταχειρισμένο triton le ή Korg PA80 ή juno Di και πολλά ακόμη πολύ καλύτερα για την εποχή μας. Δεν αμβιβάλω ότι οι ήχοι που άκουσες σε συνεπήραν και τους γουστάρησες, αλλά να ξέρεις ότι κι αυτό ισχύει μέχρι να ακούσεις τους επόμενους καταπληκτικούς ήχους ενός άλλου synth και πάει λέγοντας...

'Ολα είναι ατμός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ λέω να πάρεις και ένα Roland D50/70 βγαίνει γύρω στις 390.000 δρχ καινούργιο μέχρι να βγει του χρόνου το καινούργιο  KORG Τ3, μετά το Wavestation, μετά κάτι άκουσα για ένα 01W/FD λένε και μετά ένα Χ3 καί μετά Ν364 ή Trinity... τι περίεργα ονόματα...

 

Πάντως κοίτα αν σε ενδιαφέρει και ένα Yamaha DX-7 του 86, είναι συμβατό και με τον καινούργιο Commodore και Atari 1024 και τα καινούργια MS-DOS με πράσινη οθόνη!

έχει λέει και κάτι καλώδια που συνδέεις από πίσω "MIDI" ή κάτι τέτοιο...

παίρνει και δικέτα αυτό απ'τις καινούργιες τις μικρές 1,44 ΜΒ τις έχει δει κανείς?

 

Ευτυχισμένο το 1990!

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου