Προς το περιεχόμενο

Αυθεντική 59 Les Paul vs VOS Reissue


Προτεινόμενες αναρτήσεις

στο νοιζ διαφορες δεν ακουμε,μονο αν συγκρινεται μια ακριβη με μια φτηνη κιθαρα...και φυσικα παντα ακουγεται λιιιγο καλυτερα η φτηνη..

 

ηλια ψαχνεσαι για les paul ή μου φαινεται..; ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 65
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ηλια ψαχνεσαι για les paul ή μου φαινεται..; ;D

 

ΕΓΩ?  8) Μπααααααα? :P :P

 

Λες και δεν τον έχουμε καταλάβει... Να δούμε τι δικαιολογία θα βρει πάλι...  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ηλια ψαχνεσαι για les paul ή μου φαινεται..; ;D

 

ΕΓΩ?  8) Μπααααααα? :P :P

 

Λες και δεν τον έχουμε καταλάβει... Να δούμε τι δικαιολογία θα βρει πάλι...  ;D ;D ;D

Καλά καλάαααα....Ένα σας λέω...Αυτή τη στιγμή brows-άρω σε Γιαπωνέζικο site...ΤΕΛΟΣ

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως πιστεύω πως αν συγκρίνεις μεταξύ τους 2 vos η 2 γνήσιες 59(άντε βρες τες..) πάλι διαφορες θα δεις.

δεν είναι τυχαίο οτι οι έμπειροι κιθαρίστες παίζουν με 50 ίδιες κιθάρες για να διαλέξουν μια ;)

 

 

+1

 

Εγω ακουω σχετικα μικρες διαφορες υπερ της 59.Ομως θα ελεγα οτι και οι δυο κιθαρες ειναι κορυφαια οργανα,με "εντονο" χαρακτηρα lespaul.Παντως θα μπορουσαμε να εχουμε πιο σφαιρικη αποψη εαν ακουγαμε πολλες διαφορετικες 59ρες και vos,μιας και οπως ειπε και ο whitenoise,ιδια οργανα ιδιας εταιριας και ιδιο μοντελο,μπορει να εχουν σημαντικες ηχητικες διαφορες μεταξυ τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1000

 

Ετσι κι αλλοιως "συγκρινουμε" μια unobtainable κιθαρα (ελαχιστες πραγματικες Les Paul του 59 υπαρχουν)  του ενος εκατομμυριου δολλαριων με ενα reissue μοντελλο που παραγεται κατα εκατονταδες..... :) οποτε σιγουρα δεν υπαρχει περιπτωση "σωστης" συγκρισης μια και η ΕΠΟΜΕΝΗ reissue μπορει και να ακουγεται ΚΑΛΥΤΕΡΑ απο την αυθεντικη... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην VOS αυτό που άκουσα ήταν καθαρά οι Burstbuckers όπως τους ακούω στη δικιά μου κιθάρα.

 

Στην original αυτό που άκουσα ήταν ο κλασσικός γνώριμος ήχος εκατοντάδων παλιών ηχογραφήσεων.

 

Απ'όσο θυμάμαι ο Reverend Gibbons έχει πει ότι σε όλες τις '59 που έχει δοκιμάσει (και έχει δοκιμάσει πολλές!) οι διαφορές ήταν συνήθως περισσότερες από τις ομοιότητες ως προς τον ήχο. Οπότε η γρια η κότα δεν το έχει πάντα το ζουμί.

 

Έχει ειπωθεί ήδη άλλωστε...

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην original αυτό που άκουσα ήταν ο κλασσικός γνώριμος ήχος εκατοντάδων παλιών ηχογραφήσεων.

 

κομματακι δυσκολο αυτο αντε 10-15 κλασσικες ηχογραφησεις ροκ να εχουν γινει με πραγματικες Les Paul του 59 (μη ξεχνας οτι το μοντελλο αυτο ηταν παντελως αποτυχημενο εμπορικα και "αναδυθηκε" ξανα μετα το 68-70 οποτε reissues (και κακοφτιαγμενες μαλιστα) της εποχης επαιζαν στις κλασσικες ηχογραφησεις... :) :) 

 

οι νεες reisue της Gibson ειναι πιο κοντα στο real thing απο ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ Les Paul εχει βγαλει η εταιρια αυτη στην ιστορια της... ;)

 

αν παντως εβαζες στα ΧΕΡΙΑ ενος "κλασσικου" rock god μια VOS τον ΙΔΙΟ ηχο με τις "κλασσικες" ηχογραφησεις θα ακουγες...στα συγκεκριμενα κλιπς που παιζει ο...παπαροκωλης τι περιμενες να ακουσεις την ενσαρκωση του..Les Paul??? :) ;D 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου