Προς το περιεχόμενο

Αυθεντική 59 Les Paul vs VOS Reissue


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στην original αυτό που άκουσα ήταν ο κλασσικός γνώριμος ήχος εκατοντάδων παλιών ηχογραφήσεων.

 

κομματακι δυσκολο αυτο αντε 10-15 κλασσικες ηχογραφησεις ροκ να εχουν γινει με πραγματικες Les Paul του 59 (μη ξεχνας οτι το μοντελλο αυτο ηταν παντελως αποτυχημενο εμπορικα και "αναδυθηκε" ξανα μετα το 68-70 οποτε reissues (και κακοφτιαγμενες μαλιστα) της εποχης επαιζαν στις κλασσικες ηχογραφησεις... :) :) 

 

οι νεες reisue της Gibson ειναι πιο κοντα στο real thing απο ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ Les Paul εχει βγαλει η εταιρια αυτη στην ιστορια της... ;)

 

αν παντως εβαζες στα ΧΕΡΙΑ ενος "κλασσικου" rock god μια VOS τον ΙΔΙΟ ηχο με τις "κλασσικες" ηχογραφησεις θα ακουγες...στα συγκεκριμενα κλιπς που παιζει ο...παπαροκωλης τι περιμενες να ακουσεις την ενσαρκωση του..Les Paul??? :) ;D 

 

Ενδιαφέρον. Πάντως ο ήχος πραγματικά μου φέρνει στο μυαλό πάρα πολλές ηχογραφήσεις από παλιό ροκ. Ίσως επειδή οι περισσότεροι προσπαθούσαν να πετύχουν "αυτόν τον ήχο..."

 

Όντως ο τυπάκος είναι παπαροκώλης, όταν τον άκουσα είπα "κρίμα την κιθάρα.."

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 65
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μίλησε κανείς για ταχύτητα;

 

Συνήθως οι μπουρμπουλήθρες είναι οι πρώτοι που τρώνε αρνητική κριτική...

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ό,τι και αν εννοήθηκε τέλοσπάντων, θεωρώ πολύ lame να κρίνεται παπάρας ο καθείς ανάλογα με το τι παίζει και τις παικτικές του ικανότητες.

 

Δεν επιδιώκω κάποιο flame ή παρεξήγηση προφανώς, απλά επισημαίνω ότι όταν μπαίνει ένας, όχι κακοπροαίρετος έστω, ελιτισμός στην ιστορία, οδηγούμαστε επαγωγικά στο ότι η τιμή ενός οργάνου πρέπει να είναι ανάλογη των παικτικών δυνατοτήτων-επιλογών του καθενός. Το οποίο είναι λάθος φυσικά ;p

www.myspace.com/nechayevschina

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ό,τι και αν εννοήθηκε τέλοσπάντων, θεωρώ πολύ lame να κρίνεται παπάρας ο καθείς ανάλογα με το τι παίζει και τις παικτικές του ικανότητες.

 

Δεν επιδιώκω κάποιο flame ή παρεξήγηση προφανώς, απλά επισημαίνω ότι όταν μπαίνει ένας, όχι κακοπροαίρετος έστω, ελιτισμός στην ιστορία, οδηγούμαστε επαγωγικά στο ότι η τιμή ενός οργάνου πρέπει να είναι ανάλογη των παικτικών δυνατοτήτων-επιλογών του καθενός. Το οποίο είναι λάθος φυσικά ;p

 

Εγώ κατάλαβα ότι αυτό που ειπώθηκε είναι ότι με τέτοιο παίξιμο ο τύπος δεν είναι σε θέση να κάνει αξιόπιστο συγκριτικό τεστ. Ούτε ότι δεν δικαιούται τέτοια κιθάρα, ούτε τίποτα τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν επιδιώκω κάποιο flame ή παρεξήγηση προφανώς, απλά επισημαίνω ότι όταν μπαίνει ένας, όχι κακοπροαίρετος έστω, ελιτισμός στην ιστορία, οδηγούμαστε επαγωγικά στο ότι η τιμή ενός οργάνου πρέπει να είναι ανάλογη των παικτικών δυνατοτήτων-επιλογών του καθενός. Το οποίο είναι λάθος φυσικά ;p

 

Δεν συμφωνώ με τον συλλογισμό σου. O ελιτισμός έχει ως επί το πλείστον αρνητική έννοια. Πολλοί έχουν την ικανότητα να καταλαβαίνουν το τι αξίζει μια κιθάρα όταν παίζουν μαζί της χωρίς να είναι o Gibbons, o Page ή οποιοσδήποτε guitar hero. Κι επίσης, οι ίδιοι μέτριοι έως κακοί παίκτες (όπως εγώ πχ.) έχουν απαιτήσεις από μια κιθάρα... ας μην το βαφτίσουμε "ελιτισμό" - πιστεύω ότι ξέρουμε πού πατάμε (αρκετοί, anyway).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι μετα το 90 Les Paul custom ειναι ΚΛΑΣΕΙΣ ανωτερες.... ;) (αν βεβαια πεταξεις στα σκουπιδια του αθλιους 490αρηδες μαγνητες τους και τους βαλεις αλλους της προκοπης)

 

Εχεις δικαιο Superfunk.

Ειχα μια Gibson les paul custom '90 με αρκετα καλο ηχο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι μετα το 90 Les Paul custom ειναι ΚΛΑΣΕΙΣ ανωτερες.... ;) (αν βεβαια πεταξεις στα σκουπιδια του αθλιους 490αρηδες μαγνητες τους και τους βαλεις αλλους της προκοπης)

 

 

Εχεις δικαιο Superfunk.

Ειχα μια Gibson les paul custom '90 με αρκετα καλο ηχο.

 

δεν αποκλειεται καθολου να ειναι ετσι και για να το λες ffmakis σιγουρα θα εχεις εμπειρια απο αυτες τις κιθαρες(αυτης της χρονολογιας).

το ερωτημα ειναι αλλο ομως..

ειναι δυνατον να δινει κανεις 2000-3000-4000-5000 ευρω και ανω για μια κιθαρα που θελει διορθωσεις(εστω στην καλυτερη περιπτωση αλλαγη μαγνητων ενω στις περισσοτερες περιπτωσεις και fret leveling+set up) ::) :o :o

τι πληρωνεις δηλαδη με τοσα χρηματα?μια μισο-τελειωμενη κιθαρα με καλα ηλεκτρικα?

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ώπα ρε συ Κώστα ... δεν είναι φίλε Κορεάτικες - Ινδικές - Κινέζικες οι Gibson για να είναι μισοτελειωμένες... εγώ 5 έχω αγοράσει σύνολο εδώ και 4 χρόνια, και καμία δεν ήθελε "ρεκτιφιέ"... η Epiphone LP των 450€ πολύ πιθανό να έχει κατασκευαστικές ατέλειες, που "έρχονται" με ένα σετάπ, τό ίδιο όμως ενδεχομένως να χρειάζεται και μιά Gibson LP επειδή έμεινε στο κουτί της 3-4 χρόνια μέχρι να πουληθεί και "πήρε" το μπράτσο κ.λ.π όχι όμως και κατασκευαστικές ατέλειες..... δείξε μου μία, μή μου πείς έπαιξα εκείνη τότε π.χ... δείξε μου! Και στις 2 περιπτώσεις και 2 όργανα θα παίξουν... το θέμα όμως είναι τι όργανο είναι το καθένα και αν μπορείς να καταλάβεις την αξία της διαφοράς τους (όχι την αξία της τιμής).... άλλο το ένα άλλο πράγμα το άλλο ... εσύ και μόνο εσύ τι θές... Άστην την τιμή.... η τιμή είναι κάτι πολύ σχετικό.... το θέμα είναι τι αξίζει στα χέρια σου το καθένα... αν νομίζεις ότι σου κάνει η Epiphone για παράδειγμα κανένα πρόβλημα.. σε άλλους δεν κάνει ούτε για αστείο...

 

Επίσης οι μαγνήτες είναι κάτι πολύ σχετικό ... εμένα μ αρέσουν οι 490R και 498Τ που φοράει το ταυράκι π.χ... γιατί να τους αλλάξω? Οπότε κάποια πράγματα είναι μεν σχετικά υποκειμενικότατα... αλλά κάποια άλλα όπως οι Gibson κάνουν 2-3-4 χιλιάρικα και θέλουν fret lvlin είναι λίγο χοντρό ρε συ.

 

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λολ, δηλαδή έπρεπε να φτάνει ταχύτητα του ήχου για να αξίζει την κιθάρα.

 

Never in the history of blues and rock and roll, any woman loved a man because he was fast. The quite opposite, indeed.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου