Προς το περιεχόμενο

Αυθεντική 59 Les Paul vs VOS Reissue


Προτεινόμενες αναρτήσεις

δείξε μου μία, μή μου πείς έπαιξα εκείνη τότε π.χ... δείξε μου!

άστο καλύτερα……

taq φιλε μου αγαπητέ και αλησμόνητε δεν έχω κανένα λόγο να κατηγορήσω οποιοδήποτε όργανο είναι πραγματικά καλοφτιαγμένο( συνιθος το ερωτευομαι ;)) και ακόμη περισσότερο δεν έχω λόγο να πω ψέματα για δήθεν κιθάρες που έχω παίξει(σου φαίνομαι για δήθεν? έχουμε πιει και 5-6 κούπες καφέ, έχουμε καπνίσει και 15 πακέτα έχουμε παίξει και 500000000 νότες παρέα.. ;D).

 

μια απτις καλύτερες κιθάρες που έχω πιάσει ποτέ στην ζωή μου(αν όχι η καλύτερη) είναι η carvin σου η οποία δεν είναι διόλου φθηνή(αλλά ούτε και απίστευτα ακριβή).

 

επίσης εκστασιασμένο με έχουν αφήσει σχεδον όλες οι prs και οι vigier που έχω πιάσει (κάποιες σε όλους τους τομείς, κάποιες μόνο κατασκευαστικά και κάποιες μόνο ηχητικά και καποιες σε τιποτα) οι οποίες είναι επίσης ακριβές έως πανάκριβες.

 

πρέπει να καταλάβεις κάτι Τάκη μου, όσο υψηλότερη η τιμή μιας κιθάρας τόσο

αυστηρότερη κριτική δέχεται και υψηλότερες απαιτήσεις έχουμε απο αυτήν ως παίχτες.

 

η gibson προφανώς έχει τεράστια ιστορία και αίγλη αλλά δεν βγάζει τις κιθάρες που έβγαζε κάποτε εξοκολουθοντας να τις πουλάει στις ίδιες τιμές ενώ ο ανταγωνισμός την έχει προλάβει και την έχει προσπεράσει στην ποιότητα κατασκευής

ας κρίνουμε επιτέλους τις κιθάρες ως μουσικά όργανα δηλαδή ως μέσα με τα οποία παράγουμε μουσική και κατά πόσο πληρούν τις προϋπόθεσης κάποιες από αυτές (σε συναρτηση με την τιμη τους)ανεξάρτητα ονόματος.

 

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 65
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν επιδιώκω κάποιο flame ή παρεξήγηση προφανώς, απλά επισημαίνω ότι όταν μπαίνει ένας, όχι κακοπροαίρετος έστω, ελιτισμός στην ιστορία, οδηγούμαστε επαγωγικά στο ότι η τιμή ενός οργάνου πρέπει να είναι ανάλογη των παικτικών δυνατοτήτων-επιλογών του καθενός. Το οποίο είναι λάθος φυσικά ;p

 

Δεν συμφωνώ με τον συλλογισμό σου. O ελιτισμός έχει ως επί το πλείστον αρνητική έννοια. Πολλοί έχουν την ικανότητα να καταλαβαίνουν το τι αξίζει μια κιθάρα όταν παίζουν μαζί της χωρίς να είναι o Gibbons, o Page ή οποιοσδήποτε guitar hero. Κι επίσης, οι ίδιοι μέτριοι έως κακοί παίκτες (όπως εγώ πχ.) έχουν απαιτήσεις από μια κιθάρα... ας μην το βαφτίσουμε "ελιτισμό" - πιστεύω ότι ξέρουμε πού πατάμε (αρκετοί, anyway).

 

+1.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά όλα αυτά ρε Κωστή, αλλά άλλο σου λέω...

 

Ξέχνα με πόσες έχουμε παίξει (και είναι πολλές), η παραγωγή της Gibson μπορεί να αγγίζει τα 200.000 τεμάχια ετησίως (λέμε ένα νούμερο κούκου τώρα... ) σε εμάς φτάνει ένα τυχαίο δείγμα 5? 10? 20? και όχι όλα από μία χρονιά αλλά από τις 2-3 προηγούμενες και βάλε και λίγο πιό πίσω.

Εγώ σου είπα για τον αφορισμό που έκανες λέγοντας ότι είναι μισοτελειωμένες, ζητώντας σου να μου πείς πόσες έχεις δει με τα μάτια σου, έως τώρα από αυτές μισοτελειωμένες που να χρειάζονται σοβαρή επισκευαστική εργασία, γιατί απλά είναι "χάλια".

 

Εγώ Vigier δεν έχω ακουμπήσει, και δεν ξέρω ειλικρινά πως είναι. Όμως σίγουρα έχεις δίκιο ότι όσο ακριβότερη κιθάρα πρέπει να είμαστε πιό αυστηροί... αλλά σε μιά Gibson, ή μιά Fender US, πόσο φάλτση μπορεί να είναι που εγώ θα εξαντλήσω όλα τα περιθώρια κριτικής μου πάνω τους?????. Εν γένει είναι πολύ καλές κιθάρες.. όλες αυτές, και σίγουρα καλύτερες από τις "κόπιες" τους της άπω ανατολής... χωρίς να αφορίζω όμως τις Κινεζικες κλπ κόπιες, οι οποίες ενδεχομένως να είναι εξαιρετικότατες.)

 

Απλά ίσως λίγο η παραφιλολογία... φταίει. Και γω θα σου πώ ότι από τις 10 αμερικάνες φέντερ μου οι 2-3 μου φαίνονται "κάπως" ... αυτό δε σημαίνει όμως αμά τις "καρφώσεις" στον Peavy μου δεν θα ακούσεις Fender US strat ήχο. Αυτές είναι κάποιες διαφορές που έγώ προσωπικά π.χ έχω διαπιστώσει... αυτό δεν τις κάνει όμως κατώτερες κιθάρες από τις Μεξικάνικες. Τώρα άμα το πώ παραπέρα αυτό ότι κάποιες αμερικάνικες είναι για τα μπάζα υπερβάλλοντας (και άμα αυτός δεν είμαι εγώ αλλά ένας επώνυμος κιθαρίστας, που σιγά μην τό κανε από κεί θα έτρωγε και αυτός  ;D) τότε αυτομάτως κάποιοι ίσως έλεγαν.. "πώ πώ τελικά οι καινούργιες Fender - Gibson είναι για τα μπάζα" .... κοίτα ρε τι είπε αυτός ο παικταράς ή αυτός ο γνωστός μου, ή ο τάδε μαγαζίς  :o (γιατί ήθελε να πουλήσει άλλη...  ;D)

 

 

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τό ίδιο όμως ενδεχομένως να χρειάζεται και μιά Gibson LP επειδή έμεινε στο κουτί της 3-4 χρόνια μέχρι να πουληθεί και "πήρε" το μπράτσο κ.λ.π όχι όμως και κατασκευαστικές ατέλειες.....

συγνωμη αλλα αυτο ειναι αυταπατη..

την μια greco μου την εχω 10 χρονια ακριβως εγω και 20 οι προηγουμενοι και χωρις να εχει παει σε μαστορα(τα τελευταια 10 χρονια σιγουρα οχι που την εχω εγω και δεν την εχω πειραξει ουτε στο ελαχιστο παρα μονο αλλαγη χορδες) δεν εχει παρει καθολου το μανικι της και παιζει σα βουτηρο 8)

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

χωρίς να αφορίζω όμως τις Κινεζικες κλπ κόπιες, οι οποίες ενδεχομένως να είναι εξαιρετικότατες.)

 

 

δεν εχω μιλησει ποτε για κινεζικες και ουτε αφησα ποτε να εννοηθει πως ειναι καλυτερες  απτις gibson!!!!!!!!!!!!!

μιλαω για japan και μονο!!!!!!!!!!!

 

 

κοίτα ρε τι είπε αυτός ο παικταράς ή αυτός ο γνωστός μου, ή ο τάδε μαγαζίς  :o (γιατί ήθελε να πουλήσει άλλη...  ;D)

 

με θεωρείς κοκορόμυαλο? λες να περιμένω να μάθω τι χρειάζομαι απτούς μαγαζάτορες?

μόνο και μόνο που ελάχιστα μουσικά προϊόντα από αυτά που έχω στην κατοχή μου είναι διαφημισμένα τα λέει όλα νομίζω.

 

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν έκανα αναφορά σε σένα.. από που το συμπεραίνεις αυτό?? Σε εσένα αναφέρθηκα μόνο σε αυτό που είπες ότι είναι μισοτελειωμένες. Πλάκα μου κάνεις??

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν έκανα αναφορά σε σένα.. από που το συμπεραίνεις αυτό?? Σε εσένα αναφέρθηκα μόνο σε αυτό που είπες ότι είναι μισοτελειωμένες. Πλάκα μου κάνεις??

ωχ..sorry,εχω την greco διπλα μου και καταλαβαινεις...

οταν εχω ομορφες κυριες διπλα μου παθαινω τρακ και χανω τα λογια μου και τα λογικα μου ;D ;D

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ την Eric Johnson... το κοντεύω το cliffs.... το σόλο και κάτω θέλω τώρα  :P

κανω προστυχες σκεψεις και για την κυρια που ειναι διπλα σου.. ;D

ειμαι εκφυλος το ξερωωωωω...τις θελω ολεεεεεεεςςςςς ;D ;D

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λολ, δηλαδή έπρεπε να φτάνει ταχύτητα του ήχου για να αξίζει την κιθάρα.

 

Never in the history of blues and rock and roll, any woman loved a man because he was fast. The quite opposite, indeed.

 

Χεχεχεχε... το σωστό σχόλιο στη σωστή στιγμή!  ;D Μου θυμίζει τον καπετάνιο του Battlecruiser στο Starcraft: "Τέικ ιτ ΣΛΟ" (προσοχή, όχι ΣΛΟΟΥ, ΣΛΟ, με ρωσική προφορά - αχ, τι θυμήθηκα...)

 

ss141.jpg

 

 

Πάντως taq και white, οι συνεχείς συζητήσεις σας για το ίδιο θέμα είναι ένα από αυτά τα πράγματα που κρατούν το Noiz ζωντανό...  ;D :)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου