Προς το περιεχόμενο

Αυθεντική 59 Les Paul vs VOS Reissue


Προτεινόμενες αναρτήσεις

τις κιθάρες κρίνουμε παίδες,μην παρασύρεστε.. ;).(όσο μπορεί να κρινεί κανεις ακούγοντας τες από έναν τόσο τρισάθλιο παίχτη)

δυστυχώς δεν μπορεί να διακρίνει κανείς από ένα βίντεο την πολύ καλύτερη αίσθηση στο χέρι που δίνουν οι greco japan απτις gibson αν και οι 70's gibson custom σκιζουν και δεν εχουν καμια σχεση με τις σημερινες 8)

 

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 65
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

αν και οι 70's gibson custom σκιζουν και δεν εχουν καμια σχεση με τις σημερινες Cool

 

sorry αρχηγε μου αλλα ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΣ  Gibson Les Paul απο τις 70s απλα δεν εχουν ξαναματαβγει..αθλιοι μαγνητες,maple μπρατσα,λαθος γωνιες στο headstock,μηδενικο carving,παρα πολυ βαριες...ειχα μια του 75 & μια του 77 και ηταν τραγικες επισης δοκιμασα παρα πολλες απο ολες τις χρονιες προσπαθωντας να αντικαταστησω την μοναδικη Les Paul που μου "μιλησε" ποτε μετα την κλοπη της (μια Les Paul custom του 1968) αλλα φευ δεν ξαναβρηκα...

 

στα 70s η Gibson (στα χερια της Norlin) ειχε 10 φορες τα χαλια της CBS Fender (η οποια κακα τα ψεμματα εβγαλε μερικα καθολου κακα οργανακια...παρα το κακο ονομα της..)

 

οι μετα το 90 Les Paul custom ειναι ΚΛΑΣΕΙΣ ανωτερες.... ;) (αν βεβαια πεταξεις στα σκουπιδια του αθλιους 490αρηδες μαγνητες τους και τους βαλεις αλλους της προκοπης)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε και οι Standard καλές είναι.

 

Οι κακές ως γνωστόν είναι... στη φυλακή  ;D

 

Σοβαρά η VOS έχω την αίσθηση οτι σε συγκριση με την 59αρα είναι σα να κάνει αγγαρεία.. δεν μπορώ να το εξηγήσω ακριβώς αλλά you get the point... δε νομίζω να είμαι υπερβολικός πάντως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

sorry αρχηγε μου αλλα ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΣ  Gibson Les Paul απο τις 70s απλα δεν εχουν ξαναματαβγει..

 

γινετε και χειροτερα απτις σημερινες κουτσουρο-gibson???

παντως πριν κανα μηνα που επαιξα με μια 70's επαθα πλακα,χωρις αυτο να σημαινει πως ηταν καλυτερη απτις greco μου....θα ηθελε πολυ αλλα περασε και δεν ακουμπησε ;D ;D

JAPAN RULES ;)

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο video που παίζει ο ξανθός με την VOS, έχω την αίσθηση, ότι το μπράτσο κάπως τον δυσκολεύει...

Μου δίνει την εντύπωση ότι προσπαθεί περισσότερο να παίξει καλά από ότι στην original...

αυτό διακρίνω και εγώ και να προσθέσω πως δεν ακούω ιδιαίτερες διαφορές αλλά ελάχιστες τις οποίες τις αποδίδω στο playability του κάθε οργάνου.

Το δεύτερο κλιπ του ξανθού έχει λίγο υψηλότερο volume και αρχικά σου δίνει την εντύπωση τεράστιας διαφοράς.

Αν ταιριάξεις λίγο τα volume των δυο βίντεο και λάβει κανείς σοβαρά υπόψη την διάφορα στο playability μειώνονται και οι διαφορές.

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγώ αντιθέτως ακούω μεγάλες (έως πολύ μεγάλες) διαφορές... επειδή κάτι μου λέει ότι η ηχογράφηση που έκαναν δεν είναι άσχημη, πιστεύω ότι μπορώ να προχωρήσω σε μερικά συμπεράσματα, και αυτά γενικά είναι ότι η παλιά LP "αναπνέει" και "τραγουδάει", όντας γεμάτη πλούσιες κι εξαιρετικές αρμονικές, ενώ η reissue είναι σαν να προσπαθεί να κάνει το ίδιο αλλά της βγαίνει μια "μεσαδούρα" με όλες τις θεσπέσιες λεπτομέρειες της προηγούμενης θαμμένες κάτω από τους μέτριους μαγνήτες.

 

Βάσει αυτών, αν έπαιρνα μια VOS θα προχωρούσα πάραυτα σε αλλαγή μαγνητών και θα πουλούσα αυτούς που έχει...

 

Τώρα θα μου πείτε "καλά βρε φίλε, εσύ πότε και πώς πρόλαβες να τα ακούσεις όλα αυτά από τέσσερα βιντεάκια;" Kαι θα σας απαντήσω, "τα άκουσα στο μέτρο του δυνατού, όσο με μια μικρή πείρα μπορώ να συμπληρώσω νοερά τις λεπτομέρειες που λείπουν επειδή δεν τις έπαιξα εγώ".  ;)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ηχογράφηση είναι αρκετά καλή γι'αυτό έκανα κι εγώ σχόλια....

Βέβαια αν ακούγαμε μόνο την VOS χωρίς σύγκριση, θα την βρίσκαμε εκπληκτική..(όχι οτι δεν είναι)

 

Πως γίνεται whitenoise να παθαίνεις πλάκα με όργανο που "πέρασε και δεν ακούμπησε"!..??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πως γίνεται whitenoise να παθαίνεις πλάκα με όργανο που "πέρασε και δεν ακούμπησε"!..??

 

συγκρινοντας την  με τις σημερινές ήταν εκπληκτική,αλλά είχε αρκετές χοντρές 'αδυναμίες' αν συγκριθεί με μια vintage japan.

 

δεν τα λέω μόνο εγώ...όλος ο πλανήτης παραμιλάει με τις παλιές γιαπωνέζες

είμαι κούφος και κουλός, ελεήστε τον πτωχό... ;D

 

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως πιστεύω πως αν συγκρίνεις μεταξύ τους 2 vos η 2 γνήσιες 59(άντε βρες τες..) πάλι διαφορες θα δεις.

δεν είναι τυχαίο οτι οι έμπειροι κιθαρίστες παίζουν με 50 ίδιες κιθάρες για να διαλέξουν μια ;)

 

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου