Προς το περιεχόμενο

Κύριε Ελέησον


ex-OurDarkness

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αμφιβάλλω για το ότι δεν ήξερα πάντως....

σε Ρώμη, Βενετία και Φλωρεντία τα ίδια χάλια.....Να τους μιλάς Αγγλικά και να σου απαντούν (που σημαίνει ότι κατάλαβαν) σε ιταλικά και να μαντεύεις τι θέλουν να πούνε από τις κινήσεις τους και μόνο....Σε Γαλλία τα ίδια επίσης.....Μα να ξέρουν και να μη σου μιλάνε!

 

Για Γαλλία το επιβεβαιώνων κι εγώ. Ή αυτό ή παίζει και να ξέρουν και να μην μιλάνε γιατί είναι σωβινιστές. Εμένα πάντως, μέχρι που δεν μίλησα γαλλικά έκαναν σαν να μην υπάρχω. Που θα πάει δεν θα πετύχω κανέναν Γάλλο το καλοκαίρι;; >:(

 

Εγώ αντιθέτως με τα όσα άκουσα θα ζητούσα τα πενταπλάσια σε χρήματα και όχι τζάμπα αν ήξερα ότι είναι σε τόσο απαίσιο χάλι,(άσε που δεν θα δεχόμουνα κιόλας κάτι τέτοιο).Τέλος δεν τους μάζευες και τους 4 για να κάνετε 17 νέες ψαλμωδίες να τελειώνει το θέμα και συ, λιγότερο χρόνο θα σου έπαιρνε ;).

 

Να εξομολογηθώ την αμαρτία μου... σε κάποιο σημείο είχα ξενερώσει τόσο πολύ που δεν άντεξα κι έβαλα κάτι αιθέρια pads από το Triton Extreme... από κείνα τα τεράστια, με μπόλικο phaser... έγινε τελείως Gregorian και με ένα ελαφρύ beatάκι στυλ Enigma, βγάζουμε κι ένα single... Ακούω προτάσεις για remix. :D

 

Μήπως θα έπρεπε να τα ψέλνουν και στις ελληνικές εκκλησίες έτσι, μπας και καταλαβαίνουν τίποτα και οι νεοέλληνες που μιλάνε περισσότερο αγγλικά από ότι ελληνικά;

 

Α μπα. Όσοι δεν έχουν εντατικές παρτίδες με net ή ορισμένες πετριές (Hobby) που να απαιτούν μια στοιχειώδη τριβή με τα αγγλικά, βρίσκονται μόλις και μετά βίας πάνω από το επίπεδο αγγλικών ενός "καμακιού" στη Ρόδο των '70s.

 

Αυτό τουλάχιστον μου διδάσκει η δική μου παρατήρηση.

 

+1

 

Πχ. το σώσον Κύριε τον λαό σου, να το κάνουμε save God your people... ειλικρινά μετά βίας συγκρατήθηκα να μην γελάσω για να μην τον προσβάλλω. Όχι ότι δεν γίνεται, αλλά λογικά θα θέλει αρχαίζουσα αγγλική και μην κοιτάτε προς τα δω να μεταφράσω 17 τροπάρια... άσε προτιμώ την μίξη  :'(

 

 

μην το γελας . στις ορθοδοξες εκκλησιες στην αμερικη ετσι τα λενε. σε συγχρονα αγγλικα.

πχ του κυριου δεηθωμεν =  let us pray to the Lord.

Αν και παραδεχομαι οτι οταν το ακουσα πρωτη φορα γελασα , αλλα ειναι πολυ χρησιμο και τιμιο να ψαλονται ετσι γιατι η ελληνες τελευταιας γενιας δεν γνωριζουν ελληνικα , και επισης δεν ειναι μονο οι Ελληνες ορθοδοξοι.

 

Συμφωνώ με αυτό που λες.. αλλά μου θύμισε και λίγο gospel η όλη κατάσταση... ξέρεις αυτούς που χτυπάνε παλαμάκια μες την τρελή χαρά και τραγουδάνε Jesus love you ... λέτε απο κει να επηρρεάστηκαν οι Genesis?  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μήπως θα έπρεπε να τα ψέλνουν και στις ελληνικές εκκλησίες έτσι, μπας και καταλαβαίνουν τίποτα και οι νεοέλληνες που μιλάνε περισσότερο αγγλικά από ότι ελληνικά;

 

Ι tell you ρε bitch οτι μια χαρα τη μιλαμε τη γλωασα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά τα δύο έμοιαζαν αρκετά με αυτό που μπορείτε να ακούσετε στον ιστοχώρο του Πατριαρχείου των Ιεροσολύμων (http://www.jerusalem-patriarchate.info) και ευτυχώς που δεν έστειλαν και τα δικά μας, γιατί θα πήγαινε ο αφορισμός σύννεφο.. :D

 

 

Που ειναι ρε τα τροπαρια να ακουσουμε λιγο?

 

ΥΓ απο κατι ευκολοπιστους σαν και σενα εκανε τοσα λεφτα η εκκλησια. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

God, show mercy...

 

Μπα, αν αρχισουν να μεταφραζουν σε γλωσσα κατανοητη για τους πιστους, θα...χασουν το ποιμνιο τους! Δεν τους συμφερει να ξερουν τι... #$#* ακουν στις λειτουργιες.

Οι περισσοτερες εκκλησιες, μεσα στα πλαισια του σκοταδισμου που επεβαλλαν, χρησιμοποιουσαν αρχαιζουσες και νεκρες γλωσσες και οι ορθοδοξοι δεν ειναι εξαιρεση... Τουλαχιστον οι καθολικες λειτουργιες, εχουν μια "μουσικη" να το πω αξια, καθως εχουν υπεροχες χορωδιες, υπεροχες αρμονιες και υπεροχη συνθεση (απο αυτα που εχω ακουσει).. Οι ορθοδοξες (εχω ακουσει πως οι ρωσικες ορθοδοξες διαφερουν, δεν ξερω κατα ποσο ισχυει) ειναι ο μπαρμπαμητσος και ο μπαρμπα χαραλαμπος που το προηγουμενο βραδυ γιναν πιτα στις ρακες και στα ουζα, συνηθως δεν υπαρχουν ΚΑΙ οι 2 ομαδες ψαλτων, συνηθως χωρις skillpoints (ειμαι και εγω penandpaperας! ;D) αλλα μονο για τα φραγκα, χωρις να ξερουν γρι οχι απλα τι ειναι αυτα που ψαλλουν, χωρις να ξερουν τις αρμονιες, κρατανε αλλα αντι αλλων ισα, καθε φορα σε διαφορετικη τονικοτητα που καθε αλλο παρα κατανηξη δημιουργουν, μαλλον γελιο. Αυτα τα λεω οντας "Ψαλτης" για περιπου 3 χρονια (shame on me...) και μαλιστα παρακολουθουσα και μαθηματα βυζαντινης μουσικης απο τον αρχιψαλτη! (Περα απο το Νιπαβουγαδικαιζωνι, ετσι ακριβως οπως το λεω και το γραφω ;D, δεν ειχε ιδεα απο οποιαδηποτε ειδους μουσικη...)

Καπως ετσι χανεται η "μουσικη παραδοση" (επι βυζαντιου, φανταζομαι πως οι ψαλμοι θα ηταν θεσπεσιοι) που και καλα με τοσο σθενος υπερασπιζεται η εκκλησια, αλλα ουσιαστικα με την λογικη που η ιδια επιβαλλει (ας αρπαξουμε τα φραγκα/ελα μωρε δε βαριεσαι..) την εκφυλιζει και την καταστρεφει..

Μετα τους σιχαθηκα πρωτα μουσικα, και μετα...γενικα ;D και τους παρατησα..

Αντε, σε λιγο θα βγει και ο Γαιτανος απ την φωλια του, ειναι οι μερες του!

 

;D

Οσο για την μιξη, τι να πω...χαρα στο κουραγιο σου..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά τα δύο έμοιαζαν αρκετά με αυτό που μπορείτε να ακούσετε στον ιστοχώρο του Πατριαρχείου των Ιεροσολύμων (http://www.jerusalem-patriarchate.info) και ευτυχώς που δεν έστειλαν και τα δικά μας, γιατί θα πήγαινε ο αφορισμός σύννεφο.. :D

 

 

Που ειναι ρε τα τροπαρια να ακουσουμε λιγο?

 

ΥΓ απο κατι ευκολοπιστους σαν και σενα εκανε τοσα λεφτα η εκκλησια. ;D

 

Στο http://www.jerusalem-patriarchate.info υπάρχει το "Χαίρε Σιών Αγία" το οποίο μοιάζει κατά το ήμισυ με 1-2 από αυτά που έκανα εγώ.

Vocals: οι δάσκαλοι ως επί το πλείστο (+ 2 άλλοι)

Background vocals: οι δάσκαλοι (+ ο φίλος μου)

Recorded and mixed by X.

 

Περισσότερα credits δεν ξέρω. Τους άρεσε πάντως η ιδέα στο Πατριαρχείο και παρήγγειλαν και άλλα... 17. >:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου