Προς το περιεχόμενο

Ενισχυτές τσέπης - Review: Vox amPlug Joe Satriani


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Σήμερα παρέλαβα τον ενισχυτή τσέπης /ακουστικών Vox amPlug Joe Satriani αφού πρώτα εντυπωσιάστηκα από ένα ντέμο βίντεο του ίδιου μέγα Τζο.

 

Σκοπεύω να τον χρησιμοποιήσω για αθόρυβη μελέτη τα βράδια αλλά και ως ενίσχυση για σύνδεση με μικρο ηχείο για να παίρνω μαζί μου στις παρέες αυτά τα δύο και όχι τον 30κιλο κανονικό ενισχυτή μου.

Τον δοκίμασα μόνο με ακουστικά προς το παρόν και ιδού οι πρώτες εντυπώσεις:

 

• Θετικά:

- αξιοπρεπέστατος ήχος από τόσο μικρό χωράει-στην-τσέπη μαραφέτι, ειδικά σε μερικές ρυθμίσεις ακούγεται πολύ όμορφα

 

- εκπλάγηκα από την χροιά του χτυπήματος της πενιάς, και η απόκριση είναι ευαίσθητη σε αυτήν έπειτα από εισήγηση του Τζο

 

-πολύ δυνατή ένταση, χρήσιμο για να χάνεσαι στον κόσμο των ριφ

 

- ότι πρέπει το mode με delay, έχει όσο ένταση πρέπει η "ουρά" της νότας χωρίς να μπλέκεται πολύ με το dry σήμα, δημιουργώντας ιδανική ατμόσφαιρα

 

- όμορφη σχεδίαση, πάει και με την κίτρινη μου κιθάρα 🤩

 

- δέχεται είσοδο aux-in για σύνδεση με πχ. κινητό για δεύτερη ηχητική πηγή, για play along με τραγούδια ή τζαμάρισμα με backing tracks

 

• Αρνητικά:

- το tone μετά τα 3/4 είναι shrill, αντισταθμίζεται λίγο βέβαια με ελάττωση της έντασης αλλά δεν πρόκειται και για πολύ γοητευτικό ήχο

 

- δεν υπάρχει πρίμα βίστα καθαρό κανάλι, ακόμα και με το gain στο "μηδέν" έχει λίγο overdrive

 

- ακούγεται ελαφρό hiss που αν και δεν γίνεται αντιληπτό αν παίζεις ή έχεις μουσική από πισω είναι συνεχόμενο και ανεξάρτητο του gain level

 

IMG_20190506_175817.thumb.jpg.704fc1a4597bfd60232c283d350f8764.jpg

 

Βαθμολογία: 8.5/ 10

Αν είχε πραγματικά καθαρό κανάλι και ήταν εντελώς αθόρυβο θα έπαιρνε 10/ 10 για τα λεφτά του. Ευχαριστημένος με την απόκτηση του και τώρα σκοπεύω να τον ακούσω και σε σύνδεση με ηχείο που λογικά θα αποδίδει ακόμα καλύτερα απ' ότι με ακουστικά. Θα αναφέρω τις εντυπώσεις μου εδώ μόλις το δοκιμάσω και εκεί.

 

Ποιά είναι η εμπειρία σας με αυτόν ή παρόμοιους ενισχυτές?

Επεξεργασμένο από Κουφη Λεοπαρδαλη
  • Like 2

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλοριζικο! Εαν σε εξυπηρετει, η γνωμη μου περιττευει. Προσωπικα, οταν θελω να ειμαι αθορυβος (μεταμεσονυχτιες ωρες) απλα παιζω με 0,5-1 watt σε χαμηλη ενταση, με τον ηχο μου. Ειμαι στο καθιστικο και δεν με ακουει κανεις σε αλλο χωρο.

 

Και εαν θελω να ειμαι φορητος, παιρνω μαζι το orange mini crush 3W. Και απο ενταση, σου παιρνει τα αυτια εαν το ψηλωσεις.

 

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είχα στα υπόψη και το Mini crush αλλά αφού έχω φορητό ηχειάκι ήδη χρειαζόμουν μόνο έναν ενισχυτή. Παίρνει aux-in το Mini Crush? Αν ναι είσαι άρχοντας!

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε όταν παίζεις με αυτόν κυριολεκτικά σολάρεις ή έχεις άλλη λύση για να παίζεις με μουσική από πίσω, ειδικά για με ακουστικά ρωτάω.

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανω με αυτον ο,τι κανω το 80% του χρονου μου παιζοντας σπιτι. Αυτοσχεδιαζω εχοντας στο μυαλο μια ρυθμικη ακολουθια. Στο 18% κανω το ιδιο ακουγοντας backing tracks απο μονιτορ ηχεια. Στο υπολοιπο 2% παιζω απο τα ετοιμα...

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ ο ενισχυτής καρφί, στο βάπτισμα του πυρός, στην μίξη με τραγούδι:

 

 

  • Like 1

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου