Προς το περιεχόμενο

Επιλογή πλήκτρου υπο προυποθέσεις...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα! Αν και πιανίστας, το τελευταιο 6μηνο ασχολουμε με synths VSTs στο pc με midi controllers-keyboards αλλα θέλω κάτι stadalone πια :P Δεν θέλω να πάρω κάτι ακριβό διοτι οτι σύνθετο(δλδ πολυπλοκο) θέλω το κάνω μεσου laptop σε πρόβες και live στο μελλον...! Το budget ειναι μικρό (μεχρι 500) οποτε δεν υπάρχουν πολλές λύσεις. Είμαι αναμεσα σε Roland GW-7, Juno -D ,RS-50. To πρώτο απο αυτα το εχω δοκιμάσει σε ενα studio και είχε αξιολογο ήχο αλλα οι μισές δυνατότητες του δεν τις χρειάζομαι. Ειναι καθαρα πληκτρα για <<διασκεδαση>> αλλα μου άρεσαν κάποια πραγματα. Ο ήχος του πιανου πάνω στον οποιο δίνω βαρυτητα για την τελική επιλογή μου δεν μπορω να πω οτι ειναι άσχημος.Μπορώ να πω οτι μου άρεσε πιο πολύ το πιανο του GW-7 αποτι του Korg PA-50...Για αυτο κοιτάω περισσοτερο τα μοντέλα της Roland καθως στους ήχους του πιανο και strings ειναι αξιοπρεπείς.Για τα αλλα 2 δεν ξέρω πολλα, παρα μόνο οτι ειναι τα πιο φτηνα <<κανονικά>> synths...Και θέλω να μάθω διοτι νομίζω οτι θα ταιριάξουν περισσοτερο για μενα που κινουμαι στον ατμοσφαιρικό σκλήρο ήχο :P

 

Επίσης ξέρει κανεις αν αξίζει το Alesis Fusion 6HD?Εχει πολυ καλη τιμη απο το Musicstore..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το yamaha MM6 το κοίταξες? Φαντάζομαι ότι απλώς θές καλούς ήχους χωρίς πολλά πολλά μπιχλιμπίδια (sequencer κλπ)

 

Για 580 ευρώ κοίταξέ το πραγματικά αξίζει και οι ήχοι του είναι αξιοπρεπέστατοι.

Δες αυτό το βίντεο για να πάρεις μια γεύση.

 

[flash=200,200]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το ξέρω το συγκεκριμένο μοντέλο απλως δεν το είχα ψάξει πολύ.Δεν μπορώ να πω έχει αξιοπρεπείς ήχους...Αλλα νομίζω το Juno-D είναι πιο παραμετροποιήσημο στον ήχο.Η όχι?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το ξέρω το συγκεκριμένο μοντέλο απλως δεν το είχα ψάξει πολύ.Δεν μπορώ να πω έχει αξιοπρεπείς ήχους...Αλλα νομίζω το Juno-D είναι πιο παραμετροποιήσημο στον ήχο.Η όχι?

 

Αξιοπρεπείς ήχους σε σχέση με τα μεγάλα motif xs και korg m3 δεν έχει, αλλα σε σχέση με 580 ευρώ και τον ανταγωνισμό (korg x50 και juno) έχει καλύτερους preset ήχους. Παραμετροποίηση πέραν των LFO κ των άλλων konbs δεν έχει.

 

Εγώ στο πρότεινα επειδή ζητούσες ένα απλό συνθ με καλούς ήχους, κυρίως πιάνου. Το πιάνο του MM6 είναι καλύτερο και απο του Χ50 και απο του juno.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ οντως ειναι δελεαστικό το MM6 :P Καμια γνώμη ρε παιδια απο κατόχους Juno-D/RS-50?(αλήθεια, ποια ειναι η διαφορά τους?Σχεδόν πανομοιότυπα δείχνουν)

 

Φίλε Kilon λίγο δύσκολο να παιξεις πιανο και strings σε 2 οκτάβες(οχι οτι αυτο δεν λύνεται, αλλα θέλει extra χρήμα) :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ οντως ειναι δελεαστικό το MM6 :P Καμια γνώμη ρε παιδια απο κατόχους Juno-D/RS-50?(αλήθεια, ποια ειναι η διαφορά τους?Σχεδόν πανομοιότυπα δείχνουν)

 

Φίλε Kilon λίγο δύσκολο να παιξεις πιανο και strings σε 2 οκτάβες(οχι οτι αυτο δεν λύνεται, αλλα θέλει extra χρήμα) :D

 

Υπόψην όμως ότι το MicroX έχει δυο arpeggiators και όχι έναν όπως το MM6 , και αυτό σημαίνει ότι μπορεί να παίζει όχι μόνο ένα αλλά τέσερα διαφορετικά οργανα σε διαφορετικές οκτάδες με διαφορετικές μελωδίες . Αλλά όμως σίγουρα το ΜΜ6 είναι καλύτερη επιλογή με μεγαλύτερη άνεση χώρου. Αλλά κaθώς είμαι οπαδός τις yamaha είπα και εγώ μια φορά να προτείνω κάτι διαφορετικό. Εννοείται στους ακουστικούς ήχους η yamaha είναι μονόδρομος.

 

Μην το σκέφτεσαι καν το MM6 είναι μοναδική λύση αν ζητάς τους καλύτερους ακουστικούς ήχους.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης ξέρει κανεις αν αξίζει το Alesis Fusion 6HD?Εχει πολυ καλη τιμη απο το Musicstore..

Απλά να το επισημάνω γιατί θα περάσει ντούκου. Αυτό το synth αξίζει ΠΟΛΛΑ παραπάνω από την τιμή του και το γεγονός ότι πωλείται για τέτοιο ποσό-ξεφτίλα είναι από τα παράδοξα της αγοράς.

 

Ίσως δεν είναι ακριβώς αυτό που ψάχνεις, το λέω γιατί έχει πάρα πολλές δυνατότητες (είπες ότι δεν θες τέτοια) και δεν είναι πολύ portable (ζυγίζει 15 κιλά). Πάντως θεωρείται τρελό bargain έτσι κι αλλιώς. Και το σημαντικότερο όλων, από ήχο τα πάει μια χαρά... ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης ξέρει κανεις αν αξίζει το Alesis Fusion 6HD?Εχει πολυ καλη τιμη απο το Musicstore..

Απλά να το επισημάνω γιατί θα περάσει ντούκου. Αυτό το synth αξίζει ΠΟΛΛΑ παραπάνω από την τιμή του και το γεγονός ότι πωλείται για τέτοιο ποσό-ξεφτίλα είναι από τα παράδοξα της αγοράς.

 

Ίσως δεν είναι ακριβώς αυτό που ψάχνεις, το λέω γιατί έχει πάρα πολλές δυνατότητες (είπες ότι δεν θες τέτοια) και δεν είναι πολύ portable (ζυγίζει 15 κιλά). Πάντως θεωρείται τρελό bargain έτσι κι αλλιώς. Και το σημαντικότερο όλων, από ήχο τα πάει μια χαρά... ;)

 

Δυστηχώς ή ευτυχώς θα πρέπει να συμφωνήσω απολύτως με όσα λέει ο alchemist. Το fusion αυτήν την στιγμή όπως και το MO6 είναι απο τις πιο τρελές προσφορές της αγοράς . Το fusion το λαχταρούσα ακόμα και πρίν αγοράσω το MOTIF ES6 . Τελικά επέλεξα το ES6 αντι ΜΟ6 λόγω sampler , και αντί fusion λόγω ποιότητας κατασκευής, πολύ καλύτερων ακουστικών ήχων και λόγω δόσεων.

 

Αυτή την στιγμή όμως στα λεφτά του το fusion παραμένει εκ μακράν το καλύτερο SYNTH της αγοράς .

 

Η αγορά του fusion αποτελεί μια νόμιμη μορφή ληστείας. Μόνο που σε αυτήν την περίπτωση την διαπράτει ο καταναλωτής εις βάρος του πωλητή και όχι αντίθετα.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου