Προς το περιεχόμενο

Ακουστική διασκευή του Cassandra - Theater of Tragedy


bloody_sunday

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Περα απο την παραγωγη/ηχογραφηση, που δεν μου αρεσε, νομιζω πως θα επρεπε να εχεις αποφυγει το σολο. Η τουλαχιστον να ηταν σε ηλεκτρικη, 6χορδη ακουστικη η κατι τετοιο. Δηλαδη, μεσα στο ''αερινο" της ολης υποθεσης, με προσγειωνε. Επισης, δεν ξερω κατα ποσο εγινε επιτηδες η ηταν λογω ελλειψης χρονου, διαπιστωσα καποιες αρρυθμιες που αν ηταν θεμα concept, επισης δεν μου αρεσαν.

 

+1 για τις folk χορδες, και εγω πλεον μονο τετοιες χρησιμοποιω στην κιθαρα μου (ή martin ή pyramid, δεν ξερω αν τις εχεις δοκιμασει. Οι pyramid συγκεκριμενα ειναι η πρωτη μου προτιμιση). Απιστευτο feel και καταπληκτικος ηχος.!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πολύ ωραίος ήχος!!!

 

Μπλάντι, μπράβο για την υπέροχη ηχογράφησή σου!!!

 

 

ΥΓ: Ζήλεψα και θέλω κι εγώ 12-χορδηηηηηηη!!! ;D

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια...  :)

 

Ναι, το σόλο θα έπρεπε να μην υπήρχε μάλλον, ήταν μια κάπως βιαστική κίνηση.  Οι δυο κιθάρες ακούγονταν πολύ "σκέτες". Πράγματι, ίσως να έπρεπε να είχε μπει άλλο ακουστικό όργανο, πχ. το φλάουτό μου ή άλλη 6χορδη ακουστική - ηλεκτρική θα απέφευγα.

 

Οι αρρυθμίες σίγουρα δεν ήταν στο concept!!!  :( Επειδή έγινε κάπως βιαστικά, όπως είπα τα 95% από αυτά ήταν one take (δλδ και 100 takes να ήταν, μην φανταστείτε ότι θα υπήρχε και βελτίωση). Τι δεν σου άρεσε ακριβώς στην παραγωγή deadendmind; (όχι, από ενδιαφέρον ρωτάω! να βελτιωνόμεθα κιόλας...)

 

Πάντως, είναι και λίγο κρίμα - περίμενα μερικές γνώμες και σχόλια από παιδιά - "παλέουρες" του φόρουμ που αν και δεν τα γνωρίζω προσωπικά, έχουμε ανταλλάξει δυο-τρεις κουβέντες βρε αδερφέ - όμως προτίμησαν να κατακλύσουν με απαντήσεις κλιπς για... κουράδες πτηνών (μην το πάρεις προσωπικά Έξαρχε!!!). Ίσως το θέμα να μην ήταν τόσο ελκυστικό. Τεσπα, υγεία!

 

 

Υ.Γ. μ αρέσει που όλοι γειώσαμε το AKG και χωθήκαμε για το κομμάτι!

 

Ki αυτό πού το πάτε;

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

dead ο άθρωπος είπε ηχογράφηση One take, δεν έκατσε να διασκευάσει όλο το κομμάτι σαν project, χαβαλέ έκανε. Μην είσαι τόσο αυστηρός μάναμου.

Και μπλάντι ντάξει καταλαβαίνω τι σκέφτεσαι περί παλεούρων, αλλά μειώνεις και τα παιδιά που σου απάντησαν τσολιαδάκο μου

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, πώς τα μειώνω; Σόρι! Εννοήθηκε κάτι τέτοιο; A, και άσε τον deadendmind να είναι αυστηρός, αν δεν είσαι αυστηρός ο άλλος νομίζει ότι είναι όλα ανθηρά, πράγμα κακό και αποπροσανατολιστικό.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως γουστάρω. Ανελέητα.

Α, και το σόλο καλά κάνει και υπάρχει, όπως και τα μέρη της "φωνής" παιγμένα από την 12χορδη, άλλωστε το λέει και ο τίτλος, "Ακουστική διασκευή"...  ;)

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία εκτέλεση.....αν και δεν έχω ακούσει το ορίτζιναλ μου άρεσε πάρα πολύ. Οι αρρυθμίες και τα λάθη στο σόλο πραγματικά φαίνονται πταίσματα μπροστά στο όλο σύνολο....Μπράβο σου!

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου