Προς το περιεχόμενο

να γεμίζεις το στομάχι σου και να ακούς τζάζ


blue

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Yameth σε ενα κονσέρτο αφιερωμένο στον Bach,Beetoven και όποιον άλλο προτιμάς θα πήγαινες με τη μπριζόλα στο χέρι και το γυροσούβλακο στο άλλο μαζί με την παρέα σου και 15 κινητά καρφωμένα στην τσάντα και το μπουφάν σου?

 

Η κλασικη μουσικη,ευτυχως ή δυστυχως ηταν παντα προνομιο της "αριστοκρατιας" οποτε δεν προβλεπεται προβατινα.

Το ενοχλητικο ειναι οτι καποια στιγμη αποφασισαν οτι κ το tango ειναι κλασικη μουσικη (ενω γεννηθηκε στα πορνεία) κ σε στραβοκοιταζουν κυριες με βιζόν αν πας να παρακολουθησεις με αθλητικα παπουτσια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 114
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μια κουβέντα off-topic.

 

Την προσοχή και το ενδιαφέρον του κοινού πρέπει να την κερδίσει ο performer on stage. Είτε jazz, ροκ, λάικα, κλασσική, είτε κλόουν.

 

Εγώ πληρώνω τα λεφτουδάκια μου να διασκεδάσω.

 

Αν δεν με τραβήξει η μουσική, θέλω:

 

Να πιω, να πω καμμια κουβέντα, να φάω, να ψήσω την κυρία δίπλα, κλπ. Ανθρώπινα πράγματα.

 

Ποιός είναι ο κύριος που θα μου πεί να σκάσω για ν' ακούσω τις βαρεμάρες του; Ας ήτανε καλύτερος. Αν διαφωνεί να μου επιστρέψει τα φράγκα μου. Εγώ ήρθα με την καλή διάθεση, προπλήρωσα, για να τον ακούσω.

 

Και πέραν αυτού, η διασκέδαση δεν πάει χώρια.

Τώρα τρώμε. Μετά ακούμε. Σε λίγο κάνουμε καμάκι, κλπ. κλπ.

 

Θεωρώ σαν μουσικός, θράσος του παταριού να απαιτεί την προσοχή μου.

Δεν πα να σαι ο... Νταλάρας. Κέρδισε την.

 

ΥΓ. Να διευκρινίσω ότι έχω περάσει πολλές ώρες εκστασιασμένος από αυτό που παρακολούθησα πολλές φορές σε συναυλίες, μπαρ, κλπ. Αλλά ήταν δική μου αντίδραση. Δεν την επέβαλαν.

 

Δεν διαφωνω μαζι σου,αλλα εχει τυχει πολλες φορες σε συναυλιες-σε πιο experimental συγκροτηματα-να γινεται το σωσε απο κατω!υποτιθεται οτι αυτος που μιλαει εδωσε τα λεφτα του για να ακουσει και οχι για να δει το φιλο-φιλη του!!μετα το τελος της συναυλιας ειναι ελευθερος να κανει οτι θελει,αλλα μεχρι τοτε πρεπει να σεβαστει τους υπολοιπους που και αυτοι εχουν πληρωσει και θελουν να ακουσουν μουσικη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
Yameth σε ενα κονσέρτο αφιερωμένο στον Bach,Beetoven και όποιον άλλο προτιμάς θα πήγαινες με τη μπριζόλα στο χέρι και το γυροσούβλακο στο άλλο μαζί με την παρέα σου και 15 κινητά καρφωμένα στην τσάντα και το μπουφάν σου?

Αν δεν μου το απαγόρευαν τα ταμπού της καθωπρεποσίνης των ημιμαθών που μόνο από το πως ντύνεσαι, πως κάθεσαι και πότε χειροκροτάς, καταλαβαίνουν τι μουσική ακούν, νασαι σίγουρος ότι θα το απολάμβανα κιόλας.

 

'Οσο για τη σοβαρότητα της jazz ή οποιασδήποτε άλλης μουσικής... επέτρεψε μου να μη ξεχωρίζω με αυτές τις ταμπέλες την καλή από την κακή μουσική.

 

Κάτω η σοβαροφάνεια!!! ;D

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ντύσιμο δεν είναι κόλλημα.Ας πάει και άστεγος να ακούσει μουσική αλλά για να ακούσει όχι να κάνει κέφι με τη τζάζ ρε συ μπλού.Γίνεται να χορέψεις τσάμικο,καλαματιανό,χασαποσέρβικο και τσιφτετέλι με τζάζ ή μπλούζ??

 

Πιστεύω δεν μπορούμε να εντάξουμε τέτοια είδη στα ηθη μας και να τα κάνουμε τσιφτετέλια κι αυτά.Μια διαφορετική προσέγγιση που να αρμόζει στην κουλτούρα μας μέχρις ενος σημείου είναι αποδεκτή.

 

Το τανγκο πάλι είναι παράδοση και χορευτική μουσική.

 

Ενα παράδειγμα είναι να πάρεις την κάμερα απ το πισί σου τώρα και να μου χορέψεις το nefertiti ή το blue bossa σε μια δικιά σου χορογραφία αποδεκτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yameth σε ενα κονσέρτο αφιερωμένο στον Bach,Beetoven και όποιον άλλο προτιμάς θα πήγαινες με τη μπριζόλα στο χέρι και το γυροσούβλακο στο άλλο μαζί με την παρέα σου και 15 κινητά καρφωμένα στην τσάντα και το μπουφάν σου?

Αν δεν μου το απαγόρευαν τα ταμπού της καθωπρεποσίνης των ημιμαθών που μόνο από το πως ντύνεσαι, πως κάθεσαι και πότε χειροκροτάς, καταλαβαίνουν τι μουσική ακούν, νασαι σίγουρος ότι θα το απολάμβανα κιόλας.

 

'Οσο για τη σοβαρότητα της jazz ή οποιασδήποτε άλλης μουσικής... επέτρεψε μου να μη ξεχωρίζω με αυτές τις ταμπέλες την καλή από την κακή μουσική.

 

Κάτω η σοβαροφάνεια!!! ;D

 

:) :) :) :) :) :) :) :) :)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ντύσιμο δεν είναι κόλλημα.Ας πάει και άστεγος να ακούσει μουσική αλλά για να ακούσει όχι να κάνει κέφι με τη τζάζ ρε συ μπλού.Γίνεται να χορέψεις τσάμικο,καλαματιανό,χασαποσέρβικο και τσιφτετέλι με τζάζ ή μπλούζ??

 

Πιστεύω δεν μπορούμε να εντάξουμε τέτοια είδη στα ηθη μας και να τα κάνουμε τσιφτετέλια κι αυτά.Μια διαφορετική προσέγγιση που να αρμόζει στην κουλτούρα μας μέχρις ενος σημείου είναι αποδεκτή.

 

 

Δεν γινεται να χορεψεις με την τζαζ??

Οφειλεις στον εαυτο σου να πας σε ενα τζαζ live στο εξωτερικο.

btw που ειπα εγω να χορεψουμε τσιφτετελια?εγω σε τραπεζι ανεβαινω μονο με merzbow κ μονο αν δεν φοραω φουστα.

 

 

(το εχω σκισει το οφτοπικ,κανω παρακληση στον εαυτο μου για αυτοελεγχο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σοβαροφάνεια

 

Σοβαρός χαρακτηρισμός.Το να σεβαστείς αυτον που πληρώνει για να ακούσει τη μουσική που του αρέσει και επιπλέον να σεβαστείς τον μουσικό που καταθετει τις γνώσεις,εμπειρίες,συναισθήματα,τεχνικές και ότι άλλο θές δεν θα θεωρώ διόλου σοβαροφάνεια και καλούπωμα(στρατιωτάκια ακούνητα και αγέλαστα :P)

 

Κάποια πράγματα ίσως είναι υπερβολικά, όπως το ντύσιμο ή το πώς να κάθεσαι, και πολλοί τα εφαρμόζουν και για λόγους που αναφέρθηκαν πιο πάνω.Αυτά είναι και μια δόση σοβαροφάνειας ναι αλλά δεν αναφέρομαι στα τόσο ακραία.Το να κάνεις λίγο ησυχία είναι κάτι σημαντικό και όχι σοβαροφάνεια.

Το να σεβαστείς τον μουσικό δεν αρκεί το χειροκρότημα στο τέλος και όλη την υπόλοιπη ώρα να τον "γράφεις".

 

Αν θές τέτοια διασκέδαση και αυτό που ο έλληνας ονομάζει διασκέδαση και σωστότατα ανέφερες σε προηγούμενο ποστ γιατί δεν αποφασίζεις να το κάνεις σε μια ταβέρνα?

Αυτό δεν σε διώχνει απο την επιλογή της μπλούζ-τζάζ απλά συνήθως το πεντοχίλιαρο στο κούτελο το κολλάς στον μπουζουκτσί και όχι στον κοντραμπασίστα και τον κιθαριάρη της τζαζμπλούζ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέσ'τα ρε Πέτρο!

 

Προσπαθεί κάποιος μια στο τόσο να πάει ένα Half Note (τυχαίο παράδειγμα) και να ακούσει κάτι πέρα απ'τα mp3 των Metallica (κι άλλο τυχαίο παράδειγμα) που πακτώνει στο σκληρό δίσκο του, και πρέπει να έχει ενδυθεί ψιλοκυριλέ, να πληρώσει κυριλέ (εδώ παίζουμε ΣΟΒΑΡΗ μουσική κύριε!!), και να σκεφτεί και κάποια κατάλληλη γκριμάτσα για να μην τον περάσουν οι παρακαθήμενοι για αγροίκο. Αυτοί οι βενζινάκατοι, δερματόδετοι τύποι (για τους γνώστες).

 

Προσωπικά δεν πάω ποτέ σε live έχοντας προαποφασίσει ότι ο Κύριος Τάδες θα τσακίσει κόκκαλα. Οφείλει, όπως σωστά σημείωσε ο Yameth, να με κερδίσει.

 

Σκρου γιού μάδεφάκεζ! Δεν το είχαν φανταστεί ακριβώς έτσι οι θαμώνες των υπόγειων cabaret της Ν. Ορλεάνης!

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέσ'τα ρε Πέτρο!

 

Προσπαθεί κάποιος μια στο τόσο να πάει ένα Half Note (τυχαίο παράδειγμα) και να ακούσει κάτι πέρα απ'τα mp3 των Metallica (κι άλλο τυχαίο παράδειγμα) που πακτώνει στο σκληρό δίσκο του, και πρέπει να έχει ενδυθεί ψιλοκυριλέ, να πληρώσει κυριλέ (εδώ παίζουμε ΣΟΒΑΡΗ μουσική κύριε!!), και να σκεφτεί και κάποια κατάλληλη γκριμάτσα για να μην τον περάσουν οι παρακαθήμενοι για αγροίκο. Αυτοί οι βενζινάκατοι, δερματόδετοι τύποι (για τους γνώστες).

 

Προσωπικά δεν πάω ποτέ σε live έχοντας προαποφασίσει ότι ο Κύριος Τάδες θα τσακίσει κόκκαλα. Οφείλει, όπως σωστά σημείωσε ο Yameth, να με κερδίσει.

 

Σκρου γιού μάδεφάκεζ! Δεν το είχαν φανταστεί ακριβώς έτσι οι θαμώνες των υπόγειων cabaret της Ν. Ορλεάνης!

 

Οι ρεμπέτες που τώρα είναι στα 3 μέτρα κάτω είχαν φανταστεί τη βίσση να κατεβαίνει στην πίστα με ελικόπτερο και τον σφακιανάκη να διώχνει απ την πίστα με κλωτσιές τους ανθρώπους που πήγαν για να χορέψουν?(Μια εξέλιξη των λαικών και τέτοιων ειδών δεν είναι και αυτό?Όπως ο charlie parker είναι μια εξέλιξη για τον pat martino που απλά δεν χορέυαν απο κάτω αλλά ήταν διαφορετικά)

 

Υ.Γ.Κρίμα που πέρνει τέτοια τροπή και δυστηχώς είχα αναφέρει στην αρχή οτι πάμε μπροστά και όχι πίσω.Γιατί δηλαδή να μένει ότι γουστάρουμε πίσω και όλα τα άλλα να εξελίσσονται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου