Προς το περιεχόμενο

να γεμίζεις το στομάχι σου και να ακούς τζάζ


blue

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά από τη μια βλέπω να έχετε δίκιο που εναντιώνεστε στην δήθεν διασκέδαση που πλασάρεται σαν σοφιστικέ, από την άλλη κάπως διαφωνώ με το να υπάρχει ένας σεβασμός στον εμφανιζόμενο μονάχα αν έχει κερδίσει την προσοχή σας. Σύμφωνοι, έτσι είναι, αλλά μόνο σε έναν ιδανικό κόσμο.

 

Δυστυχώς, άπειρες φορές ακατάλληλα άτομα πηγαίνουν σε συναυλίες που απαιτούν μια κατάνυξη, και είναι κρίμα που μιλάω εκ πείρας. Σε αυτές τις πολύ συχνές περιπτώσεις, ο εμφανιζόμενος ακόμη και παπάδες να παίζει, δεν θα διακόψει τον ό,τι-να-ναι χαβαλέ και πέρα-βρέχει διάθεση που θα έχουν αρκετοί, και που βεβαίως έτσι θα παρεμποδίζουν αυτούς που πραγματικά ενδιαφέρονται να εκτιμήσουν αυτό που ακούν, βλέπουν και νιώθουν.

 

 

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 114
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Administrator

Υ.Γ.Κρίμα που πέρνει τέτοια τροπή και δυστηχώς είχα αναφέρει στην αρχή οτι πάμε μπροστά και όχι πίσω.Γιατί δηλαδή να μένει ότι γουστάρουμε πίσω και όλα τα άλλα να εξελίσσονται?

Κρίμα γιατί δεν θεωρείς το γέλιο και τη διασκέδαση μέρος της μουσικής που τόσο αγαπάς. Οπως και η θρησκεία. Τι πιό ωραίο και αγαθό από το πορτραίτο του Χριστού που γελάει.

Ελα όμως που πρέπει το "καλό" να είναι και "σοβαρό"!

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ σαν μουσικός, θράσος του παταριού να απαιτεί την προσοχή μου.

Δεν πα να σαι ο... Νταλάρας. Κέρδισε την.

 

ΑΚΡΙΒΩΣ...

 

Δεν θα ξεχασω ποτε μια απο τις μεγαλυτερες μουσικες εμπειριες της ζωης μου..τον ΖΑΦΕΙΡΗ ΜΕΛΑ σε ενα αθλιο καταγωγιο στη Συγγρου....απλα κερδισε την προσοχη μου και μου προσφερε ΜΟΥΣΙΚΗ (με Μ κεφαλαιο ;))

 

και κατι ακομα

 

ο κυριος λογος που η "καλη" μουσικη παιρνει τα *&^( της χρονια τωρα (δηλ απο το 80 και μετα χοντρικα) ειναι η αισχρη ΣΟΒΑΡΟΦΑΝΕΙΑ που την εχει περιχαρακωσει απο παντου....

 

α,και τον Danny Gatton στις ΗΠΑ σε...μπριζολαδικο τον ειδα και δεν υπηρχε κανενα προβλημα ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ yameth γέλα και λέγε και τα oooh yeeeah εξτασιάσου όπως λές κάνε κάτι για τον ταλαίπωρο που σε διασκεδάζει με τον τρόπο που ξέρει και διαφέρει απο τον δικό μας τον κλασσικό αλλά μην τον γράφεις και μην γράφεις και τους γύρω σου.

 

Δεν είσαι το κέντρο το κόσμου ούτε εκείνη τη στιγμή ούτε καμμία άλλη.Το κέντρο του κόσμου και συγκεκριμένα του μαγαζιού είναι η live performance του γκρούπ και όχι εσύ με τα κεφτεδάκια σου, δηλαδή έλεος ρε παιδιά εγώ δεν το ανέχομαι ούτε 1 στο δισεκατομύριο αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Superfunk αν δεν σε κερδίζει ο μουσικός σήκω και φύγε μην τα σπάς και μην συμπεριφέρεσαι σαν παιδί δημοτικού που δεν του αρέσει το μάθημα που κάνει και κοιτάει να χαλάσει την ησυχία της τάξης και να ενοχλήσει ενδεχομένως τους ενδιαφερόμενους μαθητές για το αντικέιμενο μάθησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ρεμπέτες που τώρα είναι στα 3 μέτρα κάτω είχαν φανταστεί τη βίσση να κατεβαίνει στην πίστα με ελικόπτερο και τον σφακιανάκη να διώχνει απ την πίστα με κλωτσιές τους ανθρώπους που πήγαν για να χορέψουν?(Μια εξέλιξη των λαικών και τέτοιων ειδών δεν είναι και αυτό?Όπως ο charlie parker είναι μια εξέλιξη για τον pat martino που απλά δεν χορέυαν απο κάτω αλλά ήταν διαφορετικά)

 

Υ.Γ.Κρίμα που πέρνει τέτοια τροπή και δυστηχώς είχα αναφέρει στην αρχή οτι πάμε μπροστά και όχι πίσω.Γιατί δηλαδή να μένει ότι γουστάρουμε πίσω και όλα τα άλλα να εξελίσσονται?

 

Σύμφωνοι, "ιστορικά" μιλώντας σε καμία περίπτωση η ύπαρξη της Βανδή(ς) δεν δικαιώνει τον Μάρκο και τον Μπαγιαντέρα, αλλά τουλάχιστον, όσο κι αν εκφυλίστηκε, το mainstream λαϊκό τραγούδι δεν ενδύθηκε κάποιον σοβαροφανή μανδύα, ούτε περιχαρακώθηκε στα καθωσπρέπει σαλόνια, ούτε έγινε τεμέκ φορέας κάποιας ανώτατης, δυσπρόσιτης για την πλέμπα, κουλτούρας. Αυτό στηλίτευσε ο blue και σε αυτό συμφώνησα.

 

Καλώς ή κακώς ούτε κι εμένα με ενθουσιάζει η ιδέα να χειροκροτώ μπουκωμένος κεφτεδάκια, αλλά νομίζω ότι αυτή η φαινομενική ασυμβατότητα (παρα)είναι ελληνικής προέλευσης για να χολοσκάσω.

 

(Σαν το Ζουράρι γράφω σήμερα ;D ;D)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yameth,Superfunk καταλαβαινω ακριβως τι θελετε να πειτε...αλλα εχει απολυτο δικαιο ο trigga...αν δεν αρεσει σε καποιον το live ειναι ελευθερος να φυγει η να μεινει χωρις να κανει φασαρια!!!μην ξεχναμε οτι ενα live ειναι "σαν" να αγοραζεις ενα cd απο εναν μουσικο....αν δε σ'αρεσει πετα το...αλλα μην ξεχνας οτι εχεις καλως η κακως πληρωσει για αυτο!!!οσο για τον ελιτισμο της jazz να δειτε που σε λιγα χρονια στο berklee θα κανουν σεμιναρια death metal με κουστουμαρισμενες μουσικαρες!!!ετσι παντα γινεται....μια λαικη μουσικη που ειναι στο πυρ το εξωτερον ξαφνικα γινεται το κεντρο του ενδιαφεροντος... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανα γιά σου ρε bluesbreaker.Σιγά σιγά πετυχαίνω την πλύση εγκεφάλου μου.(xexexexexe :P)

 

Εκτός του μέταλ που δεν ξέρουμε αν θα είναι η εξέλιξη αυτή όλα τα άλλα είναι σωστά.Μάλλον προς τα κεί οδεύει και αυτό...

 

Υ.Γ.Ενδιαφέρον συζήτηση σε ήπιους τόνους σήμερα.Μάρεσε, δεν θύμισε καθόλου ρέγγε :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανα γιά σου ρε bluesbreaker.Σιγά σιγά πετυχαίνω την πλύση εγκεφάλου μου.(xexexexexe :P)

 

Εκτός του μέταλ που δεν ξέρουμε αν θα είναι η εξέλιξη αυτή όλα τα άλλα είναι σωστά.Μάλλον προς τα κεί οδεύει και αυτό...

 

Υ.Γ.Ενδιαφέρον συζήτηση σε ήπιους τόνους σήμερα.Μάρεσε, δεν θύμισε καθόλου ρέγγε :P

 

E ναι απλα εχουν προσχωρησει στο death και δεν κανω πλακα απιστευτοι μουσικοι-σε τεχνικη εννοω- με απιστευτες γνωσεις και το πραγμα δειχνει οτι θα ανελιχθει η σκηνη αυτη σε λιγα χρονια στα αμφιθεατρα!!!(δεν ειμαι deathas μην τρελαθουμε κιολλας απλα που και που ακουω λιγο Cannibal Corpse  :P)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ΄αρχήν υπάρχει μια δόση υπερβολής γενικότερα σε όλο το τόπικ.

 

Όποιος πάει σε jazz club να φάει μπριζόλα ή σουβλάκια με τζατζίκι. ή πατσά είναι απλά ξενέρωτος. Αλλα αυτό είναι δικό του πρόβλημα.

 

Από την άλλη, απόψεις που θέλουν τους ακροατές να κάθονται παναγίες σε ένα jazz live, είναι αποστειρωτικές και δήθεν. Δείτε καμιά παλιά αμερικάνικη ταινία τι γινόταν στα jazz clubs. Πηγαίνεται σε καμιά ευρωπαϊκή πρωτεύουσα να δείτε φοβερά λαιβάκια από άσημους τζαζίστες σε μπυραρίες να πάθετε πλάκα.

 

Η κλασσική μουσική είναι άλλο. Εκεί βεβαίως υπάρχει ένα πρωτόκολλο όσον αφορά το σεβασμό του ακροατή πρός τους μουσικούς, πχ στην όπερα ποτέ μα ποτέ δε χειροκροτάμε αν δεν τελειώσει κάποια πράξη. Οι Ελληνάρες βέβαια το έχουν ξεσκίσει αυτό, αλλά αυτό είναι άλλο καπέλο.

 

Όσον αφορά το ντύσιμο δε νομίζω ότι υπάρχει τέτοιο ταμπού, έχω πάει στη λυρική με τζιν και αθλητικά και δεν ένοιωσα κάπως...

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου