Προς το περιεχόμενο

volume καθε οργανου σε αρμόνιο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεία σας έχω το Roland VA-76 το οποίο είναι απίστευτο όργανο!!

Όταν styles όλα τα όργανα (drums,bass, και τα accompaniaments)είναι σε volume 100.

Κανονικά δεν θα έπρεπε κάποια όργανα να παίζουν πιο χαμηλά απο κάποια άλλα?

 

Αν μπορείτε πείτε μου συνήθως πως βάζουν σε αληθινές ορχήστρες τα όργανα?πχ.Τα drums πάνω απο το πιάνο (αν υπάρχει πιάνο)τα strings παρα πολύ πιο κάτω κτλ...

 

Όχι οτι έχω κάποιο πρόβλημα αλλα επειδή είμαι ακόμα 2 φτηνά ηχεία του υπολογιστή δεν μπορώ να απολαυσω καλό ήχο...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To βασικότερο είναι να μην μπουκώνεις τα όργανο που κάνεις τη μίξη ώστε να ακούγονται όλα.Το θέμα είναι τι είδος μουσική θέλεις να φτιάξεις,έτσι θα μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε καλύτερα.Τώρα με τα ηχεία του υπολογιστή εκεί σίγουρα υπάρχει μεγάλο πρόβλημα ότι και να κάνεις δυστυχώς.

Dance music will never die!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι όντως τα ηχεία είναι μεγάλο πρόβλημα.Απλος, απλα και βασικά θα ήθελα να μου πείτε πως να έχω στο περίπου τα volume.πχ σε μια live ορχήστρα πως παίζουν τα όργανα?τα drums πχ pio δυνατά απο την κιθάρα αν υπάρχει κιθάρα κτλ...

 

Τώρα για το τι παίζω...

...παίζω παρα πολύ ballad, και λιγο ροκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ήθελα να μου πείτε πως να έχω στο περίπου τα volume

 

Κατά την διάρκεια της μίξης ο ενδεδειγμένη ένταση ήχου είναι 85 dB. Σε αυτή την στάθμη, το αυτί ακούει όσο πιο flat γίνεται με αποτέλεσμα οι μίξεις να μεταφράζονται σωστά. (Χρειάζεσαι ένα ντεσιμπελόμετρο για να μετρήσεις την ένταση.)

 

πχ σε μια live ορχήστρα πως παίζουν τα όργανα?τα drums πχ pio δυνατά απο την κιθάρα αν υπάρχει κιθάρα κτλ...

 

Δεν υπάρχει κανόνας, τα ρυθμίζεις έτσι ώστε το αποτέλεσμα να είναι ευχάριστο. Καλό θα ήταν αφού τα μιξάρεις στην παραπάνω ένταση, να ακούσεις την μίξη και σε άλλα ηχεία αλλά και σε χαμηλότερη ένταση για να δεις.. ακούγονται όλα τα όργανα; Πάρε και ένα ζευγάρι καλά monitors.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να πάς σε ενα arranger η αρμόνιο που να έχει ισοσταθμισμενα διαφορα styl , τα περισσοτερα, το έχουν και να δείς τις εντάσεις που εχουν εκαστο όργανο στο στύλ p.x drums 96 perc 102, bass, 100, piano 106, pad, 79 κλπ για το στυλ new age

 

και τουμπαλιν, Μπακαλιστικο αλλά πιάνει

 

Τωρα μολις έχω γυρίσει και δεν έχω κουράγιο, οταν μπορέσω θα σου γράψω για ballad και ροκ, ενδεικτικά τιμές, βοήθησε με σε ένα στύλ αν θές να μου πείς πόσα όργανα έχει το παρτ, p.x piano, drum, bass, quitar, strings, perc, κλ,π, να σου δώσω μια ιδέα, μια πρόταση ρε παιδι μου και βλέπεις.

 

Παντως μου φαινεται περίεργο το va να εχει ολα τα timbre στην ίδια ενταση δηλ 100, μηπως εχεις κάνει κανα ρεσέτ περίεργο, θυμάμαι οτι είχε διαφοροποιήσεις στο volume απο την μάνα του στα  στυλ, αλλά μπορεί να κάνω και λάθος

 

Επίσης κάποια στιγμη, γιατι θυμάμαι το είχες ξαναπεί, πρέπει να πάρεις ηχεία, δεν γινεται, είναι κρίμα.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να πάς σε ενα arranger η αρμόνιο που να έχει ισοσταθμισμενα διαφορα styl , τα περισσοτερα, το έχουν και να δείς τις εντάσεις που εχουν εκαστο όργανο στο στύλ p.x drums 96 perc 102, bass, 100, piano 106, pad, 79 κλπ για το στυλ new age

 

και τουμπαλιν, Μπακαλιστικο αλλά πιάνει

 

Τωρα μολις έχω γυρίσει και δεν έχω κουράγιο, οταν μπορέσω θα σου γράψω για ballad και ροκ, ενδεικτικά τιμές, βοήθησε με σε ένα στύλ αν θές να μου πείς πόσα όργανα έχει το παρτ, p.x piano, drum, bass, quitar, strings, perc, κλ,π, να σου δώσω μια ιδέα, μια πρόταση ρε παιδι μου και βλέπεις.

 

Παντως μου φαινεται περίεργο το va να εχει ολα τα timbre στην ίδια ενταση δηλ 100, μηπως εχεις κάνει κανα ρεσέτ περίεργο, θυμάμαι οτι είχε διαφοροποιήσεις στο volume απο την μάνα του στα  στυλ, αλλά μπορεί να κάνω και λάθος

 

Επίσης κάποια στιγμη, γιατι θυμάμαι το είχες ξαναπεί, πρέπει να πάρεις ηχεία, δεν γινεται, είναι κρίμα.

 

 

Ε ναι...τώρα αυτη την βδομάδα μάλλον θα πάρω ηχεία.

Όλα τα όργανα τα εχει στο 100 το VA.Αυτό είναι το καλύτερο γιατι είναι ρυθμισμένα απο την μάνα του, απλα καμια φορα θέλω πιο φτωχό να είναι το style...να μην ειναι τοσο δυναμικό...

Δεν ξερω αν καταλαβες τι θέλω να πω...

 

 

Απλα επειδή στα live δεν θέλουν πολύ δυνατό ήχο γι'αυτό το λέω...

 

Κυρίος ballad παιζω με drums,bass,piano,guitar,strings,electric guitar

 

και rock με drums,bass,guitar,organ,strings,electric guitar, electric guitar

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστηχώς  ρωτάς κάτι πολύ γενικό για κάτι πολύ πολύπλοκο. Μην ξεχνάς ότι υπάρχουν δύο μορφές έντασης , το volume και το velocity. Το Velocity επιρεάζει τόσο την ένταση όσο και την υφή του ήχου, ενώ το volume μόνο την ένταση . Το volume μπορεί να ρυθμίσεις μέσω του Attack αλλά καλό είναι να είναι στο χειροκίνητο όστε να βγάζει η κάθε νότα τον χαρακτήρα της. Ένα πετάλι μπορεί να σε βοηθήσει εδώ. Νομίζω ότι η χρηση volume-velocity είναι όπως η μελωδία και ο ρυθμός. Δηλαδή εξαρτάται απο το ύφος του κομματιού και τι προσπαθείς να βγάλεις εσυ απο το κομμάτι.

 

Μια συμβουλή θα ήταν να αποφεύγεις να χρησιμοποιείς πολλά όργανα στην ίδια συχνότητα γιατί μπορούν άνετα να σου σκοτώσουν την μίξη. Δηλαδή ένα πιάνο μπορεί να βγάλει απο πολύ μπάσες μέχρι πολύ ψηλές συχνότητες αλλά το ίδο μπορεί να κανει και ένα βιολί. Εξαρτάται βέβαια και απο τις εργοστασιακές ρυθμίσει, πχ στο μοτιφάκι μου τα pads είναι πολύ χαμηλά για αυτό συνήθως τα δυναμώνω ή κατεβάζω τα άλλα. Στο τέλος θα διαπιστώσι ότι μόνο η εμπειρία μπορεί να σου απαντήσει σωστά σε αυτό το ερώτημα.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου