Προς το περιεχόμενο

Βareknuckle Pickups "Stormy Mondays"


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Επειδή είχα κάποια π.μ και ερωτήσεις στο θέμα που έβαλα για τις χορδές σκέφτηκα να κάνω κι ένα review στους Bareknuckle Stormy Mondays Humbuckers με τους οποίους παίζω εδώ κι ένα χρόνo και οι οποίοι αντικατέστησαν τους Burstbuckers 1&2 στην custom shop Les Paul μου.

 

Oί μαγνήτες που χρησιμοποιώ συγκεκριμένα έχουν nickel covers, και είναι wax potted.

 

H κάτωθι σύγκριση γίνεται έχοντας υπόψην τους καλύτερους "κλασσικούς" Αlnico II P.A.F ήχους (Paul Kossoff, early Jimmy Page, Eric Clapton-Cream era, Joe Perry. )

 

Attack: 10/10 (ίσως και 11/10 αν αυτό είναι δυνατόν)

Clarity: 9/10

Sustain-Contolled Feedback: 10/10 (potted version)

Harmonics-Overtones: 5/10

Midrange "Honk":4/10 (potted version)

Overall P.A.F sound:8/10

 

Ήχοι P.A.F τους οποίους συμπαθώ αρκετά αλλά αυτός ο μαγνήτης δεν βγάζει (δεν μπορείς να τα 'χεις όλα):

Mick Ronson (David Bowie)

Mick Taylor (Rolling Stones)

και για τους δύο παραπάνω ήχους μάλλον θα χρειαστείτε Αlnico IV ή Alnico V 

 

Μαγνήτες P.A.F τους οποίους έχω ακούσει και θεωρώ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΥΣ από τους Stormy Mondays και γιατί:

Seymour Duncan '59 - Too bass heavy and muddy, no clarity, no overtones, no honk, no attack κλπ...

Seymour Duncan Antiquities - Too shrill, no overtones, but better honk.

Gibson Burstbuckers 1&2 set - Too muddy,no attack, but better overtones and honk

 

Mαγνήτες P.A.F τους οποίους έχω ακούσει και είναι ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ από τους Stormy Mondays και γιατι:

Tom Holmes - Like Stormy Mondays only a little (very little) fatter with overtones!!!

(Δεν ξέρω το μοντέλο. Τους έχει επάνω η Les Paul του Κουρμπή)

 

Yπάρχουν πάρα πολλοί άλλοι μαγνήτες Boutique P.A.F που δεν έχω ακούσει και έτσι δεν εκφέρω γνώμη για αυτούς.

 

Να σημειώσω ότι οι Stormy Mondays θαμπώνουν πάρα πολύ όταν χρησιμοποιούνται με nickel plated steel χορδές. Στο δικό μου αυτί θα πρέπει να χρησιμοποιούνται μόνο Pure Nickel χορδές για να δίνει ο μαγνήτης το 100%.

 

Κάποια από τα κομμάτια με τα οποία ακούω την κιθάρα μου είναι:

Marshall JCM 800, 2x12 combo, 1983 - Celestions G12-65

Mesa Boogie Studio 22+, 1x12 combo, Eminence Red Fang

JAM Tubedreamer 72 overdrive, Jen Cry Baby wha, Fulltone '69 Fuzz, Pro Co Rat (original) Distortion κλπ.

 

- 'Ολα τα άνωθι αποτελούν προσωπικές μου απόψεις. Δεν επικαλούμαι αντικειμενικές αλήθειες.

 

 

- Ελπίζω να βοηθάω.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστούμε πολύ! Σίγουρα βοηθάς αλλά βάλε κι ένα κλιπάκι... αρμόζει και στην θεματική ενότητα!  ;) Είναι πολύ ενδιαφέρον πάντως που βλέπω και άποψη για τους (γενικά όχι ιδιαίτερα δημοφιλείς) low output Stormy Mondays, τους πιο low output όλης της σειράς των humbuckers της Bare Knuckle.

 

Eπειδή έχω φάει πολύ χρόνο με τους Bare Knuckle, να και μια λίστα με τον εκάστοτε τόνο που ενέπνευσε τον Tim, τον δημιουργό, για το κάθε σετ του:

 

 

Miracle Man - Zakk Wylde

 

WarPig - Black Sabbath

 

Nailbomb - Sepultura/Soulfly/Max Cavalera

 

Trilogy - Malmsteen

 

Painkiller - Judas Priest

 

Abraxas - Santana

 

Cold Sweat - John Sykes/Thin Lizzy

 

Emerald - Thin Lizzy

 

Riff Raff - AC/DC

 

Mule - Warren Haynes

 

VHII - EVH (λάθος σου είπα Kpeyos, αυτοί είναι κι όχι οι Miracle Man)

 

Apaches - Hank Marvin

 

Irish Tour - Rory Gallagher

 

Sultans - Dire Straits

 

Mother's Milk - Red Hot Chilli Peppers

 

 

Για πληροφορίες: www.bareknucklepickups.co.uk/ και http://www.bareknucklepickups.co.uk/forum/ (κάπου στο δεύτερο είμαι κι εγώ)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πολύ ενδιαφέρον πάντως που βλέπω και άποψη για τους (γενικά όχι ιδιαίτερα δημοφιλείς) low output Stormy Mondays, τους πιο low output όλης της σειράς των humbuckers της Bare Knuckle.

 

Μην το λες Σπύρο, οι ταυρομάχοι του everythingsg.com/forum τους αγοράζουν ωσάν ζεστά ψωμάκια (ιδίως οι έχοντες γκρίζους κροτάφους). ;)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου