Προς το περιεχόμενο

Gretsch Black Falcon (w/ TV Jones Pickups)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Nαι καλωσηλθες! ;D

Οφειλω να ομολογησω πως μπορει η τελε να ειναι η συντροφος μου οπου ολα ειναι εκει που θα επρεπε να ειναι, but nothing sounds like a Gretsch!

P1010595-2.jpg

(btw, εχεις pm)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Και μην ξαναδιαβάσω ότι humbucker=θολούρα, μπουκωμένα μεσαία, ανύπαρκτο twang. Κατά κανόνα ναι, αλλά... ;D ;D

 

 

αληθεια πως ακουγονται οι tv jones σε σχεση με κλασσικους διπλους; (gibson '57 ή burstbuckers για παραδειγμα) τι τοσο το ιδιαιτερο εχουν;

 

και ***** το σκαφος. εγω παλι οταν με το καλο μαθω καπως πιο σοβαρα το "εξαχορδον" θα ηθελα να χτυπησω αυτην:

 

 

G6131T-TVP_xl.jpg

 

τι μωρο......

 

ως που να ρθει η ωρα τουτη βεβαια................................. και η tele μου καλη ειναι  :)

nothing to fear, nothing to doubt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλυτερο με τις καινουργιες Gretsch (και ειδικα με αυτες που κατασκευαζονται απο τη Fender οπως η δικη σου) ειναι οτι οι γιαπωνεζοι τις φτιαχνουν ΠΟΛΥ καλυτερα απο τις αυθεντικες αμερικανικες οι οποιες στην κυριολεξια σου..εμεναν στα χερια... :) οι καινουργιες εχουν εκπληκτικη ποιοτητα κατασκευης και οσες φορανε TV Jones εχουν και φοβερο ηχο (οσες δεν φορανε ειναι για τα μπαζα ομως...)

 

Οι TV Jones εχουν ολο το sparkle & twang των πρωτων Filterton (δεν εχουν βεβαια τοσο twang οσο οι φοβεροι μονοι De Armond που φορανε πολλες Gretsch αλλα ειναι σιγουρα οι πιο "μονοι" διπλοι που υπαρχουν,μαλιστα ο TV Jones εχει βγαλει τωρα τελευταια και ενα ακομα πιο twangy μοντελο)

 

Λιγο υπομονη μονο οταν αλλαζεις χορδες με το Bigsby & τη γεφυρα που κουνιεται,μια μια οι χορδες και ...προσεχτικα.... ;) στο site της Bigsby εχει καλες οδηγιες για το πως αλλαζουμε χορδες με Bigsby..

 

αληθεια πως ακουγονται οι tv jones σε σχεση με κλασσικους διπλους; (gibson '57 ή burstbuckers για παραδειγμα) τι τοσο το ιδιαιτερο εχουν;

 

oi TV Jones ειναι αυθεντικες ρεπλικες των πρωτων alnico filterton του 57 (οι οποιοι ταυτοχρονα με τους PAF της Gibson ηταν οι πρωτοι humbuckers που κυκλοφορησαν στην αγορα) .

ο ηχος τους ειναι πολυ διαφορετικος απο τους κλασσικους gibson style humbuckers με πολυ λιγοτερα μεσαια και πολυ περισσοτερο Twang,το καλυτερο παραδειγμα του ηχου τους ειναι βεβαια ο BRIAN SETZER video του οποιου θα βρεις πολλα στο youtube. 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μην ξαναδιαβάσω ότι humbucker=θολούρα, μπουκωμένα μεσαία, ανύπαρκτο twang. Κατά κανόνα ναι, αλλά... ;D ;D

 

 

αληθεια πως ακουγονται οι tv jones σε σχεση με κλασσικους διπλους; (gibson '57 ή burstbuckers για παραδειγμα) τι τοσο το ιδιαιτερο εχουν;

Μία ιδέα μπορείς να πάρεις στα κλιπ που έχει εκεί

 

http://www.tvjones.com/pickups/tv_classic.htm

 

Τεχνικές λεπτομέρειες (αλνίκους, περιελίξεις κλπ) δεν θυμάμαι, αλλά νομίζω πως κάτι λέει εκεί μέσα. Πάντως, ηχητικά, ελάχιστη σχέση έχουν με PAF και συναφή.

 

Λιγο υπομονη μονο οταν αλλαζεις χορδες με το Bigsby & τη γεφυρα που κουνιεται,μια μια οι χορδες και ...προσεχτικα.... ;) στο site της Bigsby εχει καλες οδηγιες για το πως αλλαζουμε χορδες με Bigsby..

Το ξέρω. Τώρα εκεί ήμουν... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..... Δεν γράφεις και κανένα κλιπ απουσία εφέ, να χαρούμε τους TV Jones;  :) :)

 

Όταν με το καλό γυρίσει σπίτι με τα νέα της τάστα, ευχαρίστως να το κάνω !! Πρόλαβα να την ακούσω στον Bassman λίγο πρίν αναχωρήσει για τον ...πάγκο και ο συνδυασμός ήταν κόλαση !

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, μετά από το αρχικό σοκ, πάμε σε ένα mini-review.

 

1. Το playability της κιθάρας είναι απίστευτο. Το μανίκι είναι μάλλον λεπτό για τα γούστα μου, αλλά χωρίς να με ενοχλεί όπως π.χ. στις Ibanez και Hagstrom. Η ebony ταστιέρα έχει εκπληκτική αίσθηση όπως και τα -σχετικά χαμηλά- τάστα. Επίσης, βοηθάει και το ότι την παρέλαβα ΑΨΟΓΑ σεταρισμένη (το μοναδικό πρόβλημα που βρήκα είναι ένα -4% στο intonation της 5ης χορδής!). Ωραίος ο Άγγλος.  :) :)

 

2. Η κιθάρα είναι αρκετά βαριά για hollowbody, καθώς είναι 17άρα με σώμα και μπράτσο από maple. Λεπτομέρειες...

 

3. Ηχητικά δεν μπορώ να πω πολλά πράγματα καθώς εδώ έχω μόνο έναν Microcube. Ακόμα κι έτσι, that great Gretsch sound is here και οι ηχητικές δυνατότητες που ανοίγονται παίζοντας με το tone control είναι άπειρες. Στα κατάλληλα χέρια η κιθάρα μπορεί να κάνει θαύματα. Ακόμη και ο ακουστικός της ήχος είναι ιδιαίτερα ευχάριστος - καμία σχέση με τις άλλες archtop που έχω (Gibson 335 και Epiphone Joe Pass).

 

4. Βάζοντάς την δίπλα δίπλα με την 335, βγάζοντας το μεγεθυντικό φακό και συγκρίνοντας λεπτομέρειες σε binding, φινίρισμα κλπ. οφείλω να ομολογήσω ότι οι Ιάπωνες έχουν αφήσει τους Αμερικανούς έτη φωτός πίσω. Superfunk, καλά τα λες. ;)

 

5. Εμφανισιακά, το μόνο που έχω να πω είναι ότι όλες οι φωτογραφίες που έχω δει την αδικούν. You gotta see it to believe it!!!  :D :D

 

Αυτά. Τώρα που οι παλμοί μου έπεσαν στο φυσιολογικό, πάω για ύπνο.  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε γεια, με γεια, με γεια... αυτό το θρεντ κανονικά θα έπρεπε να έχει αυτό το σήμα πάνω δεξιά:

 

icon5.gif

 

Με τέτοιο αισχρό φωτοπόρν πάει για το χρυσό μετάλλιο...  ;D ;D

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με γειες spy!!!! αλλα εγω γιατι την εχω συνδυασει αποκλειστικα με ασπρο χρωμα αυτη τη κιθαρα???? ;)

 

παντως για πες τπτ για τους τηλεοπτικους jones γιατι σκεφτομαι και εγω να τους βαλω πανω σε μια epi sheraton που εχω... και μιας και εχεις και απο τα δυο στρατοπεδα  κανε και ενα review..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου