Προς το περιεχόμενο

Βοηθεια & πληροφοριες σχετικα με Fender Twin Reverb κεφαλη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ο συγκεκριμενος δεν μπορει να γινει blackface (πρεπει να αλλαχτει το transformer & o...μισος ενισχυτης)

 

αν εχει τελικα τον UL tranny μεσα. Αλλιως θελει re-wiring το κυκλωμα τροφοδοσιας, να φυγει το MV και βλεπουμε...

Σιγουρα, οι οδηγιες που εστειλα "κολλανε" καλυτερα σε non-MV SF twins.

 

 

παντως ξαναλεω οτι ακομα και αυτοι οι "καταραμενοι" Fender των τελων της δεκαετιας του 70 ,παρολο το αθλιο master volume τους ειναι πολυ καλυτεροι απο οτιδηποτε κυκλοφορει στην αγορα σημερα (αν βεβαια αντεχεις να τους κουβαλας...)

 

αχ αυτο το βαρος!.....  ;D

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και το κακο ειναι οτι οι "μικροι" sf & bf (princeton,deluxe,champ) τους οποιους μπορεις και να χρησιμοποιησεις σαν ανθρωπος,ειναι πλεον πολυ πιο ακριβοι απο τους μεγαλους (pro,super & twin) οποτε οποιος ψωνισε ,ψωνισε... :(

 

οσο σκεφτομαι την ηλιθιοτητα μου και την ψυχωση με τα πολλα βαττ που ειχα στα...νεανικα μου χρονια σκαω... ;D :P (βλεπεις αγοραζα τους twin & τους super με το κιλο και σνομπαρα τα deluxa-κια "γιατι ηταν μονο 22 βαττ" (τρομαρα μου :-\) )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και το κακο ειναι οτι οι "μικροι" sf & bf (princeton,deluxe,champ) τους οποιους μπορεις και να χρησιμοποιησεις σαν ανθρωπος,ειναι πλεον πολυ πιο ακριβοι απο τους μεγαλους (pro,super & twin) οποτε οποιος ψωνισε ,ψωνισε... :(

 

οσο σκεφτομαι την ηλιθιοτητα μου και την ψυχωση με τα πολλα βαττ που ειχα στα...νεανικα μου χρονια σκαω... ;D :P (βλεπεις αγοραζα τους twin & τους super με το κιλο και σνομπαρα τα deluxa-κια "γιατι ηταν μονο 22 βαττ" (τρομαρα μου :-\) )

 

ετσι για να νιωσεις ακομα χειροτερα....

 

http://www.vintageandrareguitars.com/web/our-catalogue/Amplifiers/Vintage/item/3628

 

:'(  :'(  :'(  :'(

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχα στειλει ερωτηση για τιμη...  ;D ;D ;D

 

δεν απηντησαν.  ::)

 

ισως θα επρεπε να υπογραψω ως... Eric Clapton.  :o

 

 

αλλα και τι να απαντησουν? δεν χρειαζεται. Η απαντηση θα μπορουσε να ειναι καλιστα:

 

one kidney and one lung....     ;D ;D ;D

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σκεψου οτι πριν απο καμμια δεκαρια χρονια τους μεγαλους bf & sf τους εβρισκες παντου στην Ελλαδα τζαμπα (μονο που δεν σε πληρωναν για να τους απαλλαξεις απο το βαρος τους οι μπουζουκτζηδες) αλλα ακομα και τωρα πολυ φτηνοι ειναι σε σχεση με το εξωτερικο...(δυστυχως ομως ειναι και πολυ "πειραγμενοι" ) 

 

Δυστυχως ελαχιστοι μικροι Φεντερ υπαρχουν στην Ελλαδα μια και "δεν εκαναν" για μπουζουκι οπως οι super και οι twin...

 

παντως με 1000-1500 ευρω παιρνεις ανετα bf deluxe απο ΗΠΑ

 

http://www.gbase.com/Stores/Gear/GearDetails.aspx?Item=1683007

 

;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mια που ο ενισχυτής είναι σχεδόν ίδιος εσωτερικά (αν όχι ολοιδιος με τον δικό μου) θα σου έλεγα να αλλάξεις όλες τις προενισχύτριες 4 Χ 12ΑΧ7 + 2 Χ 12ΑΤ7 και να δείς ότι μπορεί να διορθώσει η ένταση του καθαρού καναλιού. Αν όχι τότε ψάχνεις παρακάτω....

 

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εψαξα λιγο το serial nr και βρηκα οτι ειναι του 76,ΔΕΝ εχει UL tansformer & εχει 100 βαττ εξοδο. ;)

 

not bad,not bad at all...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

ευχαριστω για τις πληροφοριες, οντως 100 watt rms λεει...

 

... :( ??? που τα βρηκες, εγω ψαχνω τοσην ωρα τζιφος?  ??? ??? :o

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η preamp λαμπα για το ξερο καναλι ειναι παραδοσιακα η πρωτη δεξια οπως κοιτας τον ενισχυτη απο πισω. (με το μεταλικο καλυμα). Δες αυτην σε πρωτη φαση.

 

Αν και οπως πολυ σοφα ειπε ο SF, το ξερο καναλι σπανια χρησιμοποιειται. Εγω π.χ. την εχω βγαλει εντελως αυτη τη λαμπα μιας και ποτε δεν επαιζα το ξερο.

 

Υπαρχει βεβαια ενα ωραιο κολπακι οπου χρησιμοποιεις το ξερο καναλι για το reverb και αποκτας μ'αυτο τον τροπο Tonestack στο reverb σου.

(σημ. τo κανονικο ποτενσιομετρο του reverb δεν θα δουλευει, αλλα θα εχεις 4 + bright)

 

Λειτουργει αψογα.

 

Απλα θελει ενα jack απο RCA σε κιθαριστικο καρφι.

 

Παιρνεις το RCA που βγαινει απο το reverb tank (rev. out αν θυμαμαι καλα) και το φερνεις σε ενα Input του ξερου.  Presto! ...εγινε!

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΕΝ εχει UL tansformer & εχει 100 βαττ εξοδο

 

εγω νομιζω οτι οι UL trannies μπηκαν στα 135W.

Και λογικα αναγνωριζονται απο το pull overdrive στο master Volume.

 

γιαυτο ειπα εξαρχης 100W

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου