Προς το περιεχόμενο

Τί "ήχο" έχετε;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν ακούω SRV αλλά νομίζω και στο νόιζ υπήρχε ένα σχετικό θρεντ, που ανάμεσα στα άλλα ανέφερε ότι χρησιμοποιούσε heavy gauge [καλά το γράφω; ] χορδές.

edit:

το σχετικό θρεντ

Προς modulators: όταν ψάχνω στην αναζήτηση δε μου βγάζει αυτό που θέλω, και πάω στο google και γράφω πχ stevie ray site:noiz.gr χορδές.

Κάνω κάτι λάθος ή έχει πρόβλημα η αναζήτηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Ένδεικτικά αναφέρω οτι ο SRV ,νομίζω στο Flood , έγραψε με 15 ενισχυτές να τρέχουν ταυτόχρονα.Αυτό και μόνο δείχνει οτί ο ήχος του δεν είναι τόσο απλό θέμα.Σε ΠΟΛΥ γενικές γραμμές τα βασικά συστατικά ήταν

1)Κλασσική Strat

2)13αρια

3)Δύναμη στα χέρια και κόλλα στιγμής στα ακροδάκτυλα :o

4)Fender blackface

5)Tubescreamer

6)¶σχημο ντύσιμο

7)Χερούκλες

 

Απο εκεί και πέρα χάος.Έιχαν περάσει απο τα χέρια του πολλά...

endrix was a tweaker...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
Προς modulators: όταν ψάχνω στην αναζήτηση δε μου βγάζει αυτό που θέλω' date=' και πάω στο google και γράφω πχ stevie ray site:noiz.gr χορδές.

Κάνω κάτι λάθος ή έχει πρόβλημα η αναζήτηση;[/quote']

To forum έχει δικό του search όπου και θα σου βγάλει... παπάδες!

 

Το... άλλο search, πάνω δεξιά, αφορά τα άρθρα μόνο δυστυχώς...

Είναι κάτι που θα διορθωθεί συντομα.(?!!) :roll:

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένδεικτικά αναφέρω οτι ο SRV ' date='νομίζω στο Flood , έγραψε με 15 ενισχυτές να τρέχουν ταυτόχρονα.Αυτό και μόνο δείχνει οτί ο ήχος του δεν είναι τόσο απλό θέμα.Σε ΠΟΛΥ γενικές γραμμές τα βασικά συστατικά ήταν

1)Κλασσική Strat

2)13αρια

3)Δύναμη στα χέρια και κόλλα στιγμής στα ακροδάκτυλα :o

4)Fender blackface

5)Tubescreamer

6)¶σχημο ντύσιμο

7)Χερούκλες

 

Απο εκεί και πέρα χάος.Έιχαν περάσει απο τα χέρια του πολλά...[/quote']

 

συμφωνω με τα περισσοτερα με τον dexter αλλα για να ειμαι ακριβης..

για μενα Ο ΗΧΟΣ του STEVIE ειναι ενας:

LIVE AT MONTREAUX 1982 RUDE MOOD,TEXAS FLOOD(ειδικα τα πρωτα 2λεπτα η εισαγωγη)

μονο η απιστευτη strat του με 13αρες,ενας blackface,ενα tube sceamer και ενα vox

μαλλον τελικα στον συγκεκριμενο κιθαριστα ΟΛΟ το μυστικο ηταν στα δακτυλα του και οχι στο gear του :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ισχύει για κάθε αξιοπρεπή παίχτη. Με επιμονή, μονομανία, ψυχοφάρμακα (!!) και πολλά φράγκα μπορείς να αναπαράγεις πολλούς ήχους καθιερωμένων μουσικών.

¶λλο ο ήχος όμως και άλλο η συνθετική ικανότητα.

 

ΥΓ Μιά που το 'φερε η κουβέντα, ο καλύτερος ήχος ηλεκτρικής κιθάρας που άκουσα μέχρι σήμερα (και παρακάμπτω τις επικές ικανότητες του παππού Gilmour, αλλά και την απίστευτη φαντασία του Richard Oakes απο τους πιτσιρίκους) είναι ο (τρομακτικός !!) ήχος του Eric Johnson σε όλο το Venous Isle cd. Αναθεώρησα τα πάντα !!!

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ισχύει για κάθε αξιοπρεπή παίχτη. Με επιμονή' date=' μονομανία, ψυχοφάρμακα (!!) και πολλά φράγκα μπορείς να αναπαράγεις πολλούς ήχους καθιερωμένων μουσικών.

¶λλο ο ήχος όμως και άλλο η συνθετική ικανότητα.[/quote']

 

σιγουρα Αυτό ισχύει για κάθε αξιοπρεπή παίχτη...απλα πιστευω οτι ειδικα στον stevie το feel και γενικα αυτο που εβγαζε στα live ηταν κατι το..ξεχωριστο σε σχεση με αλλους κιθαριστες..δεν ξερω μπορει να το λεω επειδη ειμαι και ..λιγο κολλημενος με αυτον... 8)

εννοειται οτι αλλο ο ήχος και αλλο η συνθετική ικανότητα...

αλλα τι ακριβως εννοεις;οτι ο stevie δεν ειχε συνθετικη ικανοτητα..;απλα ρωταω ετσι;δεν σου ...βαζω χερι γι αυτο που ειπες... 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

¶λλο ο ήχος όμως και άλλο η συνθετική ικανότητα.

 

Μπορεί να έχεις τον ήχο του SRV αλλά που θα βρείς το μυαλό και τα χέρια του ? :wink:

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα εννοειται :wink: με αυτο το παραπονο θα μεινω μια ζωη :cry:

αυτα τα δυο που ειπες ηταν στον stevie μοναδικα,μαγικα και και.... :cry:

αααχχχ τι να κανουμε ασε με επιασε καταθλιψη τωρα 8) οταν βλεπω τετοια Live οπως αυτο του montreaux 1982 και τον τροπο που επαιζε ο stevie ειδικα τοτε που ηταν και...ψιλοπιτσιρικας μετα να πιασω κιθαρα και να παιξω τι...; :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου