Προς το περιεχόμενο

Και του χρόνου φουντούνια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να μας ξαναφέρω on-topic ξαναποστάρω αυτό που έγραψα 4 σελίδες πιο πρίν και έμεινε εντελώς ασχολίαστο:

 

 

Στο θέμα της μουσικής τώρα!για εμένα ελληνική μουσική είναι:

-Η παραδοσιακή μουσική του κάθε γεωγραφικού διαμερίσματος της χώρας μας(ηπειρώτικα,νησιώτικα,κρητικά,στερεοελλαδίτικα κτλ)!η πλέον Ελληνική μουσική ΜΑΣ παράδοση οι ρίζες της οποίας φτάνουν μέχρι τους αρχαίους Πολιτισμούς που έδρασαν σε αυτά τα εδάφη!

-Η βυζαντινή μουσική-αρηκτα συνδεδεμένη με την αρχαιοελληνική μουσική και με χρώμα ανατολής!ειναι η μουσική με την πιο προσεγμένη ΜΕΛΩΔΙΑ παγκοσμίως!!

-το ρεμπέτικο:η λαική μουσική των ελλήνων προσφύγων της μικράς Ασίας!σαφώς επηρρεασμένη από τους γειτονικούς πληθυσμούς...αλλά ενταγμένη πάντα στα ελληνικά μέτρα!

-Η λόγια ελληνική μουσική(Μανώλης Καλομοίρης,Νικόλαος Σκαλκότας,Ιωάννης Ξενάκης κτλ)που θεωρούνται μεγαλοφυίες από όλο τον κόσμο-πλήν ημών φυσικά

-Λαικό τραγούδι με μεγάλους νεότερους Ελληνες συνθέτες!ένα mix των παραπάνω-Χατζηδάκις,Θεοδωράκης,Τσιτσάνης κτλ.

 

Φυσικά να διευκρινήσω οτι είναι αδύνατο να μην επηρρεάζεται η μουσική ενός λαού,όπως άλλωστε και όλα τα πολιτισμικά του στοιχεία από πολιτισμούς που γειτνιάζει!ευτυχώς που γίντεται για να πλουτίζουν οι μουσικες και οι λαοι να έρχονται πιο κοντά!εθνική μουσική είμαι αυτή που απηχεί στην ιστορική,πολιτική,συναισθηματική συνείδηση του κάθε λαού και του δίνει τη δυνατότητα να θυμάται ποιος είναι και να μην μπαινει στον πολτο της Eurovision και της κάθε Eurovision...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 100
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ξεχασες τα ποπ και τα σκυλοποπ και τα ροκ κλπ

 

τι δηλαδη , θεωρουμε ελληνικη μουσικη μονο οτι μας συμφερει? :)

 

εκτος και αν εννοεις οτι για σενα ΚΑΛΗ ελληνικη μουσικη ειναι τα παραπανω που αναφερεις , οποτε πασο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικως δεν υπαρχει καθαρη ελληνικη μουσικη, εκτος της αρχαιοελληνικης που ηταν μονοφωνικη.

Και δεν ελπιζω να θεωρειτε τους Θεοδωρακη, Χατζηδακι κτλ ως ελληνικη μουσικη. Και οι δυο

εχουν παρει και εχουν γραψει τα εργα τους κατα κορον απο ξενες μουσικες και ο κοσμος νομιζει οτι ειναι ελληνικα. Οχι οτι ειναι κακο να παιρνεις απο αλλου, αλλα απλως δεν ειναι ελληνικο (οσον αφορα το θεμα του Thread).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ζητώ συγνώμη που δεν έχω πάρει μέρος τόσην ώρα, αλλά οι γνώσεις μου πάνω στην ιστορία της ελλάδος και γενικώτερα του κόσμου αυτού είναι λιγοστές.

 

συμφωνώ ότι είναι δύσκολο να ορίσουμε ανα τους αιώνας τι σημαίνει Ελλάδα/Έλληνας/Ελληνικο κλπκλπ

όμως το ΤΙ είναι τώρα Ελλάδα το ξέρουμε. Δλδ είναι κάτι σαφώς ορισμένο, ως κράτος, με νόμους και διεθνείς συμβάσεις κ εγς δεν ξέρω τι αλλο.

Ξέρουμε από απογραφές ποιός είναι ο πληθισμός της κλπ. Ε, ότι παιζεται κ παραγεται εδώ, εγώ το λέω Ελληνικό...μπαίνω σε παραδείγματα:

 

οι λοκομόντο είναι ελληνική μουσική. Η ρεγκε είναι τζαμαικανική μουσική. Οι λοκομόντο προσπαθούν να παίξουν ρεγκε, καταφέρνουν κάτι, που όμως είναι ελληνικό προιόν. Σίγουρα όταν μπαίνει ο στίχος στη μέση το πράμα γίνεται πιο ευκολα αντιληπτό. Δδλ η Δραπετσώνα{φίλε μου κολτρέην}, δεν μπορω να καταλάβω τι αλλο μπορεί να είναι εκτός από ελληνικό τραγούδι.

 

και ερωτώ. Αν δεν είναι ελληνική μουσική τότε τί είναι αυτο που έχουν κάνει/κάνουν: οι Κατσιμηχαίοι, ο Ι.Ξενάκης, ο blue, ο Πλέσας, οι Χάσμα, ο Χιώτης, ο Πασχάλης Τερζής, τα Διάφανα Κρίνα κλπκλπ

 

για να μη θυμηθούμε παλαιώτερες συζητήσεις περι ελληνικού ροκ, ή για τη θεωρία περί RAP {όρος που προέρχεται απο το RAPsody φάση Όμηρος, γεννήθηκε εδώ και οι αμερικάνοι-μεξικάνοι-ευρωπαίοι το αντιγράφουν και ο κόσμος νομίζει πως δεν είναι ελληνικά.}

 

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

+1 στην τελευταια προταση,ο Ομηρος ηταν ο 1ος εμσίς και είπε τα εξής:

 

                                          Ανδρα εις πολυτροπον

                                          μουσα μοι εννεππε,yo

                                          τα χερια σας ψηλα,

                                          καντε ολοι οοοοοοοο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα σε ένα άλλο thread ότι γίνεται μία συζήτηση με θέμα την τουρκική μουσική, όπου η πλειοψηφία των συμμετεχόντων φαίνεται να το κατέχουν το θέμα. Δεν μπόρεσα να αντισταθώ στον πειρασμό να ρωτήσω δημόσια τι πιστεύετε ότι είναι η "ελληνική μουσική"; Θεωρητικά, με παραδείγματα, όπως κρίνετε πείτε τη γνώμη σας. Θα βρούμε άραγε κάτι να συμφωνήσουμε;

 

Νομίζω τα πράγματα είναι απλά όπως έθεσες την ερώτηση.

 

Ελληνική μουσική είναι η μουσική που έχει συντεθεί από Έλληνες. Αν αυτό δεν καλύπτει την ερώτησή σου τότε μάλλον έχεις κάνει λάθος ερώτηση.

 

 

 

+1 στην τελευταια προταση,ο Ομηρος ηταν ο 1ος εμσίς και είπε τα εξής:

 

                                          Ανδρα εις πολυτροπον

                                          μουσα μοι εννεππε,yo

                                          τα χερια σας ψηλα,

                                          καντε ολοι οοοοοοοο.

 

ΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ!

 

060729_0097.jpg

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι είναι ελληνική μουσική?

 

 

 

 

Τι είναι έλληνας?

 

 

 

 

Τι ελλάδα?

 

 

 

 

Να ζει κανείς ή να μη ζει?

 

 

 

 

Γιατί τα ρόδα έχουν αγκάθια?

 

 

 

 

Ποιος τελικά είναι ο κύριος blue?

 

 

 

 

 

 

 

Destroy him, my robots!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και συνεχιζοντας τις ερωτησεις ,τι ειναι αμερικανικη μουσικη ; Ακομα και με την παραδοση να το ψαξεις, η μουσικη αλληλοεπηρεαζεται πολυ περισσοτερο απ' τη γλωσσα μιας και γινεται κατανοητη από τον καθενα. Οποτε τετοιες ερωτησεις μαλλον καταδικαζονται σε βραχυκυλωμα μιας και κανενας δεν μπορει να βαλει "προστατευομενη ονομασια προελευσης" σε εργα τεχνης, μπορεις να πεις οτι μονο ο Μπαχ ητανε μπαροκ αφου ητανε και ο Βιβαλντι, το οποιο μπαροκ ηταν εξελιξη αλλου ρευματος κλπ;

Αν παλι η ερωτηση αναφερεται στην κριση ταυτοτητας που υπαρχει στην τεχνη ειδικα στην εμπορευσιμη (ελληνικης προελευσης και μη), τοτε μπορω να απαντησω πως μαλλον ειμαστε στην εποχη που δεν υπαρχουν "ρευματα" μουσικης που να δειχνουν μια εξελιξη στην ιδια την τεχνη οπως σε αλλες εποχες, η όποια εξελιξη συνανταται μονο στα μεσα παραγωγης και αναπαραγωγης της μουσικης και αντιστοιχα στον τροπο που την εμπορευομαστε. Ειμαι πολυ περιεργος να μαθω καποιο μαζικο μουσικο κινημα απο το 2000 και μετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να αρχίσετε όλοι σας την ανηλεή παρακολούθηση ιαπωνικής τουβου. Πολλές φιλοσοφικές αναζητήσεις σας θα πεταχτούν στον καιάδα. Ακούτε με, κάτι ξέρω που μιλάω

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να αρχίσετε όλοι σας την ανηλεή παρακολούθηση ιαπωνικής τουβου. Πολλές φιλοσοφικές αναζητήσεις σας θα πεταχτούν στον καιάδα. Ακούτε με, κάτι ξέρω που μιλάω

 

+10^6

 

Προτείνω:

 

fffd050b.jpg

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου