Προς το περιεχόμενο

Ποιο OD πεταλακι,για black-death metal?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα,νομιζω πως ειμαι αρκετα σαφης ζηταω ενα overdrive πεταλακι για να μου δωσει περισσοτερο gain βαζοντας το στο βρωμικο καναλι του ενισχυτη μου μου εχουν πει οτι γινεται,δεν νομιζω να κανω λαθος,σιγουρα

ομως δεν ζηταω distortion πεταλακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 62
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

φιλε εχω ακριβως τον ιδιο ενισχυτη και εγω εψαχνα ποσο καιρο πεταλι για να μου βγαζει πολυ βαρυ μεταλ ηχο ..κοινως πολυ gain -και ποιοτικο! (οχι τζιτζικια--κοινως να μην ξυνει!)

 

οι ρυθμισεις αυτες ειναι απολυτα σωστες.

Θες death ήχο; Τσίτωσε πρίμα-μπάσα - κόψε μεσαία.

Θες black ήχο; Κόψε όλα τα μπάσα.

Θες σοκολάτες; Τράβα στο περίπτερο.

 

αλλα δυστυχως οντως το gain του laney δεν αρκει..

 

εγω μετα απο τρελο ψαξιμο..κατεληξα στο απολυτο κατ'εμε πεταλι που παιζεις απο blues μεχρι death grind!

fatfoot -->telegun --390eura --λαμπατο --χειροποιητο--ενα μηνα περιπου αναμονης.

http://www.noiz.gr/index.php?topic=156184.0

 

τωρα για φτηνοτερες λυσεις δεν ξερω κατι, γιατι οτι αλλο βρηκα απογοητευτηκα :'(

 

 

 

MetalCaster

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η ψηφιακούρα του βαράει στο θεό και το τζικίζισμά του θα σου σπάσει τα νεύρα.. Πάρε κάτι σαν το sansamp gt2 και θα με θυμηθείς

 

Επειδή έχω αυτό το μαραφέτι (Digitech Death Metal) να τονίσω πως είναι πολύ περιοριστικό. Δεν σου δίνει πολλά περιθώρια να πειράξεις τον ήχο... αλλά είναι τέλειο για σουηδικό death ήχο αλά Entombed, Grave, Dismember. Βέβαια σκέτο στον ενισχυτή δεν λέει. Πέρνα το από POD, V-Amp κ είσαι κύριος.

 

Γνώμη μου πάρε κάτι άλλο πιο all-around. Α κ ο black με τον death ήχο έχουν τεράστια διαφορά, είναι δύσκολο να πετύχεις κ τα δύο με ένα setup.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλα οπως λεει και ο τιτλος ψαχνω για

overdrive πεταλακι.

 

δηλαδη αν βρεις πεταλι που το βαζεις στο καθαρο καναλι και σου δινει καλυτερα αποτελεσματα απο καποιο over-drive  πεταλι δεν σου κανει  ??? ???

MetalCaster

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα αν κατι ειναι καλυτερο ειναι το επιθυμητο απλως ηθελα να δω και αυτη

την εκδοχη αν και κατα ποσο ειναι υλοποιησημη. :) :)

 

ασε αυτη την εκδοχη γιατι θα πρεπει να πατας ταυτοχρονα δυο πεταλια και σε live να σε δω μετα  ειναι μανουρα....παρε το fat foot που σπερνει....βεβαια ειναι λιγο ακριβο αλλα nobody's perfect.αν παλι θες κατι πιο φθηνο παρε το sansamp gt-2 και μετα το sansamp classic τα οποια εχουν γκαζι να γουσταρει το κορμι σου... ;D

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για death θες τόνους από gain, που δυστυχώς το laney σου, ότι overdrive και να του βάλεις, δε θα τα καταφέρει. Χώρια που το 10' μεγάφωνό του (αν θυμάμαι καλά) δεν φτάνει για να βγει προς τα όξω ο όλος ο όγκος που απαιτήται.

 

Έτσι ή πέρνεις κανα θηρίο και κάνεις δουλειά, ή χρησιμοποιείς το καθαρό του κανάλι με κάποιο από τα πετάλια που προτάθηκαν (gt2/telegun). Με τη λύση overdrive σε μη σωστό gain ενισχυτή, δουλειά δεν κάνεις. Α και αν σου κάτσει και καμιά απλή καμπινούλα 2χ12 και μην τον είδατε τον παναή!!!

 

 

Για το μπλακ τα ξεχνάς όλα και απλά παίζεις με απαίσια παραμόρφωση και δίχως μπάσα. Βέβαια εξαρτάται τι μπλακ θες. Το παλιό καλό, ή τα καινούρια;

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου