Προς το περιεχόμενο

Ποια reference τραγούδια για επιλογή studio monitor ηχείων;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κατ'αρχήν ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις μέχρι στιγμής!

 

Είμαι άραγε περίεργος εγώ που υποπτεύομαι (για άλλη μία φορά) ότι κάποιοι πάλι άρχισαν να απαντούν στην μόνη ερώτηση της οποίας ξέρουν την απάντηση : "Τι μου αρέσει", ενώ η πραγματική ερώτηση έχει σχεδόν αποκλειστικά τεχνικό χαρακτήρα; Ε ;;;

 

Ναι, έχει τεχνικό χαρακτήρα... Για αυτό το διαχώρισα από το άλλο θρεντ, το οποίο δεν δέχεται μια απάντηση πιο σοβαρή από το αν μας αρέσει η κολοκυθόπιτα ή η σπανακόπιτα (άποψή μου).

 

Όσον αφορά τις δικές μου προτάσεις, σόρυ αλλά δεν κρατιέμαι: μία ματιά στα θέματα των τελευταίων ημερών και το απίστευτο πλιάτσικο εντυπώσεων και ασχετισμών που γίνεται σε βάρος του φόρουμ και της ποιότητάς του, με έχει προς το παρόν πείσει ότι δεν υπάρχει λόγος να συμμετέχω σε καμία συζήτηση εξυπηρετώντας το ρόλο της διατήρησης της σοβαροφάνειας όταν (ξεκάθαρα) υπάρχει έλλειμα σοβαρότητας.

 

Δεν ξέρω ακριβώς σε ποιους αναφέρεσαι. Και οπωσδήποτε, τέτοια περιστατικά είναι μεμονωμένα και χωρίς δόλο (εκτός από ελάχιστες περιπτώσεις). Εσύ γιατί αρνείσαι να προσφέρεις στη συζήτηση; Noμίζεις ότι αυτό δεν θα εκτιμηθεί από αυτούς που πραγματικά ενδιαφέρονται; Εγώ δεν είδα κάποιο δογματισμό ή εχθρική διάθεση στο θρεντ μέχρι στιγμής. Την στάση σου πολλοί ίσως την θεωρήσουν και σαν απαξίωση. Γιατί να μην τους διαψεύσεις;

 

Kαι για να κάνω κι εγώ τις πρώτες μου δυο προτάσεις, για εξαιρετικό ήχο πιάνου σε reference recording:

 

post-266541-1128906052.jpg

 

http://www.sa-cd.net/showtitle/468

 

 

Για εξίσου εντυπωσιακής πιστότητας (κατ' εμέ) ηχογράφηση μικρού συνόλου:

 

episodes.jpg

 

http://www.cromozone.de/barberis/episodes.htm

 

 

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eye ισχύουν φυσικά αυτά που λες, σε παρακαλώ και προσωπικά όμως αν μπορείς να μας δώσεις μια λίστα διότι κι εμείς όντας άσχετοι (δεν ειρωνεύομαι) περιμένουμε να ακούσουμε κάποια πρόταση πιο εμπεριστατομένη από τις δικές μας ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προτείνω κι εγώ κάτι που θεωρώ reference για ήχο πιάνου:

 

Arcadi Volodos - Solo Piano Works

51QFiU48XbL._SL500_.jpg

 

Το έχω βρει ιδανικό για να συγκρίνεις ήχο πιάνου, η παραγωγή είναι (για τα αυτιά μου) τέλεια, not to mention ότι μιλάμε για άπιαστο δίσκο από θέμα παιξίματος... ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντί να ζητάς έλεος (ιδιαίτερα δυσεύρετο στις μέρες μας), δεν εξηγείς γιατί τα απορρίπτεις ασυζητητί, και βεβαίως να αντιπροτείνεις κάτι; Ή να εξηγήσεις τουλάχιστον γιατί πιστεύεις ότι αυτό είναι ανέφικτο και υπέρ του δεόντος προσωπική επιλογή;

 

Διότι, εδώ και τριάντα-σαράντα χρόνια, είναι παγκοσμίως αποδεκτό ότι για την αξιολόγηση οποιουδήποτε συστήματος αναπαραγωγής μουσικής απαιτείται η συγκριτική ακρόαση μουσικού προγράμματος το οποίο πρέπει να περιλαμβάνει:

 

- Ακουστικά όργανα. Πολλά και ποικιλλοτρόπως παιγμένα και ηχογραφημένα. (Διότι τα ακουστικά όργανα ξέρουμε υποτίθεται πως ακούγονται, ενώ ένα synth δεν ξέρουμε πως ακουγόταν στην πραγματικότητα οπότε με τί θα του συγκρίνουμε;).

 

- Ανθρώπινες φωνές. Πολλές και ποικιλλοτρόπως ηχογραφημένες.

 

- Μικρά σύνολα και ορχήστρες ακουστικών οργάνων (βλ. παραπάνω).

 

- Ηλεκτρικό και ηλεκτρονικό υλικό σε όποια ποσότητα θέλουμε, υπό την προϋπόθεση ότι αντιλαμβανόμαστε ότι δεν υπάρχει πλαίσιο αναφοράς για το πως πρέπει να ακούγεται συνεπώς (μάλλον) θα οδηγήσει σε παραμόρφωση της πραγματικότητος και λάθος εκτιμήσεις (εκτός αν το έχουμε παράγει οι ίδιοι βέβαια).

 

Σημ: ειδικά για τα έργα που διατίθενται σε πάνω από μία εκτελέσεις/ηχογραφήσεις επιβάλλεται να λέμε και σε ποια εκτέλεση/ηχογράφηση αναφερόμαστε. Το να πεις "ένατη του μπετόβεν" δε σημαίνει απολύτως τίποτε διότι υπάρχουν τόσες εκτελέσεις που κυμαίνονται ηχητικά από το τέλειο έως το άθλιο.

 

-------

 

Τώρα, καταλαβαίνω ότι κάποιος δεν έχει διάθεση ή γνώσεις να κάτσει να γράψει έναν πλήρη κατάλογο. Καταλαβαίνω ότι μπορεί με τα χρόνια να έχει εστιάσει στην ανάγκη εκτίμησης συγκεκριμένων ηχητικών ποιοτήτων, αδιαφορώντας για άλλες (χωρίς να παραβαίνει όμως την αρχή της αναγκαιότητας εκτίμησης) - εξ'ου και η (θαυμάσια) πρόταση του Aiolos ή αυτά που έγραψε ο animae.

 

Αλλά ΔΕΝ καταλαβαίνω (έλεος, λέμε) ότι μπορεί κάποιος να προτείνει ένα δίσκο των Tool ή κάποιων χορευταράδων ή το απολύτως ακατάλληλο Scenes from a memory - χωρίς τουλάχιστον να παρέχει ένα σκεπτικό που να μας βοηθήσει να καταλάβουμε ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ καταργεί την εμπειρία τόσων δεκαετιών.

 

Είμαι άραγε περίεργος εγώ που υποπτεύομαι (για άλλη μία φορά) ότι κάποιοι πάλι άρχισαν να απαντούν στην μόνη ερώτηση της οποίας ξέρουν την απάντηση : "Τι μου αρέσει", ενώ η πραγματική ερώτηση έχει σχεδόν αποκλειστικά τεχνικό χαρακτήρα; Ε ;;;

 

Όσον αφορά τις δικές μου προτάσεις, σόρυ αλλά δεν κρατιέμαι: μία ματιά στα θέματα των τελευταίων ημερών και το απίστευτο πλιάτσικο εντυπώσεων και ασχετισμών που γίνεται σε βάρος του φόρουμ και της ποιότητάς του, με έχει προς το παρόν πείσει ότι δεν υπάρχει λόγος να συμμετέχω σε καμία συζήτηση εξυπηρετώντας το ρόλο της διατήρησης της σοβαροφάνειας όταν (ξεκάθαρα) υπάρχει έλλειμα σοβαρότητας.

 

Θα μου πεις: γιατί απαντάς εδώ τότε...;

Ιερή αγανάκτηση το λένε.. είναι σα να ρωτήσει κάποιος ποιο κομπιούτερ να πάρει και να αρχίσει να δέχεται απαντήσεις υπέρ του Atari ST... κάπως πρέπει να προστατευθεί ο άνθρωπος...

 

Φιλε Eye μην εξάπτεσε...

Τουλαχιστον εγώ (η ΤOOL προταση ) ,γιατι δεν εκπροσωπω τους αλλους που αναφερθήκες, σε καμια περίπτωση δεν το παιζω γνωστης κλπ και ουτε το έχω παιξει ποτέ εδω...

Και φυσικά ειμαι και ασχετος απο monitors...

Αλλα νομιζω οτι είσαι λιγο υπερβολικός όχι γιατι δεν έχεις δικιο σε αυτα που λές αλλα γιατι η ερώτηση δεν αναφεροταν στους "ειδικούς" και "γνώστες" του νοιζ αλλα γενικά σε όλους ως τι θα πέρναμε εμεις μαζι για cd...

Και οχι τη προβλέπετε κλπ απο την διεθνη βιβλιογραφία και την ηχολιπτική εμπειρία δεκαετιών...

 

Φυσικά και έχεις δίκιο να λές αυτα που λές γιατι κατα μεγάλο ποσοστό της γνώσης που έχω αυτη τη στιγμή τη χρωστάω στο νοιζ...

Και φυσικά αν δεν υπηρχάν οι "ειδικοι" και "γνώστες"  δεν θά είχα το πιθανότερο αρκέτα απο αυτά που ξέρω σε ερασιτεχνικό επιπεδο βεβαια...

Η ενστασή μου λοιπόν αφορά όχι αυτα που λές αλλα οτι τα λές σε πόστ που δεν προβλέποτανε για Sticky απο την φύση της ερώτησης...

 

Εντελός καλοπροέρετη η ενστασή μου μήν παρεξιγιθώ ετσι...

 

Και να τεκεμειριώσω ότι τους Tool , χωρις ξαναλέω να είμαι γνώστης αλλα απο προσωπική εκτίμιση , το συγκεκριμενο συγκροτημα και το αλμπουμ το θεωρώ μια πολή καλή παραγωγή για τα αυτιά μου , το γνωρίζω πολύ καλά σαν ήχο το έχω ακουσει πάρα πολύ και είπα οτι έγω θα επερνά αυτό..

Οπως επισής συμφωνώ και για τους Coldplay , που αναφέρθηκάν απο κάποιον άλλο,  για τους ίδιους λόγους και τα ίδια κρητίρια που προανέφερα...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεματάρα.

 

Όπως είχα γράψει σε παλιότερο θέμα μου που πήγε για βρούβες:

 

Α. Megadeth - Youthanasia

 

Β. Dream Theater - Metropolos Pt.2

 

Ναι, είναι αυτό το θέμα που υπάρχει επίσης...

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=155129.0

 

με τη διαφορά ότι εγώ δεν θέλω να μάθω ποια είναι η καλύτερη παραγωγή σύμφωνα με τις προτιμήσεις του καθενός... θέλω να δω ποια τραγούδια ή άλμπουμ θα έβαζαν στην περίπτωση που ρωτώ. Και δεν νομίζω ότι εξυπακούεται ότι θα έβαζαν oπωσδήποτε τα ίδια - εμένα με ενδιαφέρουν μεμονωμένα κομμάτια που διακρίνονται σε πολύ, μα πολύ συγκεκριμένους τομείς, σαν πχ. αυτούς δλδ που έγραψα παραπάνω:

 

 

η μια επιλογή λόγω των καλών μπάσων/πρίμων/αναλυτικότητας,

 

η άλλη επιλογή λόγω των μεγάλων δυναμικών της,

 

η άλλη επιλογή λόγω της ωραίας στερεοφωνικής της εικόνας (που μπορεί να μας πει πολλά για την εξεύρεση των sweet spots των ηχείων) κλπ κλπ.

 

... ή μιας θεσπέσια ηχογραφημένης κιθάρας, ή ντραμ κιτ, ή συνθ, ή φωνής... πχ ένα άλμπουμ ή κομμάτι να έχει killer sound στην κιθάρα αλλά τα άλλα να μην είναι τόσο σούπερ, ή σε ένα άλλο να διακρίνεται μόνο η τρομερή ατάκα και πλούσιος ήχος στα ντραμς, ή η θεσπέσια ηχογραφημένη και ισοσταθμισμένη φωνή.

 

Ναι σαφώς είναι διαφορετικά θέματα.

 

 

 

 

Sorry που δεν τεκμηρίωσα γενικά την άποψή μου αλλά ας όψεται η δουλειά αυτές τις μέρες και το ότι δεν έχω net στο σπίτι προσωρινά.

 

Στο θέμα:

Είμαι home user, musician. Μουσική προτίμηση metal σε σχεδόν όλες τις μορφές της. Ακούω και αρκετό rock, hard rock, blues. Συνεπώς αυτά που γράφω είναι αναγκαστικά μέσα από αυτό το πρίσμα και μέχρι στιγμής δεν έχω συναντήσει κάποιο μουσικό διαμάντι έξω απ'τα ακούσματά μου που να με κάνει να ξεφωνίζω σαν μικρό νιππονέζικο κοριτσάκι μετά ξεφλουδισμένης μπανάνας.

 

Α. Megadeth - Youthanasia

Ένας critically acclaimed δίσκος πιστεύω (από την ευρύτερη μουσική κοινότητα). Φοβερή ισορροπία μεταξύ των οργάνων και της φωνής (πράγμα όχι και τόσο εύκολο μιας και μιλάμε για τον Mustaine). Τα όργανα είναι απολύτως διακριτά μεταξύ τους αλλά είναι και ένα συγχρόνως...σημείο αναφοράς αποτελούν το τελείωμα με τo βαθύ του Menza στο Reckoning Day (εκεί φαίνεται ένα monitor) και η φυσαρμόνικα στο Train of Consequences.

 

B. Dream Theater - Metropolis Pt.2

Ένας ακόμη ευρύτερα αποδεκτός δίσκος. Μιλάμε για οργασμό μελωδίας και ρυθμού  :D. Κάθε τραγούδι είναι αρκετό από μόνο του να τεστάρει χαμηλές, μεσαίες, ψηλές, φωνές, όργανα (μαζί και μεμονωμένα). Ειλικρινά έίναι τόσο πλούσιο και καλοστημένο (IMHO) που μπορεί κανείς να γεμίσει σελίδες τεκμηρίωσης.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ιδανικος τροπος επιλογης ηχειων monitor:ηχογραφεις μια μπαντα live στο στουντιο και κατοπιν,συγκρινεις το αποτελεσμα με διαφορα ηχεια :D :D :D...αλλα,μιας και ειναι λιγο δυσκολο αυτο,θα σου προτεινα να ακουσεις τα monitor που σε ενδιαφερουν,χρησιμοποιωντας ηχογραφησεις εξαιρετικης ποιοτητας ειδικευμενων εταιριων,οπως reference recordings,sheffield lab,telark κλπ...θα μπορουσα να σε βοηθησω,δανειζοντας σου καποιους δισκους,αλλα ειναι-φευ-βινυλια...Οταν ασχολουμουν με το hi-fi,θυμαμαι οτι τετοιες εταιριες εβρισκα στον "βιντεορυθμο",καπου στην Καλλιθεα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου