Προς το περιεχόμενο

Ποια κιθάρα δεν θα αγοράζατε με τίποτα;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

μιας κ λετε για b.c rich τι γνωμη εχετε γιαυτην εδω?

 

http://www.thomann.de/gr/bc_rich_asm_zoltan_2_maple.htm

 

Πολύ καλή κιθάρα,σχετικά φτηνή,οι μαγνήτες κομπλέ αλλά εγώ θα τους άλλαζα κάποια στιγμή (γούστο) όχι ότι είναι άσχημοι πάντως.Εγώ θα προτιμούσα τη μαύρη με τον έβενο ή maple ταστιέρα ;D ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιοτερα έλεγα οτι δεν θα αγόραζα ποτέ fender..Πλέον εξακολουθω να μην έχω ...αλλα αν βρω κατι σε καλή τιμή θα το πάρω, για να το δοκιμασω, γιατι ειναι όμορφο όργανο και έχει κ μεγάλη ιστορία..παρόλα αυτά συμφωνώ με όσου λένε ότι δεν αξίζουν πανω απο 500 γιούρια..Εν κατακλείδη δεν θα αγόραζα ποτέ ηλεκτρική κιθάρα που αντιγράφει τις 2 μοναδικές για μένα πραγματικές ηλεκτρικές κιθάρες: Fender or Gibson! Οτιδήποτε άλλο είναι στραγάλια, και ειδικα κάτι "και καλά" εργαλεία που έχουν:

 

floyd rose (πρόσεξε μη σκίσεις κανα καλσόν)

3 μαγνήτες (αν εσύ θέλεις 3 δηλαδή ο Page ποσους έπρεπε να είχε? 7?)

7 χορδες ( η κιθάρα είναι ένα όργανο που παίζεται με 6 χορδες-η 6 διπλες=12χορδη,και το μπασο 4 και ΜΟΝΟ 4)

lock (Ξεχασες να κουρδίζείς ή να βάζεις αξιοπρεπώς χορδές?)

"κακο σχήμα" (v-ακομη και gibson, κατι νυχτεριδες και αραχνες και τετοια..)

active μαγνήτες (δεν ειναι μπασο η κιθαρα παιδες...)

λειζερ (αλα muse) midi pads (αλα muse) και λοιπες (αλα muse) υπερβολες και αηδίες

μπρατσο με τα κλειδια ολα απο κατω...

τρυπες-χερουλια στο σωμα (steve vai-ibanez it think και πανακριβη)

παρδαλα σχεδια-σχηματα-χρωματα (κατι petrucciades της προηγουμενης δεκαετιας)

 

και γενικοτερα οτι προσπαθει να κανει τον παπα με τα ρασα....

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιοτερα έλεγα οτι δεν θα αγόραζα ποτέ fender..Πλέον εξακολουθω να μην έχω ...αλλα αν βρω κατι σε καλή τιμή θα το πάρω, για να το δοκιμασω, γιατι ειναι όμορφο όργανο και έχει κ μεγάλη ιστορία..παρόλα αυτά συμφωνώ με όσου λένε ότι δεν αξίζουν πανω απο 500 γιούρια..Εν κατακλείδη δεν θα αγόραζα ποτέ ηλεκτρική κιθάρα που αντιγράφει τις 2 μοναδικές για μένα πραγματικές ηλεκτρικές κιθάρες: Fender or Gibson! Οτιδήποτε άλλο είναι στραγάλια, και ειδικα κάτι "και καλά" εργαλεία που έχουν:

 

floyd rose (πρόσεξε μη σκίσεις κανα καλσόν)

3 μαγνήτες (αν εσύ θέλεις 3 δηλαδή ο Page ποσους έπρεπε να είχε? 7?)

7 χορδες ( η κιθάρα είναι ένα όργανο που παίζεται με 6 χορδες-η 6 διπλες=12χορδη,και το μπασο 4 και ΜΟΝΟ 4)

lock (Ξεχασες να κουρδίζείς ή να βάζεις αξιοπρεπώς χορδές?)

"κακο σχήμα" (v-ακομη και gibson, κατι νυχτεριδες και αραχνες και τετοια..)

active μαγνήτες (δεν ειναι μπασο η κιθαρα παιδες...)

λειζερ (αλα muse) midi pads (αλα muse) και λοιπες (αλα muse) υπερβολες και αηδίες

μπρατσο με τα κλειδια ολα απο κατω...

τρυπες-χερουλια στο σωμα (steve vai-ibanez it think και πανακριβη)

παρδαλα σχεδια-σχηματα-χρωματα (κατι petrucciades της προηγουμενης δεκαετιας)

 

και γενικοτερα οτι προσπαθει να κανει τον παπα με τα ρασα....

 

μμμ...

Floyd rose:αν ξερεις να το χρησιμοποιεις οχι μονο καλσον δε σκιζεις αλλα ειναι και πολυ ωραιο σαν εφφε(οσοι δενν ξερουν χρησσιμοποιουν το Digitecg whammy)

3 μαγνητες: Η Φεντερ εχει 3... η γκιμπσον 2... καποιες εχουν 1...(σαρβελ κτλ) αρα κσλυτερες?

7 χορδες: Για μοντερνο μεταλ(ντεθκορ,μεταλκορ,θραςκορ και δε ξερω εγω τι αλλο) μπορει να χρειαζονται,στις 8 χορδες αρχιζει ο πλεονασμος...

λοκ:αν χρησιμοποιεις αρκετα το τρεμολο(οχι το φλουντ του διαβολου) κανουν διαφορα,ενα καλοκομμενο νατ βοηθαει επισης...

κακο σχημα:Εγω εχω κακα σχηματα πλεον,η μεγαλωνοντας κακιωσα η βαρεθηκα τα μπαναλ σχηματακια... :P

ακτιβ:για το σετ 81-85 συμφωνω μεχρι και η γιαγια μου το εχει πλεον...ωστοσο ο 85 ειναι ΠΟΛΥ ωραιος στη γεφυρα...

λειζερ:πληρωνει που πληρωνει ο κοσμος ρε παιδια...να διεγειρουμε λιγακι και το ματακι...

χερουλι:Δε ξερεις μπορει να βολευει στο κουβαλημα...(αλα briefcase)

παρδαλα κοκ:Ποτε δεν εισαι αρκετα κιτς...

 

Αυτο μετο παπα και τα ρασα δε το πιανω...

Εχω καιρο να παω εκκλησια...

 

Με υπερβολικη αισθηση για χαβαλε(μη παρεξηγηθουμε,εχει και ζεστη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν κατακλείδη δεν θα αγόραζα ποτέ ηλεκτρική κιθάρα που αντιγράφει τις 2 μοναδικές για μένα πραγματικές ηλεκτρικές κιθάρες: Fender or Gibson! Οτιδήποτε άλλο είναι στραγάλια, και ειδικα κάτι "και καλά" εργαλεία που έχουν:

Να μην σε πικράνω αλλά Fender και Gibson είναι εταιρείες και όχι κιθάρες.

Αυτές οι εταιρείες (και οι δύο) λοιπόν, φτιάχνουν κιθάρες με έναν και δύο και τρείς μαγνήτες.

Και μπάσα με 4 και 5 χορδές.

Συγγνώμη που τα λέω απότομα αλλά είναι καιρός να μάθεις την αλήθεια.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιοτερα έλεγα οτι δεν θα αγόραζα ποτέ fender..Πλέον εξακολουθω να μην έχω ...αλλα αν βρω κατι σε καλή τιμή θα το πάρω, για να το δοκιμασω, γιατι ειναι όμορφο όργανο και έχει κ μεγάλη ιστορία..παρόλα αυτά συμφωνώ με όσου λένε ότι δεν αξίζουν πανω απο 500 γιούρια..Εν κατακλείδη δεν θα αγόραζα ποτέ ηλεκτρική κιθάρα που αντιγράφει τις 2 μοναδικές για μένα πραγματικές ηλεκτρικές κιθάρες: Fender or Gibson! Οτιδήποτε άλλο είναι στραγάλια, και ειδικα κάτι "και καλά" εργαλεία που έχουν:

 

Πρώτον όλα αυτά που αναφέρεις δεν είναι προσπάθεια αντιγραφής της fender και της gibson. είναι καινοτομίες που εξελίσσουν το όργανο και είτε το θες είτε όχι άλλοι τα βρίσκουν χρήσιμα! ;) επίσης αν το σκεφτείς λίγο θα δεις ότι και η fender αντιγράφει άλλες superstrat εταιρίες προσθέτοντας humbuckers και floyd rose (πρόσεξε μη σκίσεις κανα καλσόν) σε strat! :o

 

επίσης το γεγονός ότι αναφέρεις ότι η fender έχει τόση ιστορία, μάλλον δείχνει ότι εσύ δεν έχεις ασχοληθεί και πολύ με την ιστορία της! πχ ξέρεις πότε πούλησε ο Leo Fender την εταιρία? ξέρεις με ποιες εταιρίες ασχολήθηκε ή ποιες ίδρυσε μετά, και τι καινοτομίες σαν αυτές που κράζεις έφερε ο ίδιος στο χώρο?? μήπως τελικά η ίδια η fender αντιγράφει αυτό που θα ήθελε να είναι με πιο κακό τρόπο από άλλες εταιρίες που το καταφέρνουν καλύτερα?? ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα πω την γνωμη μου για την ζολταν ? Να θυμησω μονο οτι μεχρι πριν λιγο καιρο οπου ο τομαν αποφασισε να ξεπουλησει ολες τις ριτς , η συγκεκριμενη κιθαρα ειχε 900 ευρω... Ειναι κορεα και ειναι πολυ ποιοτικο οργανο... Καλυτερη απο οποιαδηποτε τζακσον σε αυτην την τιμη ( 900 ευρω ) , τωρα για τα 400 δεν το συζηταμε καν... Δεν μπορω να σκεφτω αλλη εταιρια που να κοντραρει την ριτς απο αποψη μουσικου ειδους περαν της τζακσον , αλλα και αν ακομα βαζαμε και τις ltd στο παιχνιδι παλι η ριτς με διαφορα...

 

Οπως εχω ξαναπει η ριτς ξερει να φτιαχνει κιθαρες... τωρα το γιατι δεν το θελει πια ειναι αλλη ιστορια...Η κιθαρα ειναι σε απιστευτα καλη τιμη και οι μαγνητες ειναι οτι πρεπει για πολλα ειδη μουσικης... Εξαιρετη ταστοδουλεια , και πανεμορφη γενικοτερα... Οποιος ενδιαφερετε ας την χτυπησει και να εχει στο νου του οτι αγοραζει κιθαρα των 1000 σχεδον ευρω , στα 400...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να μη ξεχναμε κατι για τις ριτς...

Εχουν neckthrough οργανα...

ΑΛΗΘΙΝΟ σαστειν (γι'αυτους που το ψαχνουν)

Σε αντιθεση την ενωση μπρατσου-σωματος με κολα των γκιμπσονοειδων...(σετ νεκ)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα δεν μ αρεσοθν οι δαρμενες κιθαρες(μ αρεσουν αλλα δεν πληρωνα για να τις αγορασω σ αυτη την κατασταση)

http://www.dolphinmusic.co.uk/shop_image/uploads/Image/guitars/strummer/strum_guit1.jpg

για τις τζακσον japan τι γνωμη εχετε?

Μια μερα θα βρω κατι εξυπνο να γραψω εδω κατω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Οπως εχω ξαναπει η ριτς ξερει να φτιαχνει κιθαρες... τωρα το γιατι δεν το θελει πια ειναι αλλη ιστορια...Η κιθαρα ειναι σε απιστευτα καλη τιμη και οι μαγνητες ειναι οτι πρεπει για πολλα ειδη μουσικης... Εξαιρετη ταστοδουλεια , και πανεμορφη γενικοτερα... Οποιος ενδιαφερετε ας την χτυπησει και να εχει στο νου του οτι αγοραζει κιθαρα των 1000 σχεδον ευρω , στα 400...

 

είναι η zoltan 2 όχι η κανονική.Αυτή είναι budget μοντέλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου