Προς το περιεχόμενο

Ποια κιθάρα δεν θα αγοράζατε με τίποτα;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και εγω μια monkingbird την επαιρνα ευχαριστως. Αν δειτε δε στο αμερικανικο σαιτ της εταιριας η κατασκευη ειναι αντε γεια οπως και οι τιμες! καμμια σχεση με αυτες που εχει ο τομαν.

 

Τωρα για τις ιμπανεζ, εκτος απο παλιες Lp copies kai tin scofield δεν εχω ακουσει κατι αλλο που να με ενθουσιασει. Και φυσικα σε οποιον αρεσουν τα χοντρα μπρατσακια δεν παιζει καθολου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον δεν καταλαβαίνεις πως δεν γίνεται πόλεμος BC Rich vs Ibanez εδώ, και πως επίσης, οι τιμές που πληρώνεις δεν έχουν να κάνουν μόνο με τα πρώτα υλικά μιας κιθάρας, αλλά με όλη την αλυσίδα που ακολουθεί την κατασκευή μιας κιθάρας. Πληρώνεις τη διαφήμιση, το QC, το consistency, την απόσβεση της γραμμής κατασκευής, τη διανομή, τα κέρδη των retailers κλπ. κλπ. κλπ. και φυσικά και το όνομα του headstock, το οποίο μπορεί να μας φαίνεται γελοίο ώρες-ώρες, αλλά έχει κι αυτό τη δουλειά του ( ;)) - δεν θα αναλύσω περαιτέρω εδώ, ο νοών νοήτω.

 

 

 

αν θες δειξε μου μια ιμπανεζ που να φτανει το επιπεδο αυτης...

 

http://www.thomann.de/gr/bc_rich_nj_warlock_deluxe.htm

 

 

Αν θες μπορώ να σου δείξω 50 κιθάρες που ΕΓΩ θα επέλεγα έναντι αυτής. ΕΣΕΝΑ όμως προφανώς σου αρέσουν οι BC Rich, όπως εμένα μου αρέσουν τα warwick π.χ. και του bassman οι Ibanez. Καταλαβαίνω πως ο καθένας υπερασπίζεται και δικαιολογεί τις αγορές του και τις αρεσκείες του, αλλά υπάρχουν και μερικά αντικειμενικά κριτίρια, που ανεξαρτήτως προτιμήσεων, τιμών κλπ. απλά θέτουν ορισμένα standards. Αν όλα ήταν ρόδινα κάτι VOS θα έκαναν 500 ευρώ, δεν θα έβγαζε κανένας κέρδος και θα'ταν όλοι οι κιθαρίστες ευχαριστημένοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάς με όρους χονδρικής και εγώ με όρους λιανικής... Εξαιρείς λοιπόν το νόμιμο 40% κέρδος που βγάζουν εταιρία και κατάστημα... Και ίσως το παράνομο 50%... Δεν διαφωνώ ότι οι BC Rich μπορεί να είναι καλές κιθάρες... Εγώ δεν έχω βρει σε 5-6 που έχω παίξει κάτι αξιόλογο... Εκτός από μία monkingbird... Αλλά γούστα είναι αυτά...  Απλά δεν έχω πιάσει Ibanez που να έχει βγάλει πρόβλημα όσα χρόνια ασχολούμαι με το άθλημα... Και επειδή γενικά είναι budget όργανα και ο καθένας έχει από ένα σπίτι του νομίζω ότι μέσα σε αυτά τα 7 χρόνια έχω ένα καλό δείγμα... Μπορεί βέβαια η κατάσταση πλέον να έχει αλλάξει... Αλλά ότι μπάσο και κιθάρα Ibanez και να έχω δει δεν έχω δει πρόβλημα πλην ενός που είχε χαλάσει μετά από 4 χρόνια το jack... Δεν μπορώ να πω το ίδιο για πολλές μάρκες...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτιδήποτε έχει να κάνει με 7χορδες και 8χορδες και εννοείται τις schecter, και τα περισσότερα signature models! Μόνο η bc rich stealth 7 string μαρέσει που έβγαλε πρόσφατα η bc rich. Eπίσης fender mustang....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον δεν καταλαβαίνεις πως δεν γίνεται πόλεμος BC Rich vs Ibanez εδώ

 

γιατι τεθηκε τετοιο θεμα πουθενα ??? αφου σε προιγουμενο μου ποστ ειπα οτι η συζητηση ειναι πολυ επικοδομοιτικη... κουβεντα κανουμε και οχι πολεμο...δεν ειναι οτι δεν μου αρεσουν οι ιμπανεζ αλλα νομιζω οτι πρεπει να εχει κανεις πανω απο 1000 ευρω για να παρει κατι πραγματικα αξιολογο...οσο για τα νομιμα εξοδα νομιζω οτι ειναι κοινα...για ολες τις εταιριες... επισης οσο για το αν η ιμπανεζ πρεπει να ληρωνει περισσοτερα για το μπραντ νειμ της τοτε η φεντερ τι να πει που βγαζει πλεον καποια απο τα αμερικανικα μοντελα της στα 1200 δολλαρια ??

 

οσο για την χοντρικη και την λιανικη που λεει ο φιος παραπανω , εγω απλα λεω χοντρικα ποσο μπορει να κοστιζει μια κιθαρα για τις μαμαδες εταιριες και ποσο βγαινει στην αγορα... οσο για τα μαγαζια δεν εχουν κερδος 50 τοις εκατο.... εχω γνωστο φιλο μεγαλο εισαγωγεα κιθαρων στην ελλαδα και το κερδος του απο καθε κιθαρα δεν ξεπερνα τα 70 ευρω... σημειωτεων οτι τα προμηθευται απευθειας απο την μαμα εταιρια και δεν υπαρχει κανενασ διαμεσολαβητης...

 

ενταξει παντως οπως λετε κι εσεις περι ορεξεως... αν σας κουραζει το θεμα τι σταματαμε... εμενα μου αρεσει παντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως εγω παιδια αν και υπερμαχος της ibanez s series και φανατικος εδω και 15 χρονια (στα MIJ μοντελα) περιπου εχω να πω οτι.....οτι ibanez s series επεσε στα χερια μου κορεατικη ηταν δραμα...και μιλαω μονο για μοντελα του 2009....δεν ξερω για φετινα η πριν το 2009...σε ολες τα ιδια κουσουρια....πολλα dead spot...οι μαγνητες μαπα...η εργασια στα ταστα χαλια...στραβοκομενα και ουτε ενα στοιχειωδες λιμαρισμα να ερθουν στα ισα τους και μιλαω για τα σημεια που κοβουν τα ταστα....γενικα το φινιρισμα το βρηκα πολυ αρπα κολα....το μονο κορυφαιο το τρεμολο (zr) to οποιο δεν καταλαβαινει τιποτα οτι και να κανεις...απογοητευτηκα παιδια....βεβαια καμια σχεση τα prestige μοντελα τα οποια ειναι η μερα με τη νυχτα....οι διαφορες χαωδεις....εξακολουθουν βεβαια να ειναι ντεμι κατασταση οι μαγνητες και θα επρεπε σε αυτα τα χρηματα να εχουν βαλει κατι καλο οπως σε αλλα μοντελα (rg)...το οργανο ειναι πολυ προσεγμενο παντως και δεν μετανιωσα στιγμη που το αγορασα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτελους!!!

Εσπασε το κατεστημενο,

αντι για...''fender ή gibson'' ,υπαρχει καινουριο διλημμα...

''Ibanez ή BC rich''

 

Διαλεγω fender... 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

οπως ο Μεξικανος τυπας που "εκοβε" τα μανικια κτλ,Φωτο)

 

 

 

 

 

δηλαδη ετσι και φυγει και ο μεξικανος παει η εταιρια ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.. >:( Δεν τα μπορω αυτα.. Του τυπου ειρωνια κτλ..

 

Σβηνω το προηγουμενο ποστ..

Καντε οτι δεν εγραψα καν σε αυτο το thread.

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου