Προς το περιεχόμενο

Μεγάφωνα και watt...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω μια μικρή αδυναμία στους Rivera, με αποτέλεσμα να έχω αγοράσει 2, τον ένα από Αγγλία και τον άλλο από έναν γιατρό στην Γερμανία.

Ο ένας είναι ο Μ100 και ο άλλος ο Μ60, κι ενώ ο Μ100 με το EVL12L  γ α ζ ω ν ε ι ο M60 αν και τον περίμενα πιό γλυκό μου βγήκε αγρίμι (σε σχέση με τον 100άρη) και γι αυτό μάλλον ευθυνόταν το Selection Modern Lead 70 που φορούσε πάνω.

Για να έχω άποψη άλλαξα όλες τις λυχνίες με καινούριες και άρχισα να αλλάζω μεγάφωνα στον Rivera μέχρι να βρώ αυτό που του ταιριάζει.

Το modern lead 70 πολύ καλό στα βρώμικο και σκληρό στα καθαρά.

Βάζω ένα EVL12L (400W) και δεν μπορούσα να ρυθμίσω πρίμα μπάσα λες και δεν είχε κουμπιά ο ενισχυτής....

Βγάζω ένα Vintage από την καμπίνα και ο ενισχυτής μεταμορφώθηκε πρός το καλύτερο σε όλα και στα καθαρά αλλά και στα βρώμικα (στα βρώμικα το ML70 ήταν καλύτερο).

Βγάζω από τον KMD το Sidewider που φορούσε και ω του θαύματος ο ενισχυτής έγινε σαν τον Μ100, γλυκός στα καθαρά και όπως ήταν σχεδόν στα βρώμικα.

 

Το αξιοσημείωτο της υπόθεσης ήταν ότι το EVL12L ΔΕΝ ΠΗΓΕ ΚΑΛΑ, όπου κι αν το έχω βάλει αυτό το μεγάφωνο ήταν ότι καλύτερο!!! Πιθανολογώ ότι λόγω μεγέθους δεν μπορούσε να διεγερθεί ικανοποιητικά, άλλη θεωρία ΔΕΝ έχω.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 67
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μπα,μαλλον θα χαλασε... ;D

 

Την προηγουμενη εβδομαδα εβαλα το ιδιο μεγαφωνο στον ενισχυτη μου (18 βαττ) και μια χαρα..το διεγειρει.... ;D

 

Δεν υπαρχει προβλημα....διεργερσης .... ;D...τα μεγαφωνα αυτα ειναι πιο... ευαισθητα.. ;D.. και απο αυτα που εβγαλες,απο την αλλη μπορει και να εκανες και κανα λαθος στη συνδεσμολογια... ;D

 

ρε συ το  EVΜ12L δεν ειναι 400αρι,200αρι ειναι....

 

παντως οτι και να εχεις συμβει σιγουρα θεμα..διεγερσης ... ;D..δεν υφισταται,τα βαττ δεν εχουν καμμια σχεση με τη..διεγερση..μονο η ευαισθησια του μεγαφωνου εχει (πριν απο κανα μηνα εβαλα σε εναν VOX Ac30 δυο EMINENCE swamp thang ,150 watt το ενα,και ο ενισχυτης εγινε ακομα πιο....ευαισθητος απο οτι με τα... αστεια 15αρια  alnico. 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

ίσα ίσα θα πρόσθετα εγώ, που το μεγάλο sensitivity ή αλλιώς high efficiency που έχουν τα EV "κόβει" αρκετά μπάσα. Βέβαια στο πόσα μπάσα θα έχεις συνόλικα παίζει μεγάλο ρόλο και η καμπίνα. Η επίδραση του μεγαφώνου συνήθως γίνεται πιο αντιληπτή στον χρωματισμό των μεσαίων και κύρίως των πρίμων.

 

Πάντως μπορείς να πάς και στην αντίθετη κατεύθηνση. Bάλε ένα Scumback M75 στα 100 watt που είναι από τα πιο σοφτ και πιο μεσαία μεγάφωνα να τσεκάρεις.

 

Mιας που το θεμα "ξεθάφτηκε" μετά από τρία χρόνια, να πώ ότι η τελική κατάληξη ήταν ότι με την TAD Pine oversized 1x12 καμπίνα και το Eminence Red Fang μέσα ο ενισχυτής έγινε επιπέδου...Dumble. Μετά βέβαια τα πούλησα όλα γιατί ακόμα πειραματιζόμουν... ::)

 

Το μεγάλο πρόβλημα πάντως του ενισχυτή τότε (και δυστυχώς δεν μπόρεσε κάποιος να με βοηθήσει) ήταν το μέγεθος και η κατασκευή της καμπίνας. Η ποιότητα του foroum πάντως σε τέτοιου είδους τεχνικές απαντήσεις βελτιώθηκε πολύ ομολογουμένως τα τρία τελευταία χρόνια.

 

Αυτά για όποιον θα καθήσει να διαβάσει όλο το thread.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω επίσης μια απορία. Πιστεύεις πραγματικά ότι ένας Vox AC ή ένας JTM 45 πραγματικά θα ακουγόταν καλύτερα με ΕV 12L;

 

εγω παντως εχω και απαντηση ΚΑΙ σε αυτο το vintage ερωτημα πλεον.... ;D

 

πριν απο λιγο καιρο αλλαξα σε εναν VOX AC30 τα Celestion Alnico Gold με EMINENCE SWAMP THANG και ΝΑΙ ....ακουγεται ΚΑΛΥΤΕΡΑ...ΠΟΛΥ καλυτερα.... ;D...(για να ειμαι ....τιμιος βεβαια να τονισω οτι αλλαξα και το rectifier απο tube σε ss & καθαρισε το μηχανημα),ο ενισχυτης "ζωντανεψε",καθαρισε και μπορεις να ακους την...κιθαρα σου οπως την επλασε ο θεος....... ;D..παντα ...αντιπαθουσα τα alnico μεγαφωνα  ...τωρα πλεον τα...μισω.... ;D

 

φαντασου ποσο ακομα καλυτερα θα ακουγεται αν του βαλεις και...Delta Pro (δεν θα σηκωνεται απο το πατωμα ομως... ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ίσα ίσα θα πρόσθετα εγώ, που το μεγάλο sensitivity ή αλλιώς high efficiency που έχουν τα EV "κόβει" αρκετά μπάσα. Βέβαια στο πόσα μπάσα θα έχεις συνόλικα παίζει μεγάλο ρόλο και η καμπίνα.

 

Δεν γνωρίζω αν αληθεύει και δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιο λόγο που θα έπρεπε... Στον Boogie μου (οpen back 1x12 combo και όχι κάτω αλλά τοποθετημένo πάνω σε case, oύτε καν κλειστή 4x12) με το original ΕV του υπήρχαν στιγμές που αν δεν πρόσεχα, ένιωθα το πάτωμα να πάλλεται από τα μπάσα - καμία υπερβολή. Το EV άλλωστε ήταν κι ένας από τους λόγους που το σχέδιο έγινε διάσημο: δεν ήταν ανάγκη οι κιθαρίστες να κουβαλούν κεφαλές και καμπίνες αλλά μονάχα ένα combo.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν γνωρίζω αν αληθεύει και δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιο λόγο που θα έπρεπε...

 

Θα προσπαθήσω να σου δώσω έναν, αν και τα όσα έγραψα βασίζονται κυρίως σε προσωπική παρατήρηση.

 

Αν διάβασες εξάλλου το thread από την αρχή θα παρατήρησες ότι είμαι και ο OP του thread οπότε έμαθα με τον καιρό...

 

"It is not possible to combine high efficiency (especially at low frequencies) with compact enclosure size and adequate low frequency response. One can, more or less, choose only two of the three parameters when designing a speaker system. So, for example, if extended low-frequency performance and small box size are important, one must accept low efficiency.[34] This rule of thumb is sometimes called Hoffman's Iron Law (after J.A. Hoffman, the "H" in KLH)."

 

από το wikipedia, αλλά μπορείς να το ψάξεις σαν Hoffman's Iron Law και όπου αλλύ θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο οντως ισχυει σε full range & hi-fi systems,οπου οντως χρειαζονται ΠΟΛΛΑ μπασα,αλλα μη ξεχνας οτι ΚΙΘΑΡΑ παιζουμε (ενα οργανο που ζει στα μεσαια και υψηλομεσαια) ποσο πολυ μπασο να...χρειαζομαστε πια?

 

Ολοι οι Mark ειναι μια σταλια και εχουν EV speakers και οσους και να ακουσα μια χαρα μπασα ειχαν. 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εσύ απαντάς στο πόσα μπάσα μπορεί να χρειάζεται κάποιος ή πόσα από αυτά είναι πραγματικά χρήσιμα σε μια μίξη το οποίο είναι έτερον εκάτερον.

 

Εξάλλου δεν είναι μόνο το μεγάφωνο, είναι ολόκληρο το σύστημα μεγαφώνου/καμπίνας. Υπάρχουν και καμπίνες, ιδιαίτερα κάποιες κλειστές 2x12, που θα μπορούσαν να επωφεληθούν από λιγότερα μπάσα για παράδειγμα.

 

Όπως και να 'χει εγώ έκανα μια πρόταση στον άνθρωπο που γενικά έχει την αξία της σαν δοκιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου