Προς το περιεχόμενο

Μεγάφωνα και watt...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω βαλει ενα Eminence Delta pro σε μια καμπινα 1χ12

 

προσωπικα αν αντεχε η...μεση μου θα το φορουσα σε ολους τους ενισχυτες μου απο τον 5αρι ΗΒ μεχρι και τον Mark 1 (ο οποιος ευτυχως το φοραει...)

 

εχω εναν παλαβο φιλο που πεταξε στα σκουπιδια τα φλωρο vintage 30  ;D απο μια καμπινα Marshall & εβαλε μεσα 4 τετοια και με εξαιρεση το βαρος (80 κιλα ζυγιζει τωρα η καμπινα :o) ο ηχος ειναι το κατι αλλο....

 

 

Στον 20αρη Koch εχω ενα tonker

 

επισης ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ (και παμφθηνο) μεγαφωνο για να καθαρισει ο ηχος σου ;)

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 67
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αυτο με το βαρος ειναι οντως προβλημα!!!!!! Γι αυτο δεν ''γεμισα'' μια αδεια 2χ12 που εχω με το delta PRO!!! Τι να βαλω αληθεια Superfunk για πιο vintagiaρικη χροια? Χρηση με τον classic 30.

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα εβαζα ενα TONKER & ενα  SWAMP THANG (παντα eminence φυσικα...αγαπω EMINENCE! ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ εγω ειμαι in love with EMInence!!!! Σχεση κοστος/αποδοση κορυφαια!!! To tonker υπαρχει αρα παραγγελνω το μπλε ( το οποιο καποτε το ζαχαρωνα επειδη ειναι thick and jazzy οπως ειχα διαβασει)! Φαινεται εχουμε τα ιδια ηχητικα κουσουρια ;D ;D ;D!!! Thanks friend!!!! :) :)

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον 20αρη Koch εχω ενα tonker! Οταν βλεπω μεγαφωνο μικρου wattage κατι με πιανει...!!!!!

 

ΠΕΣΤΟ άνθρωπέ μου!!! Πού σε έχουμε τόσο καιρό;;! Πήγαινε από δω σούμπιτος να γράψεις εντυπώσεις!! http://www.noiz.gr/index.php?topic=9716.msg225702#msg225702

 

(Καλά, το δικό μου το έχω και κάθεται, ούτε καν το έχω βάλει ακόμη λόγω φόρτου εργασίας...)

 

Αλλά δυο ενστάσεις:

 

(α) Το ηχείο του Κοch Studiotone combo δεν παραμορφώνει - για την ακρίβεια έχει υπέροχα πρίμα και καλό headroom, και το "σπάσιμο" προέρχεται μόνο από power amp dist. Όταν έχεις ηχείο 2-3 φορές τα βατ του ενισχυτή (και με καλή ευαισθησία) είσαι καλυμμένος, δεν είναι ανάγκη να βάζεις ηχεία για... σειρήνες βομβαρδισμού.  :) Στον Koch μάλιστα συμβαίνει αυτό γιατί είναι 20ρης και το ηχείο στα 60.

 

(β) Το γεγονός ότι εκατομμύρια κιθαρίστες, επαγγελματίες και μη, γνωστοί και άγνωστοι, πίνουν νερό στο όνομα διάφορων distorted ηχείων όπως των μικρών Celestion blue bells και των Greenbacks πάει να πει είτε ότι δεν είναι "μούφα", είτε ότι έχουν πρόβλημα με την ακοή τους...  ;D

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γεγονός ότι εκατομμύρια κιθαρίστες, επαγγελματίες και μη, γνωστοί και άγνωστοι, πίνουν νερό στο όνομα διάφορων distorted ηχείων όπως των μικρών Celestion blue bells και των Greenbacks πάει να πει είτε ότι δεν είναι "μούφα", είτε ότι έχουν πρόβλημα με την ακοή τους...  Grin

 

μαπα σου λεω.... ;D

 

με τα μεγαλα μεγαφωνα ισχυει οτι και με τα μεγαλα...προσοντα :) :) :)

 

once you go black you NEVER go back!! ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω δοκιμασα διαφορα μεγαφωνα πεταξα αρκετα χρηματα

και τελικα την βρηκα με το Tonker 150 και καμπινα Bogner.

Οτι και να βαλω πανω στην καμπινουλα αυτη παιζει καλα.

(Δεν δοκιμασα τα πολυ ακριβα μεγαφωνα Blue & Gold )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Να και μια ερώτηση που παραμελήθηκε και που με ενδιαφέρει και μένα να ακούσω γνώμες.

 

Συγνωμη το Delta pro δεν προοριζεται για full range εφαρμογες σε monitor κλπ?

 

Είναι αλήθεια πως μια βόλτα από το σάιτ της Eminence δείχνει ότι το λανσάρει σαν PA ηχείο... (πχ. δεν το έχουν στην κατηγορία guitar speakers αλλά στα pro audio speakers).

 

Recommended for professional audio in both sealed and vented enclosures. Ideal for full-range, mid/hi, and monitor wedges

(http://www.eminence.com/pdf/deltapro-12a.pdf)

 

Aς το συγκρίνουμε συχνοτικά με ένα πιο... φυσιολογικό κιθαριστικό ηχείο, το Swamp Thang και το Tonker της ίδιας εταιρίας (Eminence):

 

Delta Pro 12'' : Resonance: 51Hz --- Usable Frequency Range: 52Hz-4.5kHz

Red Fang 12'' : Resonance: 97Hz --- Usable Frequency Range: 70Hz-5.5kHz

Tonker (12'') : Resonance: 89Hz --- Usable Frequency Range: 70Hz-5.5kHz

 

To Red Fang δεν είναι τόσο μπασαριστό όσο το Delta Pro, προφανώς γιατί τα 50 βατ του μπροστά στα... 400 του άλλου θα κ&%#@ουν μέντες στα χαμηλά. Όμως το Tonker που είναι εξίσου θηρίο είναι επίσης φτιαγμένο συχνοτικά για υψηλότερες συχνότητες...

 

 

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου