Προς το περιεχόμενο

Koch Studiotone


Προτεινόμενες αναρτήσεις

βαλε το TONKER ,η συμπεριφορα του δεν εχει καμμια σχεση με το EV ή το αγαπημενο μου DELTA PRO (ετσι κι αλλοιως εχει πολυ χαμηλότερα βαττ και απο τα δυο) αλλα ετσι κι αλλοιως ΔΥΝΑΤΟΤΕΡΑ δεν θα τον κανει να παιζει  (τσεκαρε τo sensitivity του και θα δεις οτι δεν διαφερει απο αλλα μικροτερα μεγαφωνα) μονο ΚΑΘΑΡΟΤΕΡΑ. 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 300
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Να κάνω μια ερώτηση, γιατί πιθανώς δεν έχω καταλάβει καλά...

 

Υποθέτετε ότι το μεγάφωνο κάνει "break-up" πριν από τον ενισχυτή? Γιατί λογικά ένας ενισχυτής 20 βατ με EL84 δεν θα περιμένει ούτε το πιο υπερευαίσθητο μεγάφωνο των 60-75-120 ή 200+ βατ να παραμορφώσει πρώτο...

 

Θέλω να πω ότι, υποψιάζομαι ότι, με οποιοδήποτε μεγάφωνο, η συμπεριφορά του δεν θα μεταβληθεί και πολύ. Η τονικότητα ίσως.

 

Ωστόσο η λύση μιας 2Χ12 καμπίνας, ίσως έδινε μια λύση πιστεύω, κυρίως στον τομέα της "παρουσίας" του ενισχυτή στο μιξ της μπάντας.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tonkerlite; Red Ryder; Που είναι στα 120-125W;

 

Τonker: sens. 102, power rating 150W

Tonkerlite: sens. 101, power rating 125W

 

Έκανα κι ένα ψαξιματάκι στο σάιτ της www.sica.it που φτιάχνει τα μεγάφωνα για την Koch (Jensen αλλά χωρίς την ταμπελίτσα) και δεν βρήκα άκρη, αλλά υποπτεύομαι σύμφωνα με τα στοιχεία του σάιτ ότι η ευαισθησία αυτού που φοράει ο κόμπο (στα 60W) δεν πρέπει να ξεπερνάει τα 96,3.

 

Αν λάβουμε υπόψη ότι κάθε 3db έχουμε και διπλασιασμό της καθαρής έντασης, νομίζω ότι είναι ακριβώς αυτό που χρειάζομαι - μάλλον παραπάνω, actually...

 

 

Το breakup έρχεται όλο από τον ενισχυτή. Έτσι που πάω, θα χάσω την ακοή μου βέβαια, οπότε δώρον - άδωρον και η 2x12...  :-[

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε αρχηγε μου τωρα που το σκεφτομαι πριν αλλαξεις το μεγαφωνο δεν βαζεις μια 12AU7 στην V1 ?

 

Θα αυξηθει σημαντικα το clean headroom!

 

Ο δικος μου που του εχω βαλει 12AU7, με compressor μπροστα (με το level στις 2 η ωρα & το sustain στις 10) μενει "κρυσταλλινος " ,με μονους,μεχρι το 5,5! (με το στοκ μεγαφωνο)

 

Χωρις comp μεχρι το 7!!

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχαμε... εξελίξεις... (αυτό είχει κοπεί και πήγε σε ένα άλλο θρεντ): http://www.noiz.gr/index.php?topic=158862.msg224098#msg224098 (αλλά τις αμφιβολίες μου εξακολουθώ να τις έχω)

 

Aυτό με την 12AU7 το είχα δοκιμάσει αλλά ο ήχος δεν ήταν πια τόσο "γεμάτος"... όπως είχες πει κι εσύ: http://www.noiz.gr/index.php?topic=154619.msg197564#msg197564

 

Δεν μου αρέσει η απώλεια ελέγχου στα καθαρά (τα θέλω αυστηρά και κοφτά ενώ αυτά σε υψηλές εντάσεις γίνονται πλαδαρά και εξακολουθούν να παίρνουν ενίοτε & power amp dist. εκεί που δεν το θέλω), και οι πολύ ωραίες χροιές που ακούγονται σε χαμηλότερες εντάσεις στο σπίτι χάνονται στην πρόβα μαζί με τον δεύτερο κιθαρίστα... και επίκεινται και λάιβ χωρίς PA... Θα μου πεις, ΑΜΑΝ πια ρε παιδί μου, πάρε έναν άλλο ενισχυτή, όοοοοοχου, μας τα'κανες τσουρέκια...    ;D :-[

 

Το θέμα είναι ότι θέλω να του δώσω κι άλλες ευκαιρίες αλλά δυστυχώς διαπιστώνω ότι είμαι τύπος των πολλών βατ (40-50) και ίσως και καμπίνας. Μια ακόμη ευκαιρία λοιπόν (ίσως η τελευταία) είναι το Eminence Tonker που θα του βάλω προσεχώς.

 

Αν δεν δουλέψει ούτε αυτό, τότε θα τον πουλήσω και ή θα πάρω τον 40ρη Studiotone, ή τον θεσπέσιο και φτηνούτσικο Orange Rocker 30 combo (τέλεια πεταλομηχανή και πολύ όμορφο distortion dικό του - πάντα λιμπιζόμουν τους Orange αλλά ποτέ δεν είχα κάποιον δικό μου) ή κάποιον Fender.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτό με την 12AU7 το είχα δοκιμάσει αλλά ο ήχος δεν ήταν πια τόσο "γεμάτος"... όπως είχες πει κι εσύ: http://www.noiz.gr/index.php?topic=154619.msg197564#msg197564

 

αυτο το ειπα για τον HB (που ειναι single end class A) οχι για τον KOCH,σε ολους τους αλλους ενισχυτες μου παντα αλλαζα (απο...ανεκαθεν ;D) την V1 με μια 12ΑU7 ,γλυκαινει πολυ τις Tele ;)

 

παντως οντως μπορει να χρειαζεσαι (για τους δικους σου λογους) απλα ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ενισχυτη (οχι απαραιτητα για να ακουγεσαι δυνατοτερα ;))

 

για τον Orange δεν ξερω,μπορει και αυτος να σου βρωμιζει γρηγορα μετα τη μεση ;) 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ακόμη ευκαιρία λοιπόν (ίσως η τελευταία) είναι το Eminence Tonker που θα του βάλω προσεχώς.

Περιμένω εντυπώσεις!!!

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπόν, αν δεν σας έχει βγει ακόμη από τη μύτη αυτό το θρεντ, σας υπόσχομαι ότι θα κάνω ό,τι μπορώ (και αυτό είναι δέσμευση).  ;D

 

Μετά από κολοσσιαία καθυστέρηση, μου ήρθε το Tonker από Θωμά αλλά το είχα προγραμματίσει να έρθει νωρίτερα έτσι ώστε να προλάβω να το βάλω και να το δουλέψω πριν από απόψε στον μικρό Studiotone (απόψε έχω με τη μπάντα λάιβ χωρίς PA σε ένα οpen air festival στην μέση του πουθενά, κάτι σαν τα generator parties των Kyuss στην έρημο για όσους ξέρουν).

 

Ο Studiotone θα παίξει σε στέρεο με έναν ακόμη 30ρη Μarshall τερματισμένο, οπότε κάπως θα ανταπεξέλθω. Αλλά θα έχει το μαμίσιο του κι όχι το Tonker. Οπότε εντυπώσεις προσεχώς, αν και απόψε ήταν ιδανική ευκαιρία...  :-[ (αν και λάιβ έρχονται κι άλλα οπότε θα το βγάλει το παντεσπάνι του)

 

 

P.S. To πακέτο είχε μέσα και μια JJ 12AU7 που θα τη δοκίμαζα στην θέση 1 για μεγαλύτερο headroom, αλλά ήρθε ΘΡΥΨΑΛΑ. Τώρα να τους πάρω και να τους βρίσω για τι; Για 9 ευρώ;  >:( >:( >:( >:(

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

P.S. To πακέτο είχε μέσα και μια JJ 12AU7 που θα τη δοκίμαζα στην θέση 1 για μεγαλύτερο headroom, αλλά ήρθε ΘΡΥΨΑΛΑ. Τώρα να τους πάρω και να τους βρίσω για τι; Για 9 ευρώ;  >:( >:( >:( >:(

 

Ναι να τους τα χώσεις άσχημα, να απειλήσεις ότι θα επέμβει Χώστας μαινόμενος κρατώντας μπανάνα και ποτιστήρι ;D!

 

Δεν είναι τα 9 Ευρώ αλλά ότι οι καλές λάμπες προστατεύονται πλέον από τον WWF ως είδος ύπο εξαφάνιση (lampacius-lampacius θα το βρεις στην ιστοσελίδα τους).

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα στειλε τους ενα e-mail & θα σου στειλουν καινουργια,και σε εμενα συνεβει αυτο (ειχε σπασει η ΜΙΑ απο ενα σετ των τεσσαρων και μου εστειλαν τζαμπα 4!!!)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου