Προς το περιεχόμενο

Koch Studiotone


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το να βάλεις οd για clean boost στην λούπα όντως δεν συνηθίζεται γιατί ναι μεν θα σου δώσει ένταση αλλά θα σου επιρρεάσει κ την χροιά του od  λίγο περιέργα. Εμένα η επιρροή αυτή δεν μου αρέσει καθόλου μιας κ μου φαίνεται ότι ο ήχος ξύνει...! Ένα clean boost στην λούπα όμως συνηθίζεται κ πάρα πολύ αν θέλεις να παίζεις με το od του ενισχυτή σου. Το clean boost αυτό θα πρέπει να είναι όσο πιο transparent γίνεται ώστε να μην σου επιρρεάζει την χροιά του od κατα την διάρκεια του boost (βλέπε RC booster). Αλλωστε αν δεν συνηθιζόταν δεν θα υπήρχε κ λόγος ύπαρξης του clean boost. Ο μόνος λόγος που δεν θα δεις clean boost στην λούπα είναι επειδή συνήθως τα od, dist. κλπ οι περισσότεροι από εμας τα έχουν σε πετάλια κ έτσι σου δίνεται η δυνατότητα να βάλεις το boost σειριακά μετά τους παραμορφωτές σου αν θέλεις να αυξήσεις ένταση κ μόνο.

 

Yep αυτο εννοουσα!!!

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντήσεις 300
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

φίλοι κατοχοι του studiotone !

 

τι προτιμάτε?

τα βρωμικα του koch ή το καθαρό του κανάλι με καποιο overdrive ή dist στην είσοδο?

 

Εγω εχω φαει κόλημα και δεν μπορω να αποφασίσω αφου, το dist του koch ειναι μοναδικο μεν, αλλά και το καθαρό του  σηκώνει τα πετάλια απίστευτα καλά

 

νομίζω πως είναι ο πιο πεταλόφιλος λαμπατος που ειχα ποτέ :D

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά εμενα το od του koch μου αρεσε πολύ στα πρίμα, αλλά στις μπάσσες ακουγόταν muddy/fizzy...Δεν ειχε καθαρότητα, σα να "πέθαινε" η νότα, να σκορπούσε ο ήχος. Ακόμα και με το rat στο καθαρό κανάλι πάλι το ίδιο. Μόνο εγώ το ακούω αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά εμενα το od του koch μου αρεσε πολύ στα πρίμα, αλλά στις μπάσσες ακουγόταν muddy/fizzy...Δεν ειχε καθαρότητα, σα να "πέθαινε" η νότα, να σκορπούσε ο ήχος. Ακόμα και με το rat στο καθαρό κανάλι πάλι το ίδιο. Μόνο εγώ το ακούω αυτό;

 

Kάθε άλλο, το drive του το βρίσκω απο τα πιο καλά και ξεκάθαρα. Μήπως κάνεις κάτι παράξενο στις ρυθμίσεις? με τι κιθάρα παίζεις? Το ρατ το βάζεις στο βρώμικο κανάλι (αυτό θα ήταν λίγο παράξενο). BTW το ρατ αν τσιτωσεις το drive του βγάζει πολλά (για εμένα) και ανεξέλεγκτα μπασα.

 

Όσο για την άλλη ερώτηση, του τι drive προτιμάμε, εγώ προτιμώ πάντα να παίζω σε καθαρό κανάλι με τα πετάλια μου μπροστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά μου αρέσουν τα βρώμικα του Koch, παίζω με αυτά rythm και τα solo τα μπουστάρω και τα "φέρνω μπροστα" με ένα xotic bbpreamp με πολύ καλά αποτελέσματα . 'Οσον αφορά πετάλια για drive/distortion έχω βάλει στον koch το tc electronic nova drive με πολύ καλά αποτελέσματα. Προσέγγισα τον ήχο που άκουγα από το od+  κανάλι του ενισχυτή η μόνη διαφορά που άκουσα ήταν ότι το drive του ενισχυτή έδινε πιο στρογγυλεμένο και γεμάτο ήχο γι αυτό και προτίμησα να παιζω με το οd του ενισχυτή τελικά. Πάντως ο συγκεκριμένος συνδυασμός μου έδειξε ότι σηκώνει μια χαρά τα πεταλιά.

Όσον αφορά τα βρώμικα του ενισχυτή όντως μου φάνηκαν ότι είναι δεν είναι τόσο "σφιχτα" κάτι που το έλυσα με ένα κομπρέσσορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ frunobulax: Κοίτα τον koch δεν το έχω σπίτι μου, τον έπαιξα καμμιά ωρίτσα σε ένα μαγαζί (vs του marshall dsl 401).

Tον έψαξα αρκετά. Παίζω με american standard strat '08 με rosewood. Το πρόβλημα το εντόπισα στα μπάσσα, τα πρίμα του od τα σπάγανε ( κ το καθαρό επίσης)!! Το RAT το έβαλα κατόπιν στο καθαρό κανάλι για να συγκρίνω με το od του koch, κ πάλι ίδιο fizziness άκουσα στα μπάσσα...(Το ίδιο κ στο od κανάλι με λίγο gain απ'το RAT και λίγο απ'τον ενισχυτή.) Στο RAT βάζω drive στο 12 άααντε στο 2, όχι παραπάνω. Οπότε δε φταίει αυτό.

(Ίσως δοκιμάσω compressor που λέει ο akis_1982.)

Ρε γαμώτο ο τέλειος ήχος για μένα είναι καθαρά punchy marshall τυπου peppers και βρώμικα γουστάρω αυτό που βγάζει το RAT μου στους valvestate-μόνο το θέλω πιο πλούσιο σε συχνότητες, πιο ζωντανό... :( .....Καμιά ιδέα;... (Sorry aν κανω spam.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα μεσαιο μπασα του koch ειναι ολα τα λεφτά!

Ειναι ο μόνος λαμπατος ενισχυτης που εχω παιξει ο οποίος δεν ισοπεδώνει το οργανο και το αφηνει να ακουγετε!

Ακους τα ξύλα σου μια χαρά

 

Γενικα σε drives λατρευω το tubedreamer88

έλα τωρα που στον koch οπως εγραψε και ο φιλος akis 1982 , ξεχωρισα αμεσως οτι το drive του ειναι πολυ ζωντανό και παχύ οπότε και με εχει κερδίσει προς το παρων

 

Εχθες δοκίμασα πανω απο το dist του koch να ανοιξω fuzz(red muck)

Πολύ καλό!!!!  πηρε lo-fι ηχο χωρις να βγει πάνω απο το gain του ενισχυτη

 

Επίσης και compressoras δουλευει πολυ καλα στην εισοδο

 

Βέβαια όλα αυτα με την χρηση preamp buffer ως πρώτο πετάλι στην είσοδο

 

Επίσης εχω δοκιμασει τον koch σε δυο τρεις καμπινες

Η καλυτερη ειναι η δικιά του ως τωρα

combo attack

 

Αν ζητουσα κατι παραπανω απο τον συγκεκριμενο ενισχυτη τι θα ήταν?

Να παιζει και σε χαμηλοτερες εντάσεις ωσε να τον ακούω και στο σπίτι

Καθε φορα που τον πέρνω στουντιο συνειδητοποιω  πως δεν κανει για ενταση δωματιου αφου στο στουντιο ξεδιπλώνετε ο ενισχυτης

Γενικά για να τον ακουσεις πρεπει να περάσεις το 3 στην ενταση.

3 για σπίτι =πονοκεφαλος και διαζυγιο με γυναικα χαχα :D

δοκιμάσα και volume box με 100κ ποτενσιόμετρο

αλλά  δεν μου  αρεσει το αποτελεσμα στον ηχο

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ζητουσα κατι παραπανω απο τον συγκεκριμενο ενισχυτη τι θα ήταν?

Να παιζει και σε χαμηλοτερες εντάσεις ωσε να τον ακούω και στο σπίτι

Καθε φορα που τον πέρνω στουντιο συνειδητοποιω   πως δεν κανει για ενταση δωματιου αφου στο στουντιο ξεδιπλώνετε ο ενισχυτης

Γενικά για να τον ακουσεις πρεπει να περάσεις το 3 στην ενταση.

3 για σπίτι =πονοκεφαλος και διαζυγιο με γυναικα χαχα :D

δοκιμάσα και volume box με 100κ ποτενσιόμετρο

αλλά  δεν μου  αρεσει το αποτελεσμα στον ηχο

 

Καιρός να δεις για ένα attenuator.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Κοίταξε να δεις... έχουν ξαναγίνει άπειρες συζητήσεις για το θέμα του attenuation.

 

Γνώμη μου είναι πως μπορείς να δώσεις από πολύ λίγα έως πάρα πολλά και ο μόνος τρόπος να κρίνεις είναι... με τ'αυτιά σου.

 

Ο ενισχυτής μου έχει ένα απλοποιημένο κύκλωμα του THD Hot Plate (χωρίς τις ρυθμίσεις) και είχα και το Hot Plate παλιά. Ότι αλλάζει ο ήχος είναι δεδομένο, ας μην κοροϊδευόμαστε. Ωστόσο εγώ έχω "συνηθίσει" το αυτί μου στο attenuation και κάνω τις απαραίτητες ρυθμίσεις στον ενισχυτή για να μην μου "λείπει" τίποτα ή σχεδόν τίποτα.

 

Σε κάθε περίπτωση πρόκειται για συμβιβασμό, οπότε μην περιμένεις το τέλειο.

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου