Προς το περιεχόμενο

Koch Studiotone


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ηθελα κι εγω με τη σειρα μου να ρωτησω κατι οσον αφορα την κεφαλη-καμπινα...Ειναι προτιμοτερη η ορθια ή και η οριζοντια κανει καλα τη δουλεια της ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...
  • Απαντήσεις 300
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

γεια σας ξανά επανέρχομαι με ένα καινούριο ερώτημα.

 

ως γνωστόν τα 2 drive κανάλια του ενισχυτή έχουν κοινό volume tone και drive. Το πρόβλημα μου είναι οτι οταν παίζω με το drive κανάλι του ενισχυτή και θέλω να βγώ σε σόλο δεν μπορώ να αυξήσω ένταση και λίγο drive. Έχω συνδεμένο ένα overdrive pedal σε σειρά μετά την κιθάρα μου και στο input του ενισχυτή και παρόλο που δίνω ενταση ο ενυσχητής δεν αυξάνει ενταση αλλα πέρνει μόνο drive. Υπάρχει ο τρόπος να κρατάω λίγο πίσω το volume της κιθάρας και να το δίνω στο solo άλλα δεν είναι και οτι ποιο βολικό.

Αν έχετε να προτείνετε κάτι θα με βοηθήσει.  Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις να αυξήσεις ένταση τότε το πετάλι σου πρέπει να συνδεθεί στην λούπα του ενισχυτή. Θα έχει διαφορές στον συνολικό σου ήχο όμως. Κάνε το κ πες μας τα αποτελέσματα. ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Τι λέτε βρε σεις. ;D

 

Εντάξει, όλα μπορεί να τα δοκιμάζει κανείς, αλλά overdrive ή clean boost στο loop δεν είναι κάτι που συνηθίζεται.

 

Προσωπικά, θα "έκοβα" λίγο από το gain του βρώμικου καναλιου όταν ήταν να παίξω ρυθμικά και για το solo θα είχα ρυθμισμένο το overdrive να δίνει κυρίως στάθμη (volume) και λιγόερο παραμόρφωση (gain). Το να ακουστεί το σόλο (να βγει μπροστά) θα το έψαχνα μέσω του eq του βρώμικου καναλιού και του πεταλιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προφανώς βάζεις πολύ gain στην προενίσχυση του koch οπότε με το OD που εχεις μπροστά παίρνεις μόνο παραπάνω κομπρεσσάρισμα (παραμορφωση) και όχι τοσο ένταση, αφού οι λάμπες ήδη κομπρεσσάρουν πολύ.

 

συμφωνώ με τις λύσεις του χαρίλατρον, με λιγότερο gain στο βρώμικο κανάλι, το booster που έχεις μετα την κιθάρα θα δώσει και βρώμα και ένταση. Και αν ρυθμίσεις και το eq του πεταλιού ανάλογα, ο ήχος της κιθάρας θα "ξεπετάγεται" λίγο απο το υπόλοιπο συνολο, όταν το πατας.

 

 

εναλλακτικά, έχω ακούσει την λύση του βολιουμ πενταλ στη λούπα, που απλά χαμηλώνει την είσοδο στον τελικό (αν έχω καταλάβει καλα) αλλά λογικά θα "χανεις" και ήχο αφού οι τελικές δεν θα οδηγούνται οσο καλύτερα γινεται, παρα μόνο στα σολο.

 

αν λεω βλακειες διορθώστε με ;D

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παλικάρια πραγματικά σας ευχαριστώ πολύ που ασχοληθήκατε με την ερώτηση που έθεσα.

Η αλήθεια είναι πως δοκίμασα τα παραπάνω εκτός του volume pedal το οποίο δεν μου κάθεται και πολύ καλά στο μυαλό μου (μπορεί και να έχω άδικο). Το drive του ενισχυτή μου αρέσει και θέλω να το χρησιμοποιώ γιαυτό δεν το έχω χαμηλά (το χρησιμοποιώ στα 3/4 περίπου). Αν και χαμηλά να είναι πάλι δεν ανεβαίνει η ένταση με overdrive pedal. Πού θα πάει κάτι θα κάνω. Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sτον sτudiotone παιζω στο od+ channel Στη θεση medium με gain καπου το πολυ μεχρι το 4.

 

οπου θελω να φουσκωσω λιγο τον ηχο χρησιμοποιω ενα booster του jam στην εισοδο

 

 

Αν και γενικα τα πεταλακια δεν επιβιωνουν ευκολα σε πολλα γκαζια του ενισχυτη .

 

παντως μπορεις αν παιζεις στο od καναλι,,,οταν θες απλα πιο μεγαλη εξοδο..να περνας στο Od+.  δομικασε το..τα σπαει κ ο ενισχυτης εχεις πολλες επιλογες

 

 

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, όλα μπορεί να τα δοκιμάζει κανείς, αλλά overdrive ή clean boost στο loop δεν είναι κάτι που συνηθίζεται.

 

Το να βάλεις οd για clean boost στην λούπα όντως δεν συνηθίζεται γιατί ναι μεν θα σου δώσει ένταση αλλά θα σου επιρρεάσει κ την χροιά του od  λίγο περιέργα. Εμένα η επιρροή αυτή δεν μου αρέσει καθόλου μιας κ μου φαίνεται ότι ο ήχος ξύνει...! Ένα clean boost στην λούπα όμως συνηθίζεται κ πάρα πολύ αν θέλεις να παίζεις με το od του ενισχυτή σου. Το clean boost αυτό θα πρέπει να είναι όσο πιο transparent γίνεται ώστε να μην σου επιρρεάζει την χροιά του od κατα την διάρκεια του boost (βλέπε RC booster). Αλλωστε αν δεν συνηθιζόταν δεν θα υπήρχε κ λόγος ύπαρξης του clean boost. Ο μόνος λόγος που δεν θα δεις clean boost στην λούπα είναι επειδή συνήθως τα od, dist. κλπ οι περισσότεροι από εμας τα έχουν σε πετάλια κ έτσι σου δίνεται η δυνατότητα να βάλεις το boost σειριακά μετά τους παραμορφωτές σου αν θέλεις να αυξήσεις ένταση κ μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου