Προς το περιεχόμενο

Koch Studiotone


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ρε παιδια ανεβαστε κανα videaki με τα αλλαγμενα ηχεια να δουμε πως ακουγετε !!!!

με τις λαμπες JJ anti gia TAD

...εχει διαφορα στον ήχο ???

 

με το καινουργι ηχειο ?

 

Το καθαρο του καναλι το λατρευω.

Με το βρωμικο του δεν εχω βγαλει ακομα καθαρη αποψη...αφου δεν εχω αποφασισει ακομα αν θα παιξω με αυτο ή αν θα παιζω με καθαρο καναλι και καποιο overdrive Πεταλι,

 

Οποτε παιζω με πεταλι στο καθαρο του.... οκ πολυ καλο αποτελεσμα,,,και ελεγχος,

 

Το βρωμικο του καναλι ομως ,.,,δηλαδη το overdrive του ενισχυτη,, ακουγετε πιο Αληθινό !!!!  αφηνει το οργανο να ακουστει,,,αλλα ρε γαμοτο....αυτος ο κοCh....εχει μια ιδιαιτεροτητα στον  βρωμικο του...ναι μεν...υπογραφη...αλλα ακομα δεν εχω καταλαβει τι ακριβως με χαλαει,,,

Μαλλον το οτι οταν βαζω οσο gain θελω ωστε να εχω και sustain και γκαααζι,,,

τοτε βρωμιζει αρκετα..με τον τροπο που ο koch ξερει. Isως  πρεπει να βρω το σημειο ηρεμιας μεταξυ ρυθμισεων gain Κ volume

 

 

Επισης...πως στηνετε ηχο με ενισχυτη που εχει ενα Eq για τα <τρεια> καναλια του ?

οκ στησαμε ηχο για ρυθμικες,,,στα lead τι κανετε ?

 

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 300
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ρε παιδια ανεβαστε κανα videaki με τα αλλαγμενα ηχεια να δουμε πως ακουγετε !!!!

με τις λαμπες JJ anti gia TAD

 

σιγα μη καταλαβεις απο το youtube την διαφορα......

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σιγα μη καταλαβεις απο το youtube την διαφορα......

 

+50000... τόσες φορές έχω δει κόσμο να διαμορφώνει εντελώς λανθασμένη άποψη από το Youtube που φτάνω σε σημείο να λέω πως σε αυτόν τον τομέα περισσότερο κακό κάνει παρά καλό.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφορά είναι αισθητή μόνο σε live ακρόαση... και φυσικά δεν είναι και απαραίτητες αυτές οι αλλαγές, το στοκ μεγάφωνο και λάμπες είναι μια χαρά.

Αν δεν είχα τόσα χρονια την κεφαλή με την 2χ12 καμπινα δεν θα είχα και θέμα, αλλά πηγαίνοντας στο πιο "μικρό" setup του combo μου έλειπαν κάποια χαμηλά (κυρίως) τα οποία κέρδισα με το τονκερ.

Όσο για το drive καναλι του δεν μπορώ εγώ τουλάχιστον να σε βοηθήσω μιας και τον χρησιμοποιώ καθαρό. Αν θέλω να παίξω (σπάνια) με το drive του, αυτό είναι ελάχιστο, δηλαδή στο πρώτο στάδιο παραμόρφωσης και το ποτενσιόμετρο 10 η ώρα (με μονοπήνιους αυτό είναι πολύ λίγο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγγνώμη που πετάγομαι, αλλά frunobulax πως θα έκρινες την συμπεριφορά του τονκερ σε μια μικρή καμπινα σαν του studiotone?

 

σκεφτομαι να βάλω ενα πιο δυνατό ηχείο στον laney cub 12 μου

(δες κι εδω http://www.noiz.gr/index.php?topic=184578)

αλλά με ανησυχεί η μικρή του καμπίνα που μπορεί τελικά να κάνει το αποτέλεσμα να μην αξίζει τα λεφτά του.

 

στα λίγο βρώμικα πως τα πάει το τονκερ?

 

ευχαριστώ!

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry που πετάγομαι σαν την τσουτσού, αλλά αν κάποιος διαθέσει λίγα παραπάνω γκαφρά και πάει π.χ σε έναν vox handwired ή έναν marshall 1974x, θα έχει ΠΟΛΥ καλύτερο ήχο από έναν koch studiotone.

Σε καθαρά, βρώμικα και σε οτιδήποτε.

:)

 

Και όταν λέω ΠΟΛΥ το εννοώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σόρι που πετάγομαι κι εγώ αλλά δε βρίσκω τη συνταγή για λεμονάτο του Μάραθον.  ::)

 

Ηρακλή η δικιά μου απάντηση σε αυτά που ρωτάς είναι γραμμένη στο παρόν θρεντ.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σόρι που πετάγομαι κι εγώ αλλά δε βρίσκω τη συνταγή για λεμονάτο του Μάραθον.  ::)

 

Ηρακλή η δικιά μου απάντηση σε αυτά που ρωτάς είναι γραμμένη στο παρόν θρεντ.

 

ευχαριστώ!

 

απο ό,τι καταλαβαίνω, αφού το ηχείο στον laney μου ειναι ευαισθησίας 95db και το τονκερ 102db, θα εχω μεγάλη διαφορά στην μέγιστη καθαρή ένταση.

 

Αναρωτιέμαι αν η επιπλέον ευαισθησία μεγαφώνου πάει "αθροιστικά" δηλαδή θα έχω σχεδόν διπλασιασμό της έντασης αφου η διαφορά πλησιαζει τα 10db.

 

πάμε για τονκερ μου φαινεται! 8)

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηρακλή, την εμπειρία μου με το τονκερ και τον studiotone την έγραψα στην προηγούμενη σελίδα και είναι εξαιρετική! Το συγκεκριμένο μεγάφωνο το έχω χρησιμοποιήσει στο παρελθόν σε μια καμπίνα και τώρα στον studiotone και είμαι υπερευχαριστημένος! (αυτό ισχύει και για το λίγο βρώμικο)

 

Pascal, με τους handwired vox δεν έχω ιδιαίτερες εμπειρίες για να συγκρίνω, αλλά για τα δικά μου γούστα ο vox δεν κάνει (δεν είμαι φαν αυτού του ήχου).

Για τον συγκεκριμένο marshall που έχω παίξει αρκετά, πάλι μπαίνει θέμα γούστου... μου αρέσει οι marshall, προτιμώ όμως τα καθαρά του koch. Επίσης, τον βρίσκω να "σπάει" πιο εύκολα και γρήγορα απο τον koch και αυτό είναι κάτι που δεν μου άρεσε (ειδικά σε κιθάρες με humbuckers τα καθαρά του τελείωναν πολύ γρήγορα). Αλλά αυτό είναι και πάλι θέμα προσωπικών προτιμήσεων.

 

Πιστευω πως σε χρήματα κάτω απο το χιλιάρικο (και στα μεταχειρισμένα, o combo, απο ΛΟΓΙΚΟΥΣ πωλητές πολύ κάτω απο 1000ρικο) είναι ότι καλύτερο μπορείς να έχεις με τόσο καλά και δυνατά καθαρά και τόσα πολλά features... εκτός κι αν θέλεις ήχο vox, ή marshall!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο ό,τι καταλαβαίνω, αφού το ηχείο στον laney μου ειναι ευαισθησίας 95db και το τονκερ 102db, θα εχω μεγάλη διαφορά στην μέγιστη καθαρή ένταση.

 

Αναρωτιέμαι αν η επιπλέον ευαισθησία μεγαφώνου πάει "αθροιστικά" δηλαδή θα έχω σχεδόν διπλασιασμό της έντασης αφου η διαφορά πλησιαζει τα 10db.

 

To Τonker έχει 102db/W/m και είναι στα 150W ενώ αυτό του κόμπο Koch, όπως σημείωνα 9 σελίδες πριν, μετά από μια έρευνα που είχα κάνει στο site της www.sica.it πρέπει να έχει γύρω στο 96 και 60W. Aυτό σημαίνει από πλευράς ευαισθησίας πως αν δώσεις και στα δυο μεγάφωνα ένα watt και μετρήσεις το SPL σε απόσταση ενός μέτρου, το Tonker θα παίζει με 102db και το Κοch με 96. Πρακτικά, όπως έγραφα και πριν στο παρόν θρεντ, εγώ είχα διαπιστώσει πως όταν μπει το Tonker, για να παίξει το ίδιο δυνατά με το "μαμίσιο" πρέπει να γυρίσεις το volume κατά ένα με ενάμισι νούμερο προς τα κάτω. Η διαφορά ισχύος τους σημαίνει πως το Tonker θα αντέξει πολύ μεγαλύτερη είσοδο πριν καταστραφεί, και πως θα αρχίσει να παραμορφώνει πολύ αργότερα από το Koch.

 

Τώρα το πώς μεταφράζονται αυτά στην περίπτωσή σου θα χρειαστεί να συζητηθεί στο θρεντ που άνοιξες.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου