Προς το περιεχόμενο

Koch Studiotone


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 1 χρόνο αργότερα...
  • Απαντήσεις 300
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μήπως κάποιος μπορεί να βοηθήσει...Έχω τον συγκεκριμένο combo περίπου δύο χρόνια. Το πρώτο χρόνο μου έκαψε τροφοδοτικό στα καλά καθούμενα απ'οτι μου είπε ο ντούκας και τώρα μετά απο ένα χρόνο μου παρουσιάζει τα ιδια συμπτώματα. Στο τέρμα η ένταση ίσα που ακούγεται. Τί μπορεί να παίζει είναι δυνατόν. Και μετά που την έπαθα την πρώτη φορά του δίνω ρεύμα από UPS με σταθεροποίηση. Λέτε να είναι λάμπες αυτή την φορά και όχι τροφοδοτικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα ηταν περιεργο να θελουν αλλαγη οι λυχνιες μετα απο 2-3 χρονια χρησης. Παρε ενα ζευγαρι και δοκιμασε - ακομα και αν δεν ειναι αυτο το προβλημα, θα σου μεινουν για μελλοντικη χρηση, δε χαλανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο τέρμα η ένταση ίσα που ακούγεται.

Μόνο αυτό? Ανοίγεις τον ενισχυτή και απλά δεν παίζει?

 

Παρε ενα ζευγαρι και δοκιμασε - ακομα και αν δεν ειναι αυτο το προβλημα, θα σου μεινουν για μελλοντικη χρηση, δε χαλανε.

Θα συμφωνήσω, πάρε καινούργιες λυχνίες, ο Koch είναι ultra hot biased οπότε οι τελικές μπορεί να τα παίξανε. Τι τελικές έχει ο ενισχυτής σου?

 

 

Ωστόσο, όταν καίγεται τροφοδοτικό δεν ακούγεται τίποτα! Κάτι άλλο θα έπαθε την πρώτη φορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο αυτό? Ανοίγεις τον ενισχυτή και απλά δεν παίζει?

Θα συμφωνήσω, πάρε καινούργιες λυχνίες, ο Koch είναι ultra hot biased οπότε οι τελικές μπορεί να τα παίξανε. Τι τελικές έχει ο ενισχυτής σου?

 

 

Ωστόσο, όταν καίγεται τροφοδοτικό δεν ακούγεται τίποτα! Κάτι άλλο θα έπαθε την πρώτη φορά.

 

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.. Η ένταση έχει πέσει στο ένα εικοστό της κανονικής και ο ήχος είναι τραγικά παραμορφωμένος (στο καθαρό πάντα κανάλι). Δεν γνωρίζω τι λυχνίες φοράει δεν τις έχω αλλάξει ποτέ είναι οι εργοστασιακές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια δοκιμή δεν θα είναι άσχημα! Και όπως λέει και ο odis13, θα σου μείνουν για μελλοντική χρήση, αν τελικά δεν είναι η αιτία. Αν και από τη στιγμή που έχεις ακόμη τις εργοστασιακές καλό θα είναι να τις αλλάξεις ούτως ή άλλως.

 

Λυχνίες φοράει 3x 12AX7 & 2x EL84, με ένα σετάκι J/J θα είσαι μια χαρά, ταιριάζουν και οι συγκεκριμένες στον Koch.

 

...είναι τραγικά παραμορφωμένος (στο καθαρό πάντα κανάλι).

Στο βρώμικο η ένταση είναι ok?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια δοκιμή δεν θα είναι άσχημα! Και όπως λέει και ο odis13, θα σου μείνουν για μελλοντική χρήση, αν τελικά δεν είναι η αιτία. Αν και από τη στιγμή που έχεις ακόμη τις εργοστασιακές καλό θα είναι να τις αλλάξεις ούτως ή άλλως.

 

Λυχνίες φοράει 3x 12AX7 & 2x EL84, με ένα σετάκι J/J θα είσαι μια χαρά, ταιριάζουν και οι συγκεκριμένες στον Koch.

Στο βρώμικο η ένταση είναι ok?

 

Γενικο ειναι το προβλημα σε ολα τα καναλια. Πρεπει να αλλαξω ολες τις λαμπες η της προενυσχησης μονο; επισης θα με βοηθουμε κανα link με τις συγκεκριμενες λαμπες που αναφερεις.λες να βαλω αυτες η καποιες αλλες θα μου δωσουν καλυτερο ηχο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες αργότερα...

χθες ειχα παει για κρασακι σε ενα μαγαζι... εχει φτασει η ωρα να κλεισει το μαγαζι... αποφασιζω να παω τουαλλετα.... κοιταω σε μια γωνια ! ΕΝΑΣ KOCH STUDIOTONE 20!!!!! (εν τω μεταξυ μελεταω εδω και ενα τετραμηνο το forum για ενισχυτες... πιο πολυ για μεταλ προσανατολισμους... ειχα πετυχει τον κοch αλλα απ οτι διαβαζα δεν εκανε για μεταλ,οποτε εμεινε εκτος στοχου)

 

φθανω στο μπαρ να πληρωσω και ξεκιναω τις ερωτησεις! με τα πολλα -με τα λιγα.... ο τυχερος ιδιοκτητης του S.T. ζεσταινει ηδη λαμπες ,εχει βγαλει κιθαρες για επιτοπου review  axxaxaxaxax !!! δε μπορω να περιγραψω τον ενθουσιασμο μου! παααααρα πολυ καλος ενισχυτης ! απιστευτα καθαρα, απιστευτο σκασιμο!και στα μεταλ...... ενταξει δεν το περιμενα!!παρα πολυ καλη ποιοτητα ηχου! θελω να τον αγορασω ΤΩΡΑ!να σημειωθει οτι δεν ειχαμε πεννα(ξενερωσα η αληθεια ειναι.καλα και εγω μουσικος ανθρωπος,που βγαινω εξω απ το σπιτι χωρις πεννα??)...

 

επισης αναθεωρησα, στο οτι ενας 20 βατ ενισχυτης με 1χ12 δεν μπορει να παιξει μεταλ..ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ!ΚΑΙ ΜΕ ΔΑΧΤΥΛΑ ΣΤΟ ΔΕΞΙ ΚΙΟΛΑΣ! αχχαχαχαχαχ!

 

*sÞea®head™³ '00

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Ας αναστησω λιγο το θεμα!

Πηρα τον ενισχυτη μτχ πριν 5 μηνες περιπου!Απο την πρωτη μερα που τον εχω,κανει ενα θορυβο σαν να ακους εναν δυνατο ανεμο ή φουρτουνιασμενη θαλασσα!(προσπαθω να γινω λιγο ποιητικος) ;D

Απο ενταση νομιζω δεν εχει θεμα,χωρις βεβαια να τον εχω ακουσει καινουριο,αλλα στη προβα παιζω στο 3,5 περιπου στο καθαρο και ακουγομαι!Απλα ο ηχος ειναι ενοχλητικος,καθως παει κ ερχεται δεν ειναι συνεχομενος!Καμια φορα οταν παιξω κανα μισαωρο εξαφανιζεται αλλα οχι παντα!

 

Αν εχει καποιος καμια ιδεα,ειμαι υποχρεος!

 

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου