Προς το περιεχόμενο

Koch Studiotone


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα σε ολους τους KOchades!

 

για πειτε ρε παιδια ετσι για γκαλοπ..

χρησιμοποιετε το Gain καναλι του koch ή καποιο πετάλι

 

Για προτεινετε πεταλακια που ακουγονται καλα στον koch (ξερω υποκειμενικο ειναι αλλα δεν πειραζει,,εχω ορεξη για ψαξιμο ¨:) )

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 300
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Προσωπικά το βρώμικο κανάλι του Koch το βρίσκω ψιλοαποτυχία. Επίσης δεν έχω ταιριάξει ακόμα κάποιο Distortion επάνω του όσο θέλω. Με προβληματίζει ιδιαίτερα αυτή την εποχή το ζήτημα. Ας ειπωθούν προτάσεις λοιπόν. ;D ;D

 

Το πρόβλημά μου είναι ότι όλα τα dist μου ακούγονται μουντά. Έχω δοκιμάσει το Fulltone dist pro, Black Magic (αυτό έχω αυτή την περίοδο κ κάπως σώζεται το πράγμα γιατί έχει πολύ αναλυτικό eq το πετάλι), το Gt2 κ το MSD τα οποία ξυρίζουν αρκετά (το MSD λιγότερο) στα αυτιά μου κ είναι για άλλα πράγματα...! Έχω δοκιμάσει επίσης όλα τα Radial κ δεν μου έκατσε κανένα καθώς κ όλα τα Teck21.

 

Πρόβλημα φίλος... ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Marshall Jackhammer...Μόλις καταφέρω να πάρω κι εγώ τον Studiotone(πλησιάζει ο καιρός) θα είναι ο πρώτος συνδυασμός που θα κάνω...

 

Γενικότερα το συγκεκριμένο πεταλάκι είναι από τα πιο αγαπημένα μου overdrives/distortions...Τουλάχιστον απ όσα έχω ακούσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παιδιά έχω άλλη άποψη για τους STUDIOTONE.Δυσκολεύομαι πολύ να βρώ κακό ήχο με το μηχάνημα αυτό.

Τούς χρησιμοποιώ σε μικρά live είτε έναν αν πρόκειται για μαγαζιά 100 ατόμων περίπου,είτε 2 μαζί για stereo rig,και μεγαλύτερα μαγαζιά,εδώ και 4-5  χρόνια (δεν θυμάμαι ακριβώς),με διάφορες κιθάρες Strat,Tele,Les Paul,SG,JEM,Vigier, κα.,και όλες ακούγονται καταπληκτικά.

 

Το εντυπωσιακό με τον ενισχυτάκο αυτόν ειναι ότι,έχει έντονη παρουσία στη μπάντα,συχνοτικά είναι αυτό που πρέπει,και όλα αυτά χωρις να χρειάζεται να παίζεις πολύ  δυνατά,όπως με άλλους μικρούς combo πχ Marshall DSL 401,που αναγκάζεσαι ν'άνοίξεις αρκετά για ν'ακουστείς,και συχνοτικά δεν "σκάει προς τα 'εξω"

 

Προσωπικά θεωρώ άστοχο να πάρει κάποιος τέτοιον ενισχυτή,με καταπληκτικούς,Clean,Crunch,Drive ήχους και να χρησιμοποιεί πετάλια των 50-100 Ε,ή και ακριβότερα για να έχει drive ήχους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παιδιά έχω άλλη άποψη για τους STUDIOTONE.Δυσκολεύομαι πολύ να βρώ κακό ήχο με το μηχάνημα αυτό.

Τούς χρησιμοποιώ σε μικρά live είτε έναν αν πρόκειται για μαγαζιά 100 ατόμων περίπου,είτε 2 μαζί για stereo rig,και μεγαλύτερα μαγαζιά,εδώ και 4-5  χρόνια (δεν θυμάμαι ακριβώς),με διάφορες κιθάρες Strat,Tele,Les Paul,SG,JEM,Vigier, κα.,και όλες ακούγονται καταπληκτικά.

 

Το εντυπωσιακό με τον ενισχυτάκο αυτόν ειναι ότι,έχει έντονη παρουσία στη μπάντα,συχνοτικά είναι αυτό που πρέπει,και όλα αυτά χωρις να χρειάζεται να παίζεις πολύ  δυνατά,όπως με άλλους μικρούς combo πχ Marshall DSL 401,που αναγκάζεσαι ν'άνοίξεις αρκετά για ν'ακουστείς,και συχνοτικά δεν "σκάει προς τα 'εξω"

 

Προσωπικά θεωρώ άστοχο να πάρει κάποιος τέτοιον ενισχυτή,με καταπληκτικούς,Clean,Crunch,Drive ήχους και να χρησιμοποιεί πετάλια των 50-100 Ε,ή και ακριβότερα για να έχει drive ήχους.

Δεν μπορω παρα να συμφωνησω 100%!!! Εγω εχω ταιριαξει ενα BB+  πιο πολυ για να δωσω διαφορετικο ηχοχρωμα στα drive κ να ισοροπησω το eq του clean με το βρωμικο. Δεν εχω βεβαια την εμπειρια πολλων live ομως οπου χρειαστηκε ηταν super !!! Kανει αψογο cut στο  mix με την μπαντα ειτε με μονους παιζεις ειτε με διπλους!!!

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον εχει ενας φιλος και μπορω να πω οτι ειναι πολυ friendly με τα πεταλια.

Εκεινος εχει το OCD για οd/dist, αλλα και με τα δικα μου (varidrive & maxon)

αποδιδει σουπερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπό όλους τους ενισχυτές με τους οποίους έχω παίξει, ο Studiotone είναι ένας από τους πιο "pedal friendly" - σίγουρα εκ των ενισχυτών με EL84. Δεν έχει καμία προτίμηση σε βρωμοπέταλο γιατί απλούστατα ό,τι κι αν είχα δοκιμάσει ταίριαζε απίστευτα. Κι όχι μόνο αυτό αλλά τα "κολάκευε" - καθόλου μουντά αλλά λαμπερά, με μια δόση σπάνιας "γλύκας" που πολλές φορές λείπει από ενισχυτές με άλλες τελικές. Μπορεί να έφταιγε και η υψηλή πόλωση ή το tonestack...

 

Όσον αφορά στα κανάλια του drive του, ή έβαζα το καθαρό του σε σημείο με ελαφρό breakup ή χρησιμοποιούσα το ήπιο overdrive του δεύτερου καναλιού μέχρι τη μέση. Και τα δυο ήταν υπέροχα, αν και το καθαρό του "λάσπωνε" και γινόταν πολύ χαλαρό (τυπική συμπεριφορά του power amp dist αλλά το μικρό Κοχάκι το έχει δυστυχώς σε υπερθετικό βαθμό). Σε υψηλότερα gain "τσίριζε" κάπως. Κατά τα άλλα οι εντυπώσεις μου σε μεγαλύτερη έκταση είναι γραμμένες πριν σε όλο το παρόν θρεντ.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χρησιμοποιετε το Gain καναλι του koch ή καποιο πετάλι

 

Χρησιμοποιώ κι εγώ το OD κανάλι του studiotone αφενός διότι δεν έχω ιδέα από πετάλια και αφετέρου διότι ο ήχος καλύπτει πλήρως τα γούστα μου. Αν εξαιρέσεις το μέτριο reverb αυτός ο ενισχυτής έχει πολύ καλά χαρακτηριστικά.

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω ως τωρα χρησιμοποιω το OD+ του koch στη medium θεση,

το πρωτο καναλι του ..το OD ειναι πολυ ωραιο αλλα οταν θελω περισσοτερα γκαζια(πολυ συχνά) πηγαινω στο OD+.

Στο ΟD+ τα γκαζια του ειναι αρκετα αλλα για καποιο λογο μου βγαζουν στα ρυθμικα,,,λιγο <ατίθαση> βρωμιά.

Ισως να φταινε οι ρυθμισεις μου και να θελει ψαξιμο

 

Σκεφτομαι ισως τελικα να χρησιμοποιω το πρωτο καναλι το OD ισως σε συνδιασμο με καποιο overdrive ή ακομα και αν βρω αξιολογο gain πεταλι(σκεφτομαι το rattler) να παιζω στο καθαρο καναλι

 

Παντως κατι ακομα που εχω παρατηρησει,,,ειναι πως στα αυτια μου ο Koch παιζει ομορφα οταν εχω την ενταση στο 4/10. Σε αυτη την ενταση εχω ομορφα αποτελεσματα.

 

Μεχρι το 3...ναι μεν επαρκεί  απο  ενταση,,αλλα δεν ξεδιπλωνετε ο ηχος του

Στο 4 παλι... ακουγετε super. Ξεδιπλωνετε ο ενισχυτης απλωνονται και τα γκαζια του , αλλά ειναι αρκετα δυνατα για studio

 

Οποτε ισως αποδωσει να παιζουμε με μειωμενο gain ωστε να μπορουμε να ανοιγουμε το Volume και οταν χρειαζετε πιο πολυ gain να το δινουμε με καποιο overdrive ?

 

Τον εχετε δοκιμασει με 2*12 καμπινα koch?

 

 

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου