Προς το περιεχόμενο

Koch Studiotone


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

Τον εχετε δοκιμασει με 2*12 καμπινα koch?

 

 

 

ναι, έχω την καμπίνα με τα 2 δωδεκάρια. Αυτός ο ήχος ήταν ο λόγος να μην πάρω τον κόμπο...! Και που να ακούσεις αυτή την καμπίνα τι κάνει και με άλλους ενισχυτές!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 300
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ε φανταζομαι..

αφου ο combo με το δικο του ηχειο παιζει καλυτερα απο οποια καμπινα αλλης εταιρειας τον εχω συνδεσει ως τωρα...φαντάζομαι τι θα γινετε με την koch 2*12.

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά οι Koch Studiotone είναι τρομερά εργαλεία, μετά από παρότρυνση ενός  πολύ καλού μου φίλου πήγα κι εγώ και αγόρασα έναν (τον έχω κοντά στον 1 χρόνο περίπου) και είναι από τους καλύτερους  ενισχυτές που έχω παίξει. Η Version που έχω είναι η Koch Studiotone Head (μιας και με βολεύει καλύτερα από Combo για πολλούς λόγους, όπως π.χ εύκολη μεταφορά, αλλαγές στις καμπινές κ.τ.λ κ.τ.λ). Ως καμπίνα χρησιμοποιώ μία Epiphone Valve Junior 1χ12, 16Ω και μπορώ να πω ότι έχω εξαιρετικά αποτελέσματα. Κάποια στιγμή όμως το σκέφτομαι πολύ σοβαρά να χτυπήσω μία Koch καμπίνα μιας και έχω πάθει πλάκα από τα αποτελέσματά της! :)

-=Music is my Aeroplane=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

καλα ολα τα λεφτα το κουμπάκι Bright.

 

μετα απο τοσο καιρο που το ειχα στη standard ρυθμιση, στη μεσαιa δηλαδη,

σημερα το πηγα στο bright, όλα τα λεφτα..βγηκε ο ενισχυτης μπροστα kai αλλαξε ολος ο ηχος της μπαντας !

 

Τελικά ο koch και ο orange που ειχα καποτε

ειναι απο τους πιο ωραιους ενισχυτες  που εχω παιξει.

(ε οκ και  projunior ειναι καλος αλλα για να παιζεις καρφι)  ;D

Αντε γεια μας !

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Ανάσταση του θέματος για να μοιραστώ μια καλή εμπειρία που ίσως φανεί χρήσιμη σε άλλους.

Καθώς πλέον πούλησα την κεφαλή - καμπινα (για λόγους βάρους-μέσης-ευκολης μετακίνησης) και πήρα τον studiotone combo, είχα το εξής θέμα: συνηθισμένος απο τον όγκο της καμπίνας 2x12, ενώ μου άρεσε ο κόμπο δεν μου αρκούσαν τα χαμηλά του... μου φαινόντουσαν πολύ αδύναμα.

Έτσι άλλαξα το στοκ μεγάφωνο με ένα ΤΟΝΚΕR 16ohm και... ανάσταση!!! Πολύ περισσότερα μπάσσα, πιο σφιχτά, πιο πολλά μεσαία (και γλυκά), καλύτερος ήχος γενικά και λίγο hedaroom περισσότερο.

Αυτή είναι μια λύση που προτείνω για τον combo, όχι την καμπίνα με τα 2 12ρια (που βρίσκω υπέροχη όπως είναι)

Αν κάποιος το σκέφτεται λοιπόν, το συστήνω ανεπιφύλακτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τολμούσα να ποστάρω για να μη διώξω τους 6 αντίχριστους από τον αριθμό των ποστς μου, αλλά οι φωνές με διέταξαν να το κάνω.  :P

 

Έχω γράψει επανειλημμένως στις προηγούμενες σελίδες για την εμπειρίες μου με το Tonker σε σύγκριση με το μαμίσιο του πάνω στον combo (το πρώτο μοντέλο με τα λιγότερα βατ). Φυσικά καλοδεχούμενες οι επιπλέον γνώμες (πόσο μάλλον από τον Frunobulax...). Όντως είναι θαυμάσιο. Αλλά από ότι θυμάμαι είχα βάλει το 8Ω και όχι το 16. Πώς και έκατσε αυτό? Το είχες στην άκρη από άλλα μαστορέματα?

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε εμενα το tonker εξυνε λιγο στα βρωμικα , πολυ γλυκο κ διαυγες στα καθαρα. Εβαλα το eminece delta pro κ βρηκα αυτο που ηθελα!!! Headroom (οχι πως του ελειπε βεβαια), σφιχτο μπασσο κ υψηλες χωρις sparkle παρα μονο αν εβαζα το διακοπτακι του bright στην επανω θεση. Το χωρεσα λιγο δυσκολα ειναι αληθεια αλλα εγινε combo-αρα!!! ;D Βεβαια στην συνεχεια επειδη χρειαζομουνα το delta για μια καμπινα 1χ12 εβαλα το legend που μου δινει την χροια του tonker αλλα χωρις το ξυσιμο στις υψηλες οταν παιζω με ανεβασμενο gain.

dsc3205.jpg

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίεργο... εμένα ποτέ δεν έξυνε στις ψηλές, και έπαιζα με πολλά και εντελώς διαφορετικά gain πάντα σε sparkly ρυθμίσεις και με "λαμπερές" κιθάρες. Ποτέ δεν είχα παράπονο. Ίσα-ίσα που τα πρίμα του ήταν λίγο μουντά σε χαμηλές εντάσεις, αλλά μόλις ανέβαινε το volume ψηλά ήταν σαν αυτά να "ξυπνούσαν", κρατώντας όμως μια γλυκιά χροιά χωρίς ποτέ να γίνονται επιθετικά.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τονκερ 16ohm το χρησιμοποιούσα σε μια άλλη καμπίνα (1χ12) όταν ακομα είχα την κεφαλή koch και δεν ήθελα να κουβαλήσω την 2χ12 καμπίνα του koch...

Την εποχή που το είχα παραγγείλει δεν υπήρχε in stock το 8ohm και έτσι βρέθηκα με αυτο.

 

Αυτές τις ημέρες λοιπον δοκίμαζα τον combo (20w) κάθε μέρα, έκανα και 2-3 πρόβες, όμως κάθε φορά που έβαζα την εξωτερική καμπίνα (αυτη με το τόνκερ) είχα καλύτερα μπάσα και γενικά καλύτερο ήχο.

 

Σήμερα λοιπόν έκανα την αλλαγή (με τα ωραία αποτελέσματα που γράφω πιο πάνω).

Τα καθαρα είναι πλέον άριστα, όπως και τα βρώμικα (καθόλου ξύσιμο όπως ανέφερε ο Marillion, αν και αυτά είναι και λίγο υποκειμενικά!!). Δεν ξέρω αν στην αύξηση του headroom, εκτός απο τα watt του τονκερ έχει να κάνει και το γεγονός πως είναι 16 ohm (και θεωρητικά πιο "μαλακό")

 

Σημαντικό, άλλαξα και τις (καινούργιες) TAD τελικές με τις αγαπημένες μου JJ.

 

Στα αρνητικά (λέμε τώρα) είναι πως αυξηθηκε λίγο το βάρος και πως είναι λίγο μπελάς η αλλαγή (πρέπει να βγουν οι τελικές, προενισχύτριες, reverb tank και ένα ξύλινο καπάκι)

 

Επίσης, ένα άλλο θέμα είναι πως το τονκερ δεν κεντράριζε με όλες τις τρύπες που υπήρχαν, έτσι έβαλα μόνο τις 4 βίδες (σε Χ) και δεν έβαλα τις 4 πάνω-κάτω-δεξια-αριστερά. Δεν εντόπισα κάποιο πρόβλημα σε οποιαδήποτε ένταση (τριξίματα πχ) οπότε το άφησα έτσι.

 

Τέλος, η καμπίνα στην οποία είχα το τονκερ, είναι απο έναν ενισχυτή tech21 (βγαλμένα όλα, μόνο η καμπίνα υπάρχει) και πρέπει να πω πως είναι απίστευτα καλή! Της έβαλα το στοκ μεγάφωνο του Koch και ανταποκρίνεται καλύτερα απο οτι ο Koch με το δικό του στοκ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το εντοπισα σαν προβλημα στο tonker το ξυσιμο , οπως ειπε κ ο frunobulax υπαρχει το υποκειμενικο στοιχειο σε μεγαλο βαθμο στην εκτιμηση της χροιας. Εχω 2 tonker σε twin κ μου αρεσουν περισσοτερο εκει. Σε μενα ο συνδιασμος EL84 κ tonker μου δινει παντα αυτο το αποτελεσμα στα αυτια μου , ενισχυση δηλαδη των μεσαιουψηλων σε drive καταστασεις ( το ιδιο συνεβαινε κ με εναν classic 30). Kατι που δεν συμβαινει με τον twintone ( EL34)!!!!

Αβυσσος τα αυτια του ανθρωπου... ;D

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου