Προς το περιεχόμενο

Koch Studiotone


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το πρόβλημα έγκειται ξεκάθαρα στον Koch.Προτείνω να μου τον χαρίσεις για να ξεμπλέκεις. Άμεσα.Όπως επίσης και το πεταλάκι.

 

;D ;D ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 300
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

μια λύση θα ήταν ένα πετάλι eq μετά το DS-1 . Μαζί σε μία λουπίτσα θα ήταν ακόμα καλύτερα ώστε να μπορείς να τα ενεργοποιείς - απενεργοποιείς μαζί.

Άλλη λύση είναι να βάλεις ένα ρυθμιστικό mid scoop εντός του DS-1

 

Thanx φιλε μου.Την 2η λυση σκεφομουν και γω αλλα δεν ηξερα κατα ποσο ηταν εφικτη.  ;)

Μαλλον αυτο θα κανω λογω οικονομιας χρηματων και χωρου στην pedaltrain.

Sorry για το ''καπως off topic θεμα''.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να σας ρωτήσω για κάποια προβλήματα που με ενδιαφέρουν πάρα πολύ με τον Studiotone combo. Στην μπάντα που είμαι τώρα σε πρόβα βρίσκεται κόντρα σε ένα θηρίο Fender Quad Reverb (silverface). Aυτός παίζει πολύ δυνατά και καθαρά, και για να τον ανταγωνιστώ σηκώνω κι εγώ volume.

 

Όπως περίμενα, αρχιζει να παίρνει power amp distortion από τη μέση και πάνω του καθαρού καναλιού, αλλά τα ωραία δυνατά ΚΑΘΑΡΑ καθαρά χάνονται (επόμενο θα μου πειτε...)

 

Αλλο κακό το ότι μπάσαρε πάρα πολύ και δεν ακουγομαι μεσ'το χαμό, κι έτσι πήγα το bass στο μίνιμουμ, το mid επίσης στο minimum και το treble στις 1 η ώρα (κι όλα αυτά με στρατ, ένας Θεός ξέρει τι θα συμβεί με humbuckers...) Αυτό κι αν ήταν σοκ - σε άλλες περιστάσεις (σπίτι και ηχογραφήσεις) όλα πάντα είναι στις 12 η ώρα και αλλάζω πολλούς ήχους από διαφορετική επιλογή μαγνητών και τα volume και tone της κιθάρας. Πού τέτοια τύχη εδώ...  :(

 

Άλλο κακό το ότι επειδή υπάρχει power amp distortion, οι απόπειρες να μπει το overdrive ή το overdrive plus πάνε στο κενό γιατί όλα θολώνουν αντί να δώσει κάτι ωραίο από dirty... ή εν πάσει περιπτώσει ωραία είναι αλλά θάβονται.

 

Σημείωση ότι τα volumes του καθαρού και του overdrive καναλιού είχαν πάει στις 3 η ώρα, και το ότι ο ενισχυτής δεν είναι στο πάτωμα αλλά σε ειδικό σταντ που έχω, και που με κοιτάει.

 

 

Tι να κάνω; H μια λύση είναι να πάρω ένα κτήνος ηχείο υποθέτω, αλλά ποιο; To γνωστό Tonker θα του ταιριάξει; Ή να πάρω κανένα Παναγία βόηθα όπως αυτό;

 

black-label.jpg

 

Άλλο πρόβλημα είναι το ότι βγάζει ένα ελαφρύ αλλά διακριτό hum όταν συνδέω το Deluxe Memory Man στο effects loop. Σας το παρουσιάζει και εσάς; To πετάλι είναι αθόρυβο μπροστά από τον ενισχυτή αλλά δεν το θέλω εκεί. Ψηφιακά delay είναι αθόρυβα στο effects loop αλλά αυτό όχι. Δοκίμασα να το βάλω σε άλλη πρίζα μπας και είναι ground loop αλλά τίποτα.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο πρόβλημα είναι το ότι βγάζει ένα ελαφρύ αλλά διακριτό hum όταν συνδέω το Deluxe Memory Man στο effects loop. Σας το παρουσιάζει και εσάς;

 

Ναί, για όσο διάστημα τον είχα, το έκανε σε οποιοδήποτε effect κι αν έβαζα στο loop.

Δεν είναι δυσλειτουργία του ενισχυτή.

Ground Loop λέγεται το πρόβλημά σου και λύνεται με διάφορους τρόπους.

Πριν προβείς σε δραστικές αλλαγές (unshielding καλωδίων, ground lifts κλπ) παίξε λίγο με τις μπρίζες, πολύμπριζα που συνδέεις όλα τα ηλεκτρικά σου.

Ίσως είσαι τυχερός και το λύσεις έτσι εύκολα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να σας ρωτήσω για κάποια προβλήματα που με ενδιαφέρουν πάρα πολύ με τον Studiotone combo. Στην μπάντα που είμαι τώρα σε πρόβα βρίσκεται κόντρα σε ένα θηρίο Fender Quad Reverb (silverface). Aυτός παίζει πολύ δυνατά και καθαρά, και για να τον ανταγωνιστώ σηκώνω κι εγώ volume.

 

Για το 1ο σκέλος της ερώτησης, ένα μεγαλύτερο μεγάφωνο θα σου έλεινε το πρόβλημα, όμως... μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση το γεγονός πως σε πρόβα χρειάζεται να ανεβάσεις πανω απο το μισό!!!!!! Σε Live και ποτέ δεν έχω παίξει πάνω απο το 2 με 2,5!!! Βέβαια είναι και η 2χ12 καμπίνα που χρησιμοποιώ αλλά και πάλι, γνωρίζοντας την ένταση του κόμπο σου λέω οτι οι εντάσεις στις οποίες προβάρετε είναι ασύληπτες και δεν θα υπάρχει stage να παίξετε με αυτές τις εντάσεις!!! Και όταν φυσικά αναγκαστείτε να κατεβάσετε ένταση στο live θα αλλάξουν και οι ήχοι...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως ;)

 

Η λυση ειναι απλουστατη: πες στο μαγκα με τον quad να ΧΑΜΗΛΩΣΕΙ (μη του παρει ο διαολος τον πατερα!! :P :P :D ;D)

 

Μια φορα εβαλα τον δικο μου πανω απο το 5 και κοντεψα να γκρεμισω το στουντιο!! :o

 

(Ακομα και με EV ενα ενισχυτακι με δυο EL84 πανω απο τη μεση θα βρωμισει δεν γινεται αλλοιως ;))

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως ;)

 

Η λυση ειναι απλουστατη: πες στο μαγκα με τον quad να ΧΑΜΗΛΩΣΕΙ (μη του παρει ο διαολος τον πατερα!! :P :P :D ;D)

 

;D ;D ;D ;D ;D

Η αληθεια ειναι πως οταν προβαρω κ δεν εχω τον Koch τοτε χρησιμοποιω εναν twin reverb που...εεε... τον ανοιγω λιγο παραπανω γιατι αυτα τα καθαρα θελεις να τα ευχαριστιεσαι ρε παιδι μου δεν γινεται αλλιως , βεβαια οι υπολοιποι με κυνηγανε κ το ξυλο θα το φαω καποια στιγμη!!!!!! :'( :'( :'( :'(

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ παιδιά. Heatseeker σε ψηφιακά delay - echo όπως πχ. το Visual Sound H2O είναι αθόρυβος... θα δοκιμάσω πολύ προσεχώς και αυτό:

 

465055.jpg

 

Eπίσης, να σας πω ότι έκανα μερικές πιο ψύχραιμες σκέψεις επί του θέματος. Το Electrovoice Black Label αποκλείεται γιατί (α) ζυγίζει 50 τόνους, (β) (και σημαντικότερο) μόλις τον βάζω ακόμη και στο 1 θα εξαλείφεται οποιαδήποτε μορφή ζωής στο οικοδομικό τετράγωνο  ;D (οκ, υπερβάλλω αλλά αντιλαμβάνεστε για τι μεγάφωνο μιλάμε).

 

Αυτός είναι και ο φόβος μου με το Τonker, ότι στο σπίτι θα είναι πια άχρηστος. Το υποψιαζόμουν ότι από τη μέση και πάνω θα τα "έπαιρνε", το θέμα είναι αν έβαζα ένα πιο γομάρι ηχείο ότι λογικά δεν θα χρειαζόταν ποτέ καν να φτάσω πάνω από το 3-4, ακόμη και με τον Quad Reverb απέναντί μου.

 

Σε πρώτη φάση θα του πω να χαμηλώσει... πάντως πρέπει να έχω αναισθητοποιηθεί εντελώς με τις εντάσεις γιατί δοκίμασα πάλι να βάλω τον Koch στο σπίτι πάνω από το 4 και άρχισα να... ιδρώνω. Επίσης, η λύση που θα δοκιμαστεί στην επόμενη πρόβα (ήταν για αύριο αλλά θα πάω στο φεστιβάλ Pinkpop) είναι να συνδεθεί επιπλέον και ένας Marshall στο Clean Amp Out. Mακροπρόθεσμα, θα κοιτάξω και για καμπίνα...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγνοουσα πληρως την υπαρξη του quad reverb και μολις τον ανεφερες εκανα ενα search να μαθω καποιες πληροφοριες.....(τι τερας ειναι αυτο??? :o :o :o :o :o).....ξερετε κατι επιπλεον γι αυτον (specs, λυχνιες, κ.λ.π)???Προκειται για ιδιο κυκλωμα με τον twin reverb απλως σε enclosure 4Χ12?????

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aκριβώς το ίδιο κύκλωμα πιστεύω, απλά με 4 12ρια αντί για 2.

 

fender72.jpg

 

Aπό περιέργεια, θα κοιτάξω να δω αν αυτός που έχουμε είναι στα 100 ή στα 135 βατ... να ξέρω τι βρισίδι να ρίξω, δλδ...  ;D

 

Πάλι πίσω στο τόπικ: παιδιά αντί για το Tonker που είναι στα 150 βατ, ποιο μεγάφωνο με συμβουλεύετε να πάρω (της Eminence) ; Γύρω στα 100-120 βατ; Δεν λέω το Classic Lead ή το πιο λαμπερό G12T-75 της Celestion γιατί 15 βατ παραπάνω από το μαμίσιο δεν θα έχουν μεγάλη διαφορά...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου