Προς το περιεχόμενο

Koch Studiotone


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιλε Alter ,λεγοντας καλυτερα θα το προσδιορισω σαν πιο γλυκα , πιο γεματα αρμονικα .Αν το δουμε βεβαια τεχνικα ο χρωματισμος γινεται απο τις προενισχυτριες κυριως αλλα κ οι τελικες προσδιδουν στο γενικο φασμα συχνοτητων. Η ενιχυση που κανουν λειτουργει σαν ας πουμε ενα ειδος EQ κ οντας ετσι δινουν την δικη τους σφραγιδα στο τελικο αποτελεσμα. Κ ο classic30 αλλα κ ο Koch τωρα με τις EL84 στην εξοδο με οδηγουν σε αυτο το συμπερασμα που ειναι καθαρα υποκειμενικο βεβαια!

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 300
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Επαιξα κι εγω χθες εναν studiotone combo και επαθα πλακα!

 

(στο Ζαχο/θεσσαλονικη, Super μαγαζι παρεμπιπτοντως!)

 

Τον δοκιμασα με διαφορα οργανα και περασε με αριστα...

 

Τωρα, σειρα εχει η δοκιμη με μια δικια μου Strat για να αρχισω να ανησυχω σοβαροτατα για το ενδεχομενο αγορας...

 

Αν και ψηνομαι για να παρω την κεφαλη, για να εκμεταλευτω την 2Χ12 καμπινα του twin reverb μου. (θα μπορουσα να δοκιμασω και ολους τους συνδυασμους 1Χ12 @8Ω, 2Χ12 @ 4Ω, 2Χ12 @ 16Ω)

 

και στην τελικη, αν τον  "αχρηστεψει" τελειως τον twin, τον πουλαω και παιρνω μια καμπινουλα...  ;)

 

πως σας φαινεται η ιδεα αυτη?

(τα μεγαφωνα του twin ειναι Eminence Legend)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμενω να φερει εναν powertone το μαγαζι telesound στην γαλατσιου για να τον ακουσω.Αν κ θα προτιμουσα τον multitone. Με βλεπω εκδρομη στα Γιαννενα..!!!!

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 4 μήνες αργότερα...

Παιδιά ξεσκονίζω το θρεντ γιατί θέλω να επισημάνω κάτι πολύ ενδιαφέρον, και να ρωτήσω κάτι ακόμη.

 

Βγήκε πολύ πρόσφατα κι ένας καινούργιος Koch Studiotone, o Studiotone XL. Tιμή στα 1140 στον Ντούκα, 1190 στο Thomann. Ακριβότερος κατά 240 ευρώ από τον μικρό του αδερφό.

 

476204_800.jpg

 

H διαφορά του είναι ότι έχει 4 EL84 τελικές αντί για δυο, κάτι που του δίνει ισχύ 40W έναντι 20 του άλλου, και ότι έχει ένα επιπλέον ρυθμιστικό, την ένταση του τρίτου καναλιού (έξυπνη ιδέα). Κατά τα άλλα, όλα τα άλλα είναι ίδια, μέχρι και το ηχείο (ίσως να ήταν καλύτερα να ανέβαζαν λίγο το wattage παράλληλα με την έξτρα ισχύ του).

 

Mόνο σε κόμπο τον βλέπω αλλά θα βγει σίγουρα και σε κεφαλή. Όσο ανεβαίνουν τα βατ βέβαια, τόσο πιο ανέφικτο είναι να τον "ανοίξει" κάποιος για να επιτρέψει στις λάμπες να "αναπνεύσουν"...  ;) To πιο περίεργο είναι ότι δεν βλέπω καμία απολύτως περιγραφή στη σελίδα της εταιρίας...  ??? ??? ???

 

 

Το δεύτερο που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής: βλέπω πως υπάρχει μια καμπινούλα 1x12 της Koch που μπορεί λένε να χρησιμοποιηθεί σαν επέκταση σε κεφαλές και κόμπο.  Κάποιος που ίσως θελήσει να προσθέσει ένα έξτρα ηχείο στον κόμπο ενισχυτή του (πχ στον Studiotone), πώς θα το κάνει; Έχει δυο υποδοχές στα 8Ω (δυο inputs! τι να τα κάνει τα δυο inputs; αν θέλουμε να τον γεφυρώσουμε δεν θέλουμε μια είσοδο και μια έξοδο;;; ).

 

Δηλαδή συνδέουμε το βύσμα του ηχείου του κόμπο με την καμπινούλα και αυτή στην υποδοχή των 16Ω του ενισχυτή; Ή τα υπολόγισα λάθος και πάει σε αυτή των 4Ω;

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει ενα προβλημα με τον Combo studiotone σε ορισμενες συχνοτητες

τριζουν οι λυχνιες και το ακους μεσα στο μεγαφωνο

ειναι ποιο καλα να παρετε ξεχωριστα καμπινα & κεφαλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Studiotone δεν εχει παραλληλες εξοδους για να συνδεσουμε 2 8αρια ασ πουμε κ να ρυθμισουμε τα ωμ στο 4. Το μεγαφωνο του ειναι 8ωμ πρεπει να συνδεθει παραλληλα με την καμπινα κ τοτε το συνολικο φορτιο στην εξοδο 4ωμ του studiotone. Eκτος κ αν εχει η καμπινα εισοδο για τετοια δουλεια.Εγω παντως θα εφτειαχνα ενα κουτακι με 2 jack απο την μια κ ενα απο την αλλη για εξοδο. Θα εκανα παραλληλη συνδεση εσωτερικα ετσι ωστε τα 2 8αρια να μας δινουν 4 ωμ εξοδο ( η αντιστοιχα τα 2 16αρια    8 ωμ).

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου