Προς το περιεχόμενο

Koch Studiotone


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπαρχει ενα προβλημα με τον Combo studiotone σε ορισμενες συχνοτητες

τριζουν οι λυχνιες και το ακους μεσα στο μεγαφωνο

ειναι ποιο καλα να παρετε ξεχωριστα καμπινα & κεφαλι

 

Εγώ πάλι προτιμώ τον combo. Ειναι μικρος και ελαφρύς και εχει τόσο headroom που δεν πιστεύει κανείς πως βγαίνει από μια τόσο μικρή καμπίνα...με έχει σώσει για τα live σε μικρούς χώρους, που από την μια μεριά αν παρεις μεγάλο ενισχυτή δεν μπορείς να τον ανοίξεις ούτε για πλάκα, και ο μικρός ενισχυτής υστερεί σε headroom...

 

πρόβλημα με λάμπες δεν έχω παρατηρήσει...

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 300
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Υπαρχει ενα προβλημα με τον Combo studiotone σε ορισμενες συχνοτητες

τριζουν οι λυχνιες και το ακους μεσα στο μεγαφωνο

ειναι ποιο καλα να παρετε ξεχωριστα καμπινα & κεφαλι

 

Εγώ πάλι προτιμώ τον combo. Ειναι μικρος και ελαφρύς και εχει τόσο headroom που δεν πιστεύει κανείς πως βγαίνει από μια τόσο μικρή καμπίνα...με έχει σώσει για τα live σε μικρούς χώρους, που από την μια μεριά αν παρεις μεγάλο ενισχυτή δεν μπορείς να τον ανοίξεις ούτε για πλάκα, και ο μικρός ενισχυτής υστερεί σε headroom...

 

πρόβλημα με λάμπες δεν έχω παρατηρήσει...

ούτε εγώ και έχω παίξει με 5-6 koch αρκετα (χώρια τον δικό μου που είναι όμως κεφαλή - καμπίνα). Επίσης είναι η 1η φορά που το ακούω αυτό. Απο που προέρχεται αυτή η πληροφορία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αρέσει με τις TAD που φοράει ο Koch, πού να τον ακούσετε και με NOS (έβαλα ένα ζεύγος RCA που αγόρασα από τον Earendil).

Έχω πάθει την πλάκα μου! Επίσης, ένα βούισμα που μου έβγαζε ένα συγκεκριμένο πεταλάκι, εξαφανίστηκε μετά από αυτή την αλλαγή. Ποιος ξέρει πώς και γιατί...

 

Tρίξιμο δεν έχω παρατηρήσει ούτε εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βλέπω πως υπάρχει μια καμπινούλα 1x12 της Koch που μπορεί λένε να χρησιμοποιηθεί σαν επέκταση σε κεφαλές και κόμπο.  Κάποιος που ίσως θελήσει να προσθέσει ένα έξτρα ηχείο στον κόμπο ενισχυτή του (πχ στον Studiotone), πώς θα το κάνει; Έχει δυο υποδοχές στα 8Ω (δυο inputs! τι να τα κάνει τα δυο inputs; αν θέλουμε να τον γεφυρώσουμε δεν θέλουμε μια είσοδο και μια έξοδο;;; ).

Απ'όσο βλέπω στο manual δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις και το μεγάφωνο του ενισχυτή και καμπίνα στα 8 ohm....! Μπορείς να συνδέσεις 2 καμπίνες (των 8 ohm η καθεμία) στα 4 ohm του ενισχυτή ή να χρησιμοποιήσεις μια καμπίνα των 8 ohm στα 8 ohm του  ενισχυτη ή να βάλεις μιας 16ρα στα 16 του ενισχυτή.

Αυτό με τα 2 inputs.... έτσι μπερδευτηκα κι εγω, μέχρι που έβαλα:

απο τα 4ohm του ενισχυτη καρφί σε καμπίνα 8ohm (της koch, με τα 2 δωδεκαρια) και απο την ίδια καμπίνα (απο το 2ο input) καρφί σε 2η καμπίνα των 8ohm.

Δηλαδή ακολούθησα το σχεδιάγραμμα του manual!!! Άρα το 2ο input μπορεί να χρησιμοποιηθεί για γεφύρωμα 2ης καμπίνας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παραδεχτηκε η Εταιρια οτι υπαρχει προβλημα

Δεν ειναι κατι σοβαρο και το κανει οταν παιζεις συγκεκριμενες νοτες στην κιθαρα

Ο λογος ειναι οτι ειναι μικρη η καμπινα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παραδεχτηκε η Εταιρια οτι υπαρχει προβλημα

Δεν ειναι κατι σοβαρο και το κανει οταν παιζεις συγκεκριμενες νοτες στην κιθαρα

Ο λογος ειναι οτι ειναι μικρη η καμπινα

κάποιο link να διαβάσουμε...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παραδεχτηκε η Εταιρια οτι υπαρχει προβλημα

Δεν ειναι κατι σοβαρο και το κανει οταν παιζεις συγκεκριμενες νοτες στην κιθαρα

Ο λογος ειναι οτι ειναι μικρη η καμπινα

 

Το έχει παραδεχθεί η εταιρία; Mάλλον απίθανο, θα το είχα ακούσει. Κυρίως κατά τύχη παίρνω συνεχώς updates από τα νέα τους. Το γεγονός ότι είναι μικρή καμπίνα σημαίνει μάλλον το αντίθετο από στατικοδομικής άποψης (πςςςςςς!!!!), σε συνδυασμό και με τα finger joints των ξύλων που βάζουν. Αυτό με τις "συγκεκριμένες νότες" μου το έκανε παλιά ένας Hot Rod Deluxe, για αυτό και τον σούταρα. Συντονιζόταν ένα μικρό ξύλο στο χαμηλό ρε. Αλλά καμία σχέση η κατασκευή του ενός με τον άλλο.

 

Αν αρέσει με τις TAD που φοράει ο Koch, πού να τον ακούσετε και με NOS (έβαλα ένα ζεύγος RCA που αγόρασα από τον Earendil).

 

Λεπτομέρειες πλιζ πλιζ πλιζ.

 

Έχω πάθει την πλάκα μου! Επίσης, ένα βούησμα που μου έβγαζε ένα συγκεκριμένο πεταλάκι, εξαφανίστηκε μετά από αυτή την αλλαγή. Ποιος ξέρει πώς και γιατί...

 

Πες μου σε παρακαλώ ποιο... μήπως ήταν κανένα delay που το έβαζες στο effects loop και σου έβγαζε ελαφρό αλλά διακριτό hum;

 

Αυτό με τα 2 inputs.... έτσι μπερδευτηκα κι εγω, μέχρι που έβαλα:

απο τα 4ohm του ενισχυτη καρφί σε καμπίνα 8ohm (της koch, με τα 2 δωδεκαρια) και απο την ίδια καμπίνα (απο το 2ο input) καρφί σε 2η καμπίνα των 8ohm.

Δηλαδή ακολούθησα το σχεδιάγραμμα του manual!!! Άρα το 2ο input μπορεί να χρησιμοποιηθεί για γεφύρωμα 2ης καμπίνας!

 

Θαυμάσια! Άρα αυτό με τα διπλά inputs μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σε αυτήν τη 8Ω καμπινούλα, ακριβώς όπως είπες και σκεφτόμουν: από τα 4Ω καρφί στην καμπίνα στο ένα input, και στο δεύτερο input καρφί το ηχείο των 8Ω του κόμπο. Θα τους ρωτήσω με email κιόλας για να είμαι σίγουρος...

 

Άλλες λύσεις μικρών καμπινών closed back 1x12 στα 8Ω που να επιτρέπουν αυτή τη συνδεσμολογία ξέρετε; Γιατί η 1x12 της Koch είναι πανάκριβη.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα να δεις εστειλα e-mail στην Koch,ειπα το προβλημα που εχω και μου ειπε

οτι υπαρχει κατασκευαστικο προβλημα

Ειπαμε δεν ειναι κατι σοβαρο εαν παιζεις με κιθαρα που εχει αρκετο sustain

και σολαρεις εκει ακους ενα χχρρρρρχρρρρρρχρχρχρχ σε ορισμενες νοτες

Δεν ειναι απο λαμπες απο τους κραδασμους ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου