Προς το περιεχόμενο

Μεγάφωνα και watt...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πανω που το συζηταγαμε ηρθε και το Tonker που ειχα παραγγειλει οποτε δεν εχασα χρονο και το εβαλα αμεσως στον HRD.

 

Πρωτες εντυπωσεις λαμβανοντας υποψη το οτι το μεγαφωνο ειναι εντελως καινουργιο και δεν εχει "στρωσει" ακομα

 

Τα καλα:

Παρα πολυ σφιχτα μπασα...ειδικα συγκρινομενα με αυτα του στοκ ηχειου του HRD που ηταν βεβαια και η αχιλλειος πτερνα του απλα καμμια σχεση. Παντως θα μπορουσε να ηταν λιιιιιιιιιιγο λιγοτερο overwhelming

Εξαιρετικη διαυγεια και πριμα. Οπως πολυ σωστα ανεφερε και bloody sunday δεν υποφερει απο ελλειψη πριμων. Ειναι ισως το δυνατο μπασο που κανει μερικους να πιστευουν οτι ειναι σκουρο ηχειο.

Στα μεσσαια ειναι ελαφρως πιο αδειο χωρις ομως να εχω διαπιστωσει καποια τεραστια διαφορα.

Ο HRD μεταμορφωθηκε...οι νοτες φαινεται να ακουγονται πιο καθαρα και με περισσοτερη διαυγεια στο καθαρο καναλι. Εχω επισης την εντυπωση οτι εχει αυξηθει λιγο και ο παραγοντας twang  :P :P

 

Τα ασχημα

Διαπιστωσα οτι με αρκετο γκαζι (οχι με απλο overdrive, μιλαμε για αρκετο distortion) δεν μου αρεσει η συμπεριφορα του. Εχει ενα πολυ εντονο...πως να το πω, fizz, κατι σαν......τζιτζιρισμα. :-\ :-\ :-\ :-\ :-\ :-\ :-\

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 67
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αυτο το "τζιτζιρισμα" στο γκαζι ειναι η μεγαλυτερη ξενερα οταν βαζεις καινουργιο μεγαφωνο, ουσιαστικα εκει ειναι που φαινεται ξεκαθαρα το μη στρωμενο μεγαφωνο,  μην απογοητευσε ομως παιζοντας θα στρωσει!

 

Στο boogie αλλαξα προσφατα προσφατα το black widow με κατι πιο κτηνωδες και εφαγα μεγαλη φρικη, αλλα οσο περναει ο καιρος γινεται ολο και καλυτερο  8)

 

Ερωτηση προς προβληματισμο : Το πως θα στρωθει ενα μεγαφωνο, επηρεαζεται καθολου απο τον τροπο παιξιματος του εκαστοτε παιχτη και τους ηχους που αυτος χρησιμοποιει???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι ξερω εγω, που αγοραζω μεγαφωνα στρωμενα, απο τον φιλο Freedom  ;D

 

Off topic:

 

Λολ, τα 2 πρωτα (το 16άρι με την bogner και το 8άρι στο κουτί και τα 2 ηταν στην ουσια πρακτικά αμεταχειριστα) ηταν 100% απαιχτα (αρα και "αστρωτα")...το τελευταιο που πηρες ειναι 101% στρωμενο (plexi+isolation cab+πανω απο ενα χρονο δυνατες εντασεις)... ;)

 

(για αυτο σκεψου αν ή πριν το διώξεις)

 

 

On topic:

 

Επειδή ειχα την τυχη να δοκιμασω πολλα μεγαφωνα στις ιδιες συνθήκες και με το δικό μου gear φυσικα μεταξυ των οποιων και 3 Tonker οπως ανεφερα...

 

Το φιζάρισμα (οπως ανεφερε συνφορουμιτης) out of the box υπήρχε και με το δικό μου gear ειδικά με τα 16άρια (και τον ενισχυτή στα 16 Ohms) και λιγοτερο με το 8άρι (και τον ενισχυτή στα 8 Ohms δεν ξερω γιατι, οι γραφικες παντως των 8 και 16ohm Tonker ειναι κατα τι διαφορετικες ή απλα έτυχε ή ήταν η ιδέα μου ή δεν ειχα καθαρισει τα αυτιά μου κοκ)...μερος αυτου με τον καιρό (αναλογα την χρήση κλπ κλπ) θα παει περιπατο...τελειως στην δική μου περιπτωση δεν εφυγε ποτε...

 

Επίσης πραγματικά ειχε εκτεταμενα και σφιχτά μπασα (τουλαχιστον ετσι νομιζα μεχρι να ακουσω τα Scumbags 100άρια H55 και H75 αλλα αυτο ειναι αλλη συζήτηση) πραγμα θετικότατο για τον ενισχυτή μου...

 

Μουντό μεγαφωνο κατα την ταπεινή μου γνωμη δεν ειναι και το λεω αυτο εχοντας το δουλεψει και με τον Epiphone Valve Junior που ειναι by default μουντος...

 

Το στρώσιμο επισης κατα την ταπεινή μου αποψη εχει να κανει περισσοτερο με την "ανάρτηση" του μεγαφώνου...συνηθως οσο περισσοτερα watts τοσο περισσοτερο καιρό παιρνει να "μαλακωσει" και να ερθει στα ισια του...καποιοι στρωνουν με βαριακ, άλλοι με γεννητριες συχνοτητων, αλλοι βαζουν χημικά για το "μαλακωμα"...προσωπικα προτιμω απλα να παιζω (ετσι στρώνεται και το "αυτί" παραλληλα και αυτο βοηθάει ειδικά οταν πας απο ενα μεγαφωνο Α σε ενα τελειως διαφορετικό Β...το να μην σου αρεσει απο την αρχή ειναι λιγο επικινδυνο να το κρινεις εκεινη την ωρα, το να του εχεις πεταξει τα ματια ωξω στο παιξιμο και να εξακολουθει να μην σου αρεσουν μερικα πραγματα μετα απο 100 ωρες ειναι διαφορετικο)...παντα κατα την ταπεινή μου αποψη ενα μεγαφωνο 150W δεν θα "στρωθει" ποτε σε εντάσεις δωματίου αλλα αν σε καποιον αρεσει ο ηχος του out of the box τοτε νο προμπλέμο...  ;)

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το στρώσιμο επισης κατα την ταπεινή μου αποψη εχει να κανει περισσοτερο με την "ανάρτηση" του μεγαφώνου...συνηθως οσο περισσοτερα watts τοσο περισσοτερο καιρό παιρνει να "μαλακωσει" και να ερθει στα ισια του.

 

+1

 

τα μεγαφωνα με τα τεραστια voice coils στρωνουν ..αργα..

 

απο την αλλη βεβαια το αφηνεις και...αστρωτο και αποκτας...γουστο στον ηχο (δηλ.παιζεις με ΕΛΑΦΡΥΤΕΡΟ distortion ;D ;D ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο την αλλη βεβαια το αφηνεις και...αστρωτο και αποκτας...γουστο στον ηχο (δηλ.παιζεις με ΕΛΑΦΡΥΤΕΡΟ distortion ;D ;D ;D)

 

Μπα, στην δική μου περιπτωση που δεν χρησιμοποιουσα ουτε χρησιμοποιώ distortion* αλλα οτι μου δινει ο πλεξι (μονοι μαγνήτες 5.5Κ μαξιμουμ συν χαμηλωμενοι τοσο ωστε να ειναι μεσα στο σωμα της κιθαρας κλπ κλπ = σαπιλα output) ήταν μια απο τα ίδια...

 

Αλλα οπως εγραψα στην τελευταια παραγραφο αν σε καποιον αρεσει out of the box δεν υπαρχει κανενας λογος να πονοκεφαλιαζει με "στρωσιματα" κλπ κλπ...απλα ας το παιζει να το φχαριστιέται...

 

 

*μονο Si φαζ αραια και που και αυτο σεταρισμενο ισα ισα να ειναι μια επεκταση του ηχου του ενισχυτή μου

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυριο θα πεσει η θερμοκρασια και λεω να στρωσο τα χαλια  ;D ;D

 

Τα 2 πρωτα (το 16άρι με την bogner και το 8άρι στο κουτί και τα 2 ηταν στην ουσια πρακτικά αμεταχειριστα) ηταν 100% απαιχτα (αρα και "αστρωτα")...

Αυτα θα τα παρεις πισω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το φιζάρισμα (οπως ανεφερε συνφορουμιτης) out of the box υπήρχε και με το δικό μου gear ειδικά με τα 16άρια (και τον ενισχυτή στα 16 Ohms) και λιγοτερο με το 8άρι (και τον ενισχυτή στα 8 Ohms δεν ξερω γιατι, οι γραφικες παντως των 8 και 16ohm Tonker ειναι κατα τι διαφορετικες ή απλα έτυχε ή ήταν η ιδέα μου ή δεν ειχα καθαρισει τα αυτιά μου κοκ)...μερος αυτου με τον καιρό (αναλογα την χρήση κλπ κλπ) θα παει περιπατο...τελειως στην δική μου περιπτωση δεν εφυγε ποτε...

 

Ο SF θα ξέρει να πει, θυμάμαι ότι είχε γράψει παλιότερα κάτι που δεν ήξερα, αν θυμάμαι καλά ότι οι έξοδοι των 4, 8 και 16 Ω χρησιμοποιούν αντιστοίχως λιγότερες, περισσότερες ή ακόμη περισσότερες περιελίξεις του μετασχηματιστή εξόδου, με επίπτωση στον ήχο και ειδικότερα στα πρίμα του... (SF χελπ, τα'κανα μαντάρα!  ;D)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H παραγγελία μου ακυρώθηκε.... διότι ο Αμερικάνος αποφάσισε να στείλει τα μεγάφωνα με UPS με αποτέλεσμα να κοστίζει λιγότερο να πάω εγώ από εκεί να τα πάρω μόνος μου....  ::) ::) ::) ::) ::)

 

Άντε ξανά το ψάξιμο λοιπόν....

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο SF θα ξέρει να πει, θυμάμαι ότι είχε γράψει παλιότερα κάτι που δεν ήξερα, αν θυμάμαι καλά ότι οι έξοδοι των 4, 8 και 16 Ω χρησιμοποιούν αντιστοίχως λιγότερες, περισσότερες ή ακόμη περισσότερες περιελίξεις του μετασχηματιστή εξόδου, με επίπτωση στον ήχο και ειδικότερα στα πρίμα του... (SF χελπ, τα'κανα μαντάρα!  ;D)

 

Σπύρο, πριν φτασουμε εκει θα ξεκιναγα με μια συγκριση διαγραμματων Tonker 8 και 16 ohm (θα τα βρεις στο site της eminence)... ;)

 

8 ohm

l61pqz9s08xu4ajg0gqa_thumb.jpg

 

16 ohm

s6k5nnzaocnvafsg96ae_thumb.jpg

 

8 & 16 ohm (κοινό σημειο αναφορας η κλιμακα dbSPL)

vxmh36i13306917be2yi_thumb.jpg

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου