Προς το περιεχόμενο

Gibson les paul-με 655!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μερικά πράγματα φίλε orbital, δεν εξηγούνται με λόγια... απλά παίξε μιά στάνταρντ και θα ...... δείς!

 

Άμα δε δεις δε πειράζει και πάλι... άλλος θα δεί...

 

μα ποιος σου ειπε οτι δεν εχω παιξει με standard? εχω παιξει και με standard και με vintage και και και.

οι μονες που ειδα διαφορες ηταν καποιες vintage και καποιες custom shop.

εσυ παντως με το δικο μου μοντελο ΔΕΝ εχεις παιξει.

αυτη ειναι η διαφορα. μου λετε ολοι παιξε με μια standard, ενω εγω ΕΧΩ παιξει με standard καθως βρισκεις στην ελλαδα, ενω εσεις ΝΟΜΙΖΕΤΕ οτι ξερετε πως ακουγεται η δικη μου ενω ΔΕΝ υπαρχει καν στην ευρωπη.. νομιζω λοιπον οτι παραλογιζεστε...

οι διαφορες που ειδα στις standard που δοκιμασα σε σχεση με τη δικη μου (καμια.. 15αρια) ηταν οτι ηταν πιο χλιδατες. ισως και παλι να'μαι κουφος οπως και ολοι οσοι εχουν κανει review στην κιθαρα που λενε ΤΑ ΙΔΙΑ με μενα ( http://reviews.harmony-central.com/reviews/Guitar/product/Gibson/Les+Paul+Vintage+Mahogany/10/1 ) και εσεις που δεν την εχετε ΚΑΝ ακουσει και δεν ξερατε καν οτι υπηρχε ξερετε καλυτερα επειδη... ειναι φθηνη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μια καλή κιθάρα είναι πάντα μια καλή κιθάρα.

Δεν βλέπω το λόγο να την πώ πχ στον συμπαθεστατο Whitenoise (τυχαίο) που ορκίζεται στο Made in Japan για τις κιθάρες του, αν αυτός την καταβρίσκει με αυτές....

Γιατί λοιπόν επιμένετε πως μια κιθάρα που ποτέ δεν έχετε ακουμπήσει, ή εστω δεν είναι του γούστου σας, πως δεν είναι καλή, ή πως είναι σκουπίδι κτλ ?

 

Αρκεστείτε στο να απολαμβάνετε την αγαπημένη σας κιθάρα, αστε και τους υπόλοιπους να κάνουν το ίδιο και αφήστε στην ακρη του μυαλού σας το ενδεχόμενο να μην είναι αυτή το απόλυτο εργαλείο, γιατί άνθρωποι είμαστε, γούστα και ανάγκες αλλάζουν, κτλ, κτλ...

 

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά στο μεταξύ με τα λ7 που κάνει, χαλαρά την χτυπάω για να την έχω κρεμασμένη, μόνο και μόνο για να ψαρώνουν όσοι τη βλέπουν (γκιμπσονιά κι έτσι)

 

και την πουλας μετα απο 20 χρονια..σαν συλεκτικο κομματι!

 

Τίποτα απόλύτως δε θα ποιάσει, καθώς τα κομμάτια που γίνεται ο πανικός είναι πολύ συγκεκριμένα και σε αριθμό τέτοιον, που ενώ έχουν τεράστια ζήτηση, η παραγωγή τους δεν ήταν αυτή που θα την καλύψει.Τώρα με το να βγουν καμιά 2-3 χιλιάδες (τουλάχιστον) studio δεν έχει να κάνει τίποτα στο μέλλον, σε σχέση με τις ελάχιστες 50s και 60s που βγήκαν και για αυτές γίνεται ο πανικός και που δεν μπορούν να ξαναβγούν, οπότε το παιχνίδι παίζεται μόνο με τις συγκεκριμένες.

Έτσι το να βλέπει κάποιος μια σύγχρονη κιθάρα ως επένδυση (εκτός από κάτι κομμάτια limited edition που ήδη η τιμή βαράει στο θεό), είναι από οικονομικής απόψεως τουλάχιστον ανόητο

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

εσυ παντως με το δικο μου μοντελο ΔΕΝ εχεις παιξει.

αυτη ειναι η διαφορα. μου λετε ολοι παιξε με μια standard, ενω εγω ΕΧΩ παιξει με standard καθως βρισκεις στην ελλαδα, ενω εσεις ΝΟΜΙΖΕΤΕ οτι ξερετε πως ακουγεται η δικη μου ενω ΔΕΝ υπαρχει καν στην ευρωπη.. νομιζω λοιπον οτι παραλογιζεστε...

οι διαφορες που ειδα στις standard που δοκιμασα σε σχεση με τη δικη μου (καμια.. 15αρια) ηταν οτι ηταν πιο χλιδατες. ισως και παλι να'μαι κουφος οπως και ολοι οσοι εχουν κανει review στην κιθαρα που λενε ΤΑ ΙΔΙΑ με μενα ( http://reviews.harmony-central.com/reviews/Guitar/product/Gibson/Les+Paul+Vintage+Mahogany/10/1 ) και εσεις που δεν την εχετε ΚΑΝ ακουσει και δεν ξερατε καν οτι υπηρχε ξερετε καλυτερα επειδη... ειναι φθηνη..

 

Ρε ΜΑΝΙΑ βρε παιδάκι μου!  :o :o :o Πρέπει να είναι η τρίτη φορά που λες ότι δεν έχει παίξει κανείς με την κιθάρα σου και ότι δεν δικαιούται κανείς να σου λέει τίποτα! Mίλησε κανείς για την κιθάρα σου;!!;!; To θρεντ είναι για μια φτηνή Studio, ΟΧΙ για τη δικιά σου!!! Πω ρε παιδί μ΄!

 

Επίσης, δεν υπάρχει κάποιος που να λέει ότι η Standard τα έχει όλα και συμφέρει, αλλά πολλοί που συμφωνούν ότι τις περισσότερες φορές έχει μεγάλη διαφορά από την Studio. O καταναλωτής πάντα προσπαθεί να αποδείξει στον εαυτό του και στους άλλους ότι "η φτήνια τρώει τον παρά". Προσωπικά δεν προσπαθώ και δεν με ενδιαφέρει να πείσω κανένα ότι η τάδε ή η δείνα κιθάρα είναι χάλια, απλά δηλώνω ότι δεν θα την αγόραζα ποτέ γιατί με απωθεί.

 

Ακόμη, η "μαντεψιά" που κάνουν αρκετοί για άλλες κιθάρες είναι όντως παρακινδυνευμένη, αλλά από ότι βλέπω την κάνεις κι εσύ...

ορισμενοι ομως ειστε τοσο βεβαιοι για το πως παιζει μια κιθαρα επειδη κανει χ λεφτα ή γραφει πανω les paul ή tele ή studio ή epiphone. και μιλατε γι'αυτην ακομα και αν δεν εχετε καν παιξει, ακομα και αν δεν την εχετε καν ακουσει..

 

την les paul μου την συγκρινω με αλλη κιθαρα παρομοιας φιλοσοφιας για να βγουν τα σωστα αποτελεσματα. 

 

Τέλος, μην πολυαναφέρεις το Harmony Central, έχουμε ξαναπεί ότι είναι λίγο... τσίρκο.  ;D

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαζι σου για το harmony central, αλλα τουλαχιστον εκει γραφουν για τις κιθαρες ατομα που... εχουν παιξει με τις κιθαρες τις οποιες σχολιαζουν..  ;)

σιγουρα θα υπαρχει τρελη υποκειμενικοτητα γιατι.. το σπιτι σου θα πεσει να σε πλακωσει ως γνωστον και υπαρχει και αρκετος κοσμος χωρις εμπειρια, αλλα στα 1000 reviews, θα υπαρχουν εστω 50 που θα ειναι απο ατομα που θα κατεχουν το σπορ και θα εχουν δοκιμασει τις κιθαρες.. εξ'αλλου σε πολλα αλλα προϊοντα τα οποια εχουν αρκετα reviews και τα γνωριζω, δεν μου φαινεται τελειως παραλογη η βαθμολογια που εχουν παρει (πχ οι classic player που τοσα καλα λογια εχουμε γραψει ολοι και εδω μεσα)

 

για τα υπολοιπα ναι, μιλησαν γενικα για κιθαρες που κανουν 700 ευρω οι οποιες, χωρις να τις ξερουν, λενε πως δεν μπορουν να συγκριθουν με αλλες που κανουν 2000 ευρω οσον αφορα τον ηχο ακομα και αν ειναι φτιαγμενες με τα ιδια υλικα, τους ιδιους μαγνητες και στο ιδιο εργοστασιο. δεν ειναι οτι ειναι ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ, ειναι η γενικοτερη νοοτροπια που υπαρχει για τις gibson κιθαρες, η οποια λογω.. βεβαρυμενου παρελθοντος ισως λεει πως αν δεν τα σκασεις δεν παιρνεις ηχο. και οποια καινουργια gibson κιθαρα βγει, την κρινουμε αποκλειστικα βασει τιμης.

 

Ακόμη, η "μαντεψιά" που κάνουν αρκετοί για άλλες κιθάρες είναι όντως παρακινδυνευμένη, αλλά από ότι βλέπω την κάνεις κι εσύ...

 

εγω ειπα οτι εχω πραγματικα την διαθεση για τεστ, γιατι μεχρι τωρα η συντριπτικη πλειοψηφια των νεων κιθαρων που εχω παιξει μια χαρα ηχο βγαζουν στα ιδια πραγματα, αρκει να συγκρινουμε.. μηλα με μηλα και πορτοκαλια με πορτοκαλια. οταν ακουω κατι εξαιρετικο το λεω, δεν τραβαω κολληματα, μην αγχωνεσαι. το ειπα και για καποιες vintage gibson και για καποιες custom shop και για αλλες. ισως το παρακανα και εγω λιγο αλλα οσο να´ναι οταν διαβαζεις αποψεις ατομων για κιθαρες που εχεις στα χερια σου τις οποιες δεν εχουν παιξει αλλα κρινουν επειδη ειναι squier ή studio ή ο,τι αλλο σου'ρχεται καπως.. συγνωμη λοιπον γι'αυτο.

παρολα αυτα εμμενω στην αποψη μου οτι σε συγκριση μηλα-πορτοκαλια, η tele εχει καλυτερα καθαρα και η lp καλυτερα βρωμικα..

my two pence..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως στα 27 χρόνια που παίζω, αυτό που δεν με ένοιαζε ποτέ σε μιά κιθάρα ήταν τα καθαρά και τα βρώμικα, αυτά με ένα σετ μαγνήτες τα φτιάχνεις. Το πιάσιμο, η ποιότητα κατασκευής, το σκάσιμο, το sustain αυτά είναι που ψάχνεις, τα άλλα τα φτιάχνεις......

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι ψάχνουμε, νέους ήχους, νέα πράγματα τα πάντα η συζήτηση ποτέ δεν έκανε κακό σε κανέναν.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικά πράγματα φίλε orbital, δεν εξηγούνται με λόγια... απλά παίξε μιά στάνταρντ και θα ...... δείς!

 

Άμα δε δεις δε πειράζει και πάλι... άλλος θα δεί...

 

μα ποιος σου ειπε οτι δεν εχω παιξει με standard? εχω παιξει και με standard και με vintage και και και.

οι μονες που ειδα διαφορες ηταν καποιες vintage και καποιες custom shop.

εσυ παντως με το δικο μου μοντελο ΔΕΝ εχεις παιξει.

αυτη ειναι η διαφορα. μου λετε ολοι παιξε με μια standard, ενω εγω ΕΧΩ παιξει με standard καθως βρισκεις στην ελλαδα, ενω εσεις ΝΟΜΙΖΕΤΕ οτι ξερετε πως ακουγεται η δικη μου ενω ΔΕΝ υπαρχει καν στην ευρωπη.. νομιζω λοιπον οτι παραλογιζεστε...

οι διαφορες που ειδα στις standard που δοκιμασα σε σχεση με τη δικη μου (καμια.. 15αρια) ηταν οτι ηταν πιο χλιδατες. ισως και παλι να'μαι κουφος οπως και ολοι οσοι εχουν κανει review στην κιθαρα που λενε ΤΑ ΙΔΙΑ με μενα ( http://reviews.harmony-central.com/reviews/Guitar/product/Gibson/Les+Paul+Vintage+Mahogany/10/1 ) και εσεις που δεν την εχετε ΚΑΝ ακουσει και δεν ξερατε καν οτι υπηρχε ξερετε καλυτερα επειδη... ειναι φθηνη..

 

Το ίδιο πράγμα λέμε, μην αρπάζεσαι. Σου είπα αν εσύ δεν βλέπεις διαφορά και γουστάρεις την κιθάρα σου η οποία είναι όπως την θές και σου κανει καλώς.

Ένας άλλος όμως μπορεί έχοντας ακούσει πολλές στούντιο να μην του κάνει (για τα γούστα του).

Προσωπικά αν θές την γνώμη μου η καλύτερη κιθάρα είναι πάντα αυτή που γουστάρουμε να είναι είτε κοστίζει 1 ευρώ είτε 10000 ευρώ.

Κανόνες σε αυτά τα πράγματα που είναι τελείως υποκειμενικά δεν υπάρχουν.

Τώρα π.χ εγώ δεν στο κρύβω έχω μία επιφυλαξη. Η επιφύλαξη είναι ότι είναι σε κατηγορία entry lvl. Τα σχόλια του harmony central είναι οδηγός πολλές φορές όχι όμως και τροχοπέδη. Δές τι γράφουν για την higway one strat το 90% των πόστ εκεί. Η οποία χωρίς να είναι κακή κιθάρα, δεν παύει να είναι "κάπως" (κατά γενική ομολογία, και μέσα από προσωπικές συζητήσεις συμπεραίνοντας) και άμα θέλεις το δέχεσαι. Είναι ας πούμε μιά πιό "ιδιαίτερη" στρατοκάστερ.  Σε πολλούς άλλωστε όντως αρέσει. Και μένα μου αρέσει. Αλλά προτιμώ να παίζω με άλλες ;)

καθαρά θέμα γούστου orbital.

 

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ. όταν έρθεις στείλε πμ, εδώ είμαστε. Εγώ με affinity tele και συ με ο,τι tele γουστάρεις.

Τέτοια μου κάνετε και θα με βάλετε να ανεβάσω clips με την affinity και classic player 50s σε καθαρά, ίδιες ακριβώς ρυθμίσεις, και αν βγάλετε ποια είναι ποια, γράψτε μου  ;D

 

 

Aμαν πλεον με αυτο το παραμυθι του θα ανεβασω κλιπ με ιδιες ακριβως ρυθμισεις και αν βγαλετε ποια ειναι ποια γραψτε μου......

 

Δωσε μου και τις δυο στο χερι να παιξω στον ενισχυτη με τις ιδιες ακριβως ρυθμισεις και αν σε 10 λεπτα δεν σου εχω βγαλει ποια ειναι ποια γραψε μου......... ;D

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου