Προς το περιεχόμενο

Επισκευή Marshall ενισχυτών κιθάρας. Που???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το πρότεινα με pm στον theonik, αλλά το λέω κι εδώ.

Ο Χρήστος (electrictabs) μου έφτιαξε 3 ενισχυτές, σε καλές τιμές και πολύ σύντομα, ενώ έκανε εξαιρετική δουλειά.

Τον συστήνω ανεπιφύλακτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

με ενδιαφερει το θεμα, μιας και εχω ενα 70's marshall jmp που θελει ενα κοιταγμα. το ειχα παει μια φορα, πριν απο 3-4 χρονια, στον ξαδερφο του καγμακη στην μεσολογγιου στο παγκρατι, αλλα ηταν δυσκολο να τον βρεις τον τυπο εκει. ξερει κανεις αν λειτουργει ακομα?

 

μια και δεν βλεπω ακομη καμια απαντηση ...

 

γνωριζω ενα καλο μαστορα στο πορτο ραφτη, κομματακι μακρυα

 

 

λεπτομερειες?

 

εχω ακουσει για καποιον στα καλυβια (δυναμη τα μεσογεια), καλος αλλα τσουχτερος.

 

Ο μαστορας στο Πορτο Ραφτη ειναι ο κος Κώστας. Εχω κινητο μονο: 6977 164647.

Ειναι απεναντι απο το παρκινγκ του Lidl βασικα. Διπλα σε ενα ωδειακι.

Εαν υπαρξει καποιο προβλημα επικοινωνιας πες μου να βρω σταθερο.

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον σας και τις προτάσεις σας. :)

 

Μόλις μιλήσω με τον φίλο μου τον ηχολήπτη θα του πω τα δεδομένα

και αυτός ας αποφασίσει. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

----εχω ακουσει για καποιον στα καλυβια (δυναμη τα μεσογεια), καλος αλλα τσουχτερος.------

 

 

Παιδια ο τυπος στα καλυβια ειναι οτι καλυτερο σε Marshall και fender amps, και απλα αυθεντια σε οτι αφορα τις Gibson!!!!!

 

Oνομαζεται Βασιλης Κρητιδης και το τηλεφωνο του ειναι 2299063012.

 

elio.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

Αν και εχουν περασει 4 χρονια απο τοτε που ανοιχτηκε το συγκεκριμενο θρεντ επανερχομαι με αντιστοιχο ερωτημα...

Εχω εναν Marshall Valvestate 8040 (του 95-96 περιπου) ο οποιος τρωει κατι κολληματα και χανει που και που τον ηχο , σαν fade out/fade in...

Φανταζομαι οτι θα θελει αλλαγη η λαμπα του και ενα γενικοτερο τσεκαρισμα μια και δεν εχει ανοιχτει ποτε

1. Που μπορω να βρω καποιον για αυτη τη δουλεια στην Πατρα?

2. Τι να περιμενω ως κοστος εργασιας (αλλαγη λαμπας, επιθεωρηση γενικα...)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και εχουν περασει 4 χρονια απο τοτε που ανοιχτηκε το συγκεκριμενο θρεντ επανερχομαι με αντιστοιχο ερωτημα...

Εχω εναν Marshall Valvestate 8040 (του 95-96 περιπου) ο οποιος τρωει κατι κολληματα και χανει που και που τον ηχο , σαν fade out/fade in...

Φανταζομαι οτι θα θελει αλλαγη η λαμπα του και ενα γενικοτερο τσεκαρισμα μια και δεν εχει ανοιχτει ποτε

1. Που μπορω να βρω καποιον για αυτη τη δουλεια στην Πατρα?

2. Τι να περιμενω ως κοστος εργασιας (αλλαγη λαμπας, επιθεωρηση γενικα...)

 

 

 

Θα έλεγα να δοκιμάσεις αρχικά και μερικά tips μόνος σου αν έχεις ένα κατσαβίδι(μόνο αυτό χρειάζεται).

 

Μπορείς να βγάλεις τον ενισχυτή απ τη πρίζα, να αποσυνδέσεις τα 2 κλιπ του μεγαφώνου, να ξεβιδώσεις τις 4 βίδες του σασί του(εκείνες που είναι στην πάνω πλευρά του ενισχυτή) και να δεις την πλακέτα.

Αν έχει σκόνες, τη φυσάς με μια ηλ.σκούπα ή με σπρέυ αέρα για pc(το πουλάνε σε καταστήματα pc κλπ).

Η λυχνία είναι εκεί μέσα και βγαίνει εύκολα ώστε να βάλεις μια νέα μέσα στη θέση της(στο thomann έχουν 10ευρώ οι νέες 12ΑΧ7).

Τα ποτενσιόμετρα μπορείς να τα ψεκάσεις με ένα contact cleaner/καθαριστικό επαφών που υπάρχει σε καταστήματα ηλεκτρονικών εξαρτημάτων/ηλεκτρολογικά κλπ ή με το κλασικό WD40 σπρέυ.

 

Όλα τα παραπάνω είναι πολύ εύκολα, θα κάνουν jet τον ενισχυτή και κοστίζουν ελάχιστα. Τα service τα έχω φοβηθεί (χρεώνουν 20-30ευρώ για να τ ανοίξουν κι άλλα τόσα για ψιλοσυντήρηση, και κανένα 20αρικο για την λυχνία, κι αν φτιαχτεί τελικά...)

 

Μερική βοήθεια:

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επι της ευκαιριας του θεματος εχω κ γω εναν marshall dsl 401 κ εχει ερθει ο καιρος αλλαγης λυχνιων...τι λυχνιες προτεινεται απο Θωμα?δωστε κανα λινκ. ;D ;Dθενκς :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

----εχω ακουσει για καποιον στα καλυβια (δυναμη τα μεσογεια), καλος αλλα τσουχτερος.------

 

 

Παιδια ο τυπος στα καλυβια ειναι οτι καλυτερο σε Marshall και fender amps, και απλα αυθεντια σε οτι αφορα τις Gibson!!!!!

 

Oνομαζεται Βασιλης Κρητιδης και το τηλεφωνο του ειναι 2299063012.

 

elio.

 

Ο Βασίλης φίλε δυστυχώς μας άφησε νωρίς. Στα πενήντα τον βρήκε ανακοπή. Εγώ θα τον θυμάμαι γιατί ήταν καλός άνθρωπος και φιλαράκι. Αν ακριβός, ήταν πολύ καλός στη δουλειά του και όντως αυθεντία στις Gibson.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσφατα αλλαξα τις λυχνιες του Marshall DSL 401 μου στον Κουρμπη στα εξαρχεια κ εμεινα απολυτα ικανοποιημενος απο τη δουλεια του.O ενισχυτης εγινε καινουργιος!

Ο Πανος ειναι κορυφαιος με τους ενισχυτες κ κατασκευαζει κ custom δικους του με εξεραιτικα υλικα.Δοκιμασα εναν δικο του 50αρη head βασισμενο σε εναν marshall jcm 800αρη κ μου εφυγε η μαγκια...

Τον προτεινω με κλειστα ματια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Άλλη μια πρόταση είναι το Voodoo Music στο Π. Φάληρο. Εξαιρετικά παιδιά και ο Ανδρέας που φτιάχνει τους ενισχυτές είναι πραγματικός επαγγελματίας.

 

Θα το πω για πολλοστή φορά....ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΒΟΝ STUDIO....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου