Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πο πο kilon αποχωρείς με 666 μηνύματα? Αυτό δεν είναι καθόλου ...χριστιανικό!

 

Από τις ελάχιστες γυναίκες στο noiz και τολμάς να μιλάς για τα 666 posts όταν εσύ έχεις 69; Διαολεμένο!!!!  ;D

 

Σχετικά με τα synths που συζητάτε είναι όλα θέμα αισθητικής του χρήστη! Δεν υπάρχει καλύτερο και χειρότερο! Είναι το τί θέλει ο καθένας!

 

Εγώ προσωπικά το microkorg το λατρεύω και μην ξεγελιέστε από τα presets! Έχει πάρα πολλές δυνατότητες! Κατα τ' άλλα το μικρό τους μέγεθος και βάρος πραγματικά για μένα είναι μεγάλο υπερ! Τα πληκτράκια του συνηθίζονται!

 

Το άλλο KORG δεν το χω ακούσει, αλλά βρήκα λόγο να βολτάρω από το Bon Studio...

 

 

www.okband.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω παίξει και με τα δυο. Αληθεύει κατά ένα βαθμό πως το R3 είναι μια ανώτερη έκδοση του Microkorg, αλλά το Microkorg είναι πιο "οld school" αν με καταλαβαίνετε... πιο παλιομοδίτικο στο layout, πιο compact, πιο δύσχρηστο αλλά με κατά τι ωραιότερους ήχους (έτσι νόμισα).

 

Στο R3 με ενθουσίασε το layout, και ειδικά οι μικροί πίνακες που έγραφαν πάνω από τους περιστροφικούς διακόπτες την παράμετρο που αυτοί αλλάζουν στο εκάστοτε preset, πχ ένας διακόπτης σε ένα preset μπορεί να αλλάζει το cutoff και σε ένα άλλο το attack. Θαυμάσιο και το ότι οι περιστροφικοί διακόπτες σου δείχνουν με leds πού βρίσκονται (όπως πχ. και στο Moog Little Phatty), χωρίς να χρειάζεται να μαντεύεις ποια τιμή αποκτά το καθένα όταν αλλάζεις preset και χωρίς απότομα "πηδήματα" όταν τα πειράζεις.

 

R3_kh1.jpg

 

Γενικά σε διευκολύνει να ασχοληθείς με την σύνθεση ήχων και έχει αρκετές δυνατότητες, αλλά για κάποιον απροσδιόριστο λόγο όμως δεν μου άρεσαν ιδιαίτερα οι ήχοι του... μου φάνηκαν κάπως "λίγοι", ειδικά μπροστά στο πολύ καλό Micro X. Για το Microkorg δεν τα ξαναγράφω, κάπου βρίσκονται σε παλιότερα ποστ...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Λίγοι" σε όγκο, όχι σε πλήθος... εκτός κι αν πρόκειται απλά περί κακών presets. Αλλά από την άλλη το περιεργάστηκα και του σκάλισα τις παραμέτρους, δεν τριγύρισα μόνο στα ετοιματζίδικα! Αυτή ήταν η εντύπωσή μου πάντως.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου