Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

τι δε σου αρεσε στο microkorg?δε είχε καλούς ήχους?αυτο που έχεις λέει?

 

Δυστηχώς είμαι απο αυτόυς που δεν τον ενόχλησαν τα μικρά πλήκτρα.

 

Βασικά το Blofeld έχει μάπα ήχους , το Microkorg έχει μια χαρά ήχους.

 

Και φυσικά το Microkorg με μπαταρίες είναι ultra portable , και πούπουλο.

 

Το θέμα είναι ότι εγώ όμως ήθελα ένα σύνθ που να μαμαεί. Το πιο σημαντιικό είναι να φτίαχνει τρελά soundscapes, effects και pads. Αυτό απαιτούσε όμως κάτι σαν virus . Λεφτά για Virus δεν είχα φυσικά αλλά μετα ευτυχώς βγήκε το blofeld.

 

kοίτα μια σύγκριση

 

 

 

                                 Blofeld             Microkorg

 

oscilators  48 (3 osc x 16 timbres)           4

filters       32 (2 x  16 timbres)                2

effects     32 (2 x 16 timbres)                 2

mod matrix 16 slot                                4 slot

arpeggiators 16 ( 1 per timbre)                2

FM              [osc1,osc2,filter1,filter2]       [osc1,osc2]

wavetables   [osc1,osc2]                        NO

Drive Curves [filter1, filter 2]                    NO

polyphony     25                                     4

 

etc. etc.

 

όπως βλέπεις οι διαφορές του είναι τραγικές.....   

 

 

 

kilon,με συγχωρείς αλλά όλα αυτά που γράφεις για το blofeld είναι παραπληροφόρηση.

αφού ξέρεις και εσύ ο ίδιος οτι δεν είναι (προς το παρόν τουλάχιστον) multitimbral.

ξερεις οτι οι 25 φωνές είναι dynamically allocated και ισχύουν για το πιο απλό patch που μπορείς να φτιάξεις. συνήθως είναι 6-10.

το μάπα ήχοι,είναι προσωπική σου άποψη (εγώ τους θεωρώ πολύ καλούς).

 

αντικειμενικά ΕΙΝΑΙ καλύτερο μηχάνημα το blofeld όμως δε κανει για όλους.

pianistas78 πρέπει να δοκιμάσεις ΕΣΥ ποιο synth σου κάνει,πιθανόν το microkorg να σου φανεί πιο φιλικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα το MicroKorg μου αρέσει πάρα πολύ. Βρίσκω ότι έχει πολυ όμορφο ήχο, αντάξιο ενός σωστού VA και φυσικά είναι τρομερά γουστόζικο (μετράει σε τέτοια όργανα). Μπορεί τα specs του να μην είναι εξωφρενικά αλλά αυτό που πρέπει να έχει, το έχει (sound that is).

 

Για την ακρίβεια, το μόνο του σοβαρό μειονέκτημα είναι (για μένα) τα μικρά του πλήκτρα, με ζόρισαν αρκετά όσες φορές έπαιξα με το MicroKorg. Πέραν αυτού, δεν μπορώ να βρω άλλο χτυπητό μείον σε αυτό το όργανο (αν και το κλαβιέ είναι καλός λόγος για να μην το πάρεις). Αν είχε full size κλαβιέ, θα το είχα πάρει εδώ και πολύυυυυ καιρό...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι Multitimbral το Blofeld??? Ti λές ρε γιαννάκη λάλησες? Ποιος σου είπε οτι δεν είναι Multitimbral ?

 

Mάλλον θες να πεις οτι δεν γίνεται Midi assigned τα timbres. Το blofeld έχει 16 Timbres , τα οποία δουλεύουν μια χαρά.

 

Όσο για την πολυφωνία το 6-5 ισχυεί μόνο αν γίνεται βαριά χρήση του blofeld (effects, fm, wavetables κτλ.) με απλή χρήση 2 oscilators από όσο ξέρω απο χρήστες που το έχουν διασταυρώσει φτάνει άνετα την 25 πολυφωνία.

 

Δεν παραπληροφορώ.... Και αν είναι να με κατηγορείς για κάτι , διασταύρωσε πρώτα τις πηγές σου.  Καλό όμως να μην χρησιμοποιείς βαριές κουβέντες.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανες καθόλου ψάξιμο pianista στο φόρουμ πριν ρωτήσεις; Θα βρεις αρκετές συζητήσεις. Κι εγώ έχω πει 1-2 πραγματάκια σε αυτές.

 

Kilon, εδώ που τα λέμε είναι ανόμοια το Microkorg και το Blofeld. Συγκρίσιμα έστω, δεν είναι μήλο το ένα, πορτοκάλι το άλλο, αλλά σίγουρα εντελώς διαφορετικής φιλοσοφίας και προσέγγισης.

 

Και παρεπιπτόντως, αν κι εγώ κάθε λίγο και λιγάκι έγραφα για το Κοrg Micro X (ευθύς ανταγωνιστής του Blofeld, αν και πιο "workstation-y"), δεν θα σας ξένιζε κάπως; Ωραίο το Blo, νέο, φρέσκο, ερωτεύσιμο υποθέτω για κάποιους, αλλά το πολύ το κυρ ελέησον, το βαριέται κι ο παπάς...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισως είναι βαριά κουβέντα η παραπληροφόρηση. αν πω οτι δε λες ολη την αλήθεια είναι καλύτερα? (το χουν οι δικηγόροι γενικά αυτο)  ;)

 

μιλάς σε ένα χρήστη όλων των waldorf synth (εκτός του wave βέβαια). η waldorf λοιπόν επειδή είχε καθυστερήσει να βγάλει το blofeld δε το χει 100% ετοιμο το λειτουργικό του.

 

το blofeld ,για άλλη μια φορά δεν είναι multitimbral,γιατί δεν είναι έτοιμο. αν εσενα σε ικανοποιεί η μεχρις στιγμή υλοποίηση του είναι άλλου παπά ευαγγελιο.οταν βγει το update που θα το υλοποιεί 100% εδώ θα είμαστε να το επισημανουμε.τωρα ομως δε λειτουργεί όπως θα επρεπε

 

οι φωνές μπορούν να πέσουν εως 3 σε ακραίες καταστάσεις με το wavesharper αλλά το 7-10 είναι ενα ρεαλιστικό νούμερο.το 25 δεν ισχύει με τίποτα. (κατα τον ιδιο τρόπο που δεν ισχύει το ...80 voices του virus ti).

 

τωρα που ξαναβλέπω το προηγούμενο post σου,ουτε το 16x2 effects ισχύει,όχι μόνο λόγω αδυναμίας για multitimbral όσο και γιατί το δεύτερο εφφε (delay ή reverb) είναι global και ισχύει για όλα τα parts.

 

κλείνοντας, οσο κι αν μου αρέσει το blofeld δε θέλω να το παρουσιάζουν ως κάτι που δεν είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σέβομαι το γεγονός οτι σπαταλάς το χρόνο σου να δικαιολογήσεις ένα άστοχο σχόλιο σου.

 

Πραγματικά δεν με ενδιαφέρει οτι είσαι χρήστης Waldorf , μιας και εγω δεν το θεωρώ αύτο σαν μια μορφή εγγύησης.

 

Όντως έχει δίκιο ότι το 2 effect είναι global , δεν το γνώριζα. Όντως επίσης έχεις δικιο ότι θα βοηθούσε πολύ άν προσθέτανε την επιλογή midi assign στα parts. Θα σε ενδιαφέρει να μάθεις ότι είμαι απο τους πρώτους που το ζήτησα απο την Waldorf.

 

Παρόλα αυτα το Blofedl ειναι multitibral , και μπορει οποιοσδήπoτε να χρησιμοποιήσεις τα 16 timbres.

 

Όσο για την πολυφωνία ,τα πράγαματα είναι ξεκάθαρα. Στο Blofeld σήμβαινει ότι συμβαίνει με όλα τα σύνθ , 25 σημαινει στην ουσία μέχρι 25. Απο την στιγμη που αρχιζει να χρησιμοποιεις τις δυαντότητες ένος συνθ , wavetables, filters, mod matrix etc. εννοείται η πολυφωνία πέφτει γιατι όλα αυτά καίνε επεξεργαστική ισχύ. Εξάλλου η waldorf το δηλώνει ξεκάθαρα στο site της "up to 25 polyphony" .  Και το επαληθεύουν reviews που έχω διαβάσει. Αλλά και μερικά τεστ που έχω κάνει ο ίδιος πάνω στην πολυφωνία. Αν θυμάμαι καλά είχα φτάσει 25 πολυφωνία μόνο με ένα oscilator (ο οποίος δεν ήταν wavetable, δεν είχε fm κτλ ότου κάν φίλτρα) και τίποτα άλλο. Αλλά δεν το έψαξα σε βάθος. Ίσως η 25αρα να επιτρέπει κάποια είδη φίλτρων . Αλλά στην ουσία όλα αυτα είναι λεπτομέρεις.  25 , με τίποτα είπες? Για διασταύρωσσε το . 

 

http://tinyurl.com/4ayc3q

 

Εγώ παρουσίασα το Blofeld ως κάτι που πραγματικά είναι , ένα πολυ πιο δυνατό μηχανημα απο το Micorkorg για μικρή διαφορά στο κόστος. Σόρρυ αν δεν επαλίθευσα την παραμικρή λέξη που είπα. Την επόμενη φορά θα φροντίζω ότι λέω να φέρνει πιστοποιητικό γνησιότητας. 

 

Απο εκεί και πέρα σαφώς σε κάποιους τομείς το MicroKORG είναι καλύτερο όπως το ΜΙDI OUT , AUDIO IN, vocoder.

 

 

 

 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και επειδή τράβηξε πολυ η καραμέλα σας με την "παραπληροφόρηση" , καιρός λοιπόν και εγώ να αποχωρήσω απο το νοιζ, μιας και υπάρχουν τόσοι πολλοί εδώ μέσα που είναι πιο βαθείς γνώστες τις μουσικής τεχνολογίας , και φένεται ότι γνωρίζουν περισσότερα.

 

Εξάλλου οι περισσότεροι φίλοι μου εδω μέσα έτσι και αλλιώς έχουν ήδη αποχωρήσει , ήτανε θέμα χρόνου. Και έχουμε μονοπώλιο απο κιθαρίστες πια, η πληκτραδες είναι είδος προς εγακταλειψη εδω μέσα και οι συζητήσεις ελάχιστες. Οπότε για να μην κουράζομαι και να μην κουράζω. 

 

Goodbye noiz, thanks for the good times.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Για την ακρίβεια, το μόνο του σοβαρό μειονέκτημα είναι (για μένα) τα μικρά του πλήκτρα, με ζόρισαν αρκετά όσες φορές έπαιξα με το MicroKorg. Πέραν αυτού, δεν μπορώ να βρω άλλο χτυπητό μείον σε αυτό το όργανο (αν και το κλαβιέ είναι καλός λόγος για να μην το πάρεις). Αν είχε full size κλαβιέ, θα το είχα πάρει εδώ και πολύυυυυ καιρό...

 

Υπάρχει και το "αδίκως" παραγκονησμένο R3 το οποίο είναι ένα καλύτερο Microkorg με μεγάλα πλήκτρα !

Nothing is said that has not been said before...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και επειδή τράβηξε πολυ η καραμέλα σας με την "παραπληροφόρηση" , καιρός λοιπόν και εγώ να αποχωρήσω απο το νοιζ, μιας και υπάρχουν τόσοι πολλοί εδώ μέσα που είναι πιο βαθείς γνώστες τις μουσικής τεχνολογίας , και φένεται ότι γνωρίζουν περισσότερα.

 

Εξάλλου οι περισσότεροι φίλοι μου εδω μέσα έτσι και αλλιώς έχουν ήδη αποχωρήσει , ήτανε θέμα χρόνου. Και έχουμε μονοπώλιο απο κιθαρίστες πια, η πληκτραδες είναι είδος προς εγακταλειψη εδω μέσα και οι συζητήσεις ελάχιστες. Οπότε για να μην κουράζομαι και να μην κουράζω. 

 

Goodbye noiz, thanks for the good times.

 

Βρε kilon, ψυχραιμία. Εντάξει δικαίωμα σου είναι να αποχωρήσεις αλλά δεν είναι κρίμα να φεύγεις για μια διαφωνία?

Έχεις προσφέρει τόσες πληροφορίες εδώ μέσα (τουλάχιστον σε πράγματα που αφορούν εμένα), μέχρι και Video review έχεις κάνει για το Blofeld. Μην ξεχνάς, στην Ελλάδα είμαστε και έχουμε την κακιά νοοτροπία του ότι όλοι γνωρίζουμε τα πάντα !!! Δες ένα δελτίο ειδήσεων και θα το καταλάβεις.  :)

Peace brothers....

Nothing is said that has not been said before...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου