Προς το περιεχόμενο

το "Κλαίει" το όργανο....


Spiros Mavromatis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αναρωτιέμαι που ήταν ο Malmsteen όταν τα έκανε αυτά ο Χιώτης (μεγας εισαγωγέας ο Μανωλάκης και καλά έκανε).

 

Πιό ανέραστο και ακαλαίσθητο βιρτουόζωον, δεν έχω δει/ακούσει. Ο δε Χιώτης, πέρα από τη δεξιοτεχνία του, είχε την ψυχή του, είχε τη σοβαρότητά του, είχε την πολύπλευρη μουσική του παιδεία. Άλλο να βλέπεις το Χιώτη σε κατάσταση "προσοχης" να κάνει τις χορδές να κελαηδάνε, κι άλλο τον βίκινγκ να καβγαδίζει με την ίδια του την κιθάρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Και έτσι, χάνουμε την απλή καθημερινή χαρά της μουσικής του δρόμου μας και της νύχτας μας. Μπορούμε να είμαστε international (sic) χωρίς αυτήν την άρνηση.

 

ισως η πιο σωστη κουβεντα που εχει ειπωθει ποτε στο noiz γυρω απο αυτο το θεμα.

 

μπραβο φιλε μου!!

 

καρρα-γονιδη-χριστοδουλοπουλο(ο γαμπρος του και η κορη του μενουν ακριβως απεναντι μου) - μελα - τερζη - κουρκουλη - κλπκλπκλπκλπ

 

σταματω για να μην γινω αλλεργικος.

 

εγω παλι γιατι θα εδινα και το δεξι μου χερι για να τραγουδουσε εστω και ενας απο αυτους εστω και ενα τραγουδι μαζι με τη μπαντα μου?

 

δεν πιστευω να διαφωνεις Σπυρο μου οτι ΟΛΟΙ οσοι αναφερεις ειναι ΤΡΟΜΕΡΟΙ τραγουδιστες (με εξαιρεση ισως τον Καρρα που ειναι ''στυλιστας") και μερικοι απο αυτους και μουσικοι?

 

αν κρινεις ενα βιβλιο απο το εξωφυλλο του χανεις ΠΟΛΛΑ στη ζωη (οχι μονο στη μουσικη) και ειναι πραγματικα ΚΡΙΜΑ

 

Με αλλα λογια ΞΕΚΟΛΛΗΣΤΕ...... ;) γιατι κατα τα αλλα μια χαρα παιδια ειστε...ΟΛΕΣ οι μουσικες εχουν ΠΟΛΛΑ να μας μαθουν ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις δικιο τακη.απλα ψαχνω τροπους αποτοξινωσης.ειναι δυσκολο αν δεν σταματησω οριστικα την "νυχτα".

το παλευω οσο μπορω παντως

 

Kοιτα Σπυρο, κακα τα ψεματα, δεν θα την σταματησεις τη "νυχτα", κι ουτε χρειαζεται αλλωστε. Τα φραγκακια ειναι το "μεσο" για να κανουμε την ζωη μας πιο ευκολη. Για να μην πω οτι αυτα ειναι και η κινητηριος δυναμη για να αγοραζουμε τις εκαστοτε EJ strat (τι παιχτης ο κιαρατας).

 

Μιας και ψαχνεις ομως "αποτοξινωση" θα σου προτεινα (αν δεν εχεις ηδη) να κανετε ενα γκρουπακι και να παιζετε Ο,ΤΙ σας κατεβει στην κεφαλα σας ΕΚΤΟΣ απο μπουζουκλεριτζιδικα. Και εννοω ΚΑΘΟΛΟΥ, ουτε καν καμμια εισαγωγουλα, περασμα, μοριακι, διασκευουλα σε σκυλαδικο, σολακι και τα τοιαυτα γιατι ΕΚΕΙ (παντα ΓΙΑ ΜΕΝΑ) φαινεται το.... "ποτισμα" (ουτε κηπος να σουν). Εκει φαινεται οτι το ΜΥΑΛΟ δεν εχει ξεκολλησει απ τα μπουζουκια. Να ειναι ομως γκρουπακι κι οχι να μου καθεσαι εμπρος στον υπολογιστη και να παιζεις. ΠΑΝΤΑ μαζι με αλλους για να υπαρχει η συνεργασια, το groove και η πορωση (εκαστοτε). Τουλαχιστο ετσι θα μπορεις να βγαινεις με την ιδρωτιλα απο το στουντιο αλλα με ενα τεραστιο χαμογελο.

 

Οσο για το οτι ΟΛΕΣ οι μουσικες εχουν να δωσουν πραγματα συμφωνω και επαυξανω, μαλιστα βρισκω προτιμοτερο να ακουσω Γονιδη (πχ ο οποιος αυτος και ο Σφακιανακης ειναι οι μονοι που τρεφω μια συμπαθεια) παρα 1 ωρα reggae. Μονο που στα σκυλολαικα (ποιοτικα και μη) μετα απο λιγο το σωμα μου αρχιζει να .... αντιδραει (σπασμοι, αφροι, εξανθηματα κα). Αλλωστε ... απο πηλο ειναι μονο φτιαγμενο  ;)

 

Λες πατερ να εχω μεσα μου τον 666??? (Maiden yeahhh)

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαπαπαπα.Γονίδη κ Καρρά αντί για μαρέγγε?

 

Εσύ είσαι σατανάς κ το δηλώνεις μπρέ.

 

Βασικα ο καθένας με τα γούστα του κ εννοείται πως δεν είναι καλό να ακούς ένα είδος αλλά σιγουρα δεν είναι αναγκαίο το/τα άλλο/α να είναι ελληνικο σκυλολαικοεντεχνορόκ.

 

Μπορεί να ακούς μέταλ,ηλεκτρονική,πειραματικό-ενναλακτικό κ.α. αλλα το μπουζουκλερι νο νο νο νο νο."ποτίζει τον εγκέφαλο κ καταστρέφει κύτταρα σαν το ζωνιανό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαπαπαπα.Γονίδη κ Καρρά αντί για μαρέγγε?

 

Εσύ είσαι σατανάς κ το δηλώνεις μπρέ.

 

Βασικα ο καθένας με τα γούστα του κ εννοείται πως δεν είναι καλό να ακούς ένα είδος αλλά σιγουρα δεν είναι αναγκαίο το/τα άλλο/α να είναι ελληνικο σκυλολαικοεντεχνορόκ.

 

Μπορεί να ακούς μέταλ,ηλεκτρονική,πειραματικό-ενναλακτικό κ.α. αλλα το μπουζουκλερι νο νο νο νο νο."ποτίζει τον εγκέφαλο κ καταστρέφει κύτταρα σαν το ζωνιανό.

 

Χαχαχαχαχαχαχ Α ΓΕΙΑ ΣΟΥ !!! (ΑΨΟΥ)

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

superfunk,

 

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ. επισης να πω οτι ο καρρας μ αρεσει πιο πολυ για τα τραγουδια του , ισως διοτι εχουν καποια στοιχεια "χωσιματος" μεσα. το "τραβανε" ρε παιδι μου!!!! δεν μπορω να τα φανταστω απο αλλον τραγουδιστη , παροτι εχω ακουσει πολλους να "προσπαθουν" να τα πουν οπως αυτος. 8) 8)

 

playloud,

 

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ , δεν θα ειχα ουτε EJ ουτε τον "μαρκο ιιι " αν δε δουλευα ΚΑΙ νυχτα. ισως ουτε και την tonelab...

ξεχασα να σου πω , οτι εχουμε ηδη ενα γκρουπακι 5 ατομα συνολικα , με το οποιο παιζουμε μονο funk-soul-blues διασκευες.υπαρχει και γυναικεια φωνη.εκει πραγματικα τη βρισκουμε. να φανταστεις οτι οταν κανουμε κανα Live ιδρωνω απο την πρωτη εισαγωγη , ενω στα μπουζουκια περναει το μισο προγραμμα για να καταλαβω που βρισκομαι. και πινω καμια σαμπουκιτσα για να μην ξενερωνω.(ειδικα αν οι τραγουδιαρες ειναι υπερβολικα....ντυμμενες!!)

 

κατα τ αλλα , δεν ακουω Ελληνικη μουσικη ουτε ραδιοφωνο ολη την εβδομαδα. αναδευω συνεχεια τα cd που εχω , ωστε να αφομοιωνω διαφορα πραγματα.

τελευταια ακουω πολυ κλασσικη μουσικη παντως. (με εχει πιασει κατι που δεν μπορω να το εξηγησω...αυτη τη βδομαδα επιασα κιθαρα ΜΟΝΟ για να ηχογραφησω το on line τζαμαρισμα. :o :o :o)

την υπολοιπη εβδομαδα ακουω συνεχως Μπαχ , τις σουιτες για σολο cello...ειμαι αρρωστος??????????

 

 

 

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(με εχει πιασει κατι που δεν μπορω να το εξηγησω...αυτη τη βδομαδα επιασα κιθαρα ΜΟΝΟ για να ηχογραφησω το on line τζαμαρισμα. Shocked Shocked Shocked)

την υπολοιπη εβδομαδα ακουω συνεχως Μπαχ , τις σουιτες για σολο cello...ειμαι αρρωστος?Huh?Huh?Huh?

 

Όχι απλώς παίζεις τραγούδια που δε γουστάρεις με ένα όργανο που γουστάρεις πολύ...και "μαζί με το βασιλικό ποτίζεται και η γλάστρα" :(....(και εγώ το είχα πάθει μια περίοδο...αλλά δούλευα σε ροκάδικο..τωρα θα μου πείτε τι διαφορά έχουν...)

Τέλος πάντων εγώ αυτό που πιστεύω είναι οτι κάθε μουσικός θέλει να είναι δημιουργικός...και μέσα σε αυτούς τους χώρους αυτό είναι αδύνατο!!

 

ξεχασα να σου πω , οτι εχουμε ηδη ενα γκρουπακι 5 ατομα συνολικα , με το οποιο παιζουμε μονο funk-soul-blues διασκευες.υπαρχει και γυναικεια φωνη.εκει πραγματικα τη βρισκουμε. να φανταστεις οτι οταν κανουμε κανα Live ιδρωνω απο την πρωτη εισαγωγη , ενω στα μπουζουκια περναει το μισο προγραμμα για να καταλαβω που βρισκομαι. και πινω καμια σαμπουκιτσα για να μην ξενερωνω.(ειδικα αν οι τραγουδιαρες ειναι υπερβολικα....ντυμμενες!!)

 

Γιατί απλά δίνεις την ψυχή σου στο γκρούπ,ενώ στην πίστα μόνο το κορμί σου :P!για αυτό μιλάμε για τη "δικτατορία του σκυλάδικου"!όλοι οι επαγγελματίες μουσικοί αναγκάζονται να δουλέψουν εκεί γιατι αλλίως θα ψοφήσουν της πείνας...λίγοι καταφέρνουν να ξεφύγουν αλλά και πάλι κάνουν μεγάλες θυσίες για να μπορέσουν να κάνουν τη μουσική αυτό που είναι,δηλαδή ΤΕΧΝΗ!η μουσική δεν είναι μόνο για ξεσάλωμα και χαβαλέ-καλό είναι και αυτό μερικές φορές αλλά το κακό έχει παραγίνει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω που τα λεμε , εχεις [move]απολυτο[/move] δικιο οπως τα λες.το  καταρραμενο το χρημα τα κανει ολα.

εχω ορκιστει στον εαυτο μου οτι αν βρεθει καποιος που να θελει το γκρουπακι 2 φορες την εβδομαδα στανταρ για Live , θα φυγω απο κει. εστω και με λιγο λιγοτερα χρηματα.

αυτο περιμενουμε εδω και καμια 10αρια χρονια που εχουμε το γκρουπ.παρ ολες τις ενεργειες μας , ολοι μας γυριζουν την πλατη. και να πω οτι δεν παιζουμε κιολας...

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ορκιστει στον εαυτο μου οτι αν βρεθει καποιος που να θελει το γκρουπακι 2 φορες την εβδομαδα στανταρ για Live , θα φυγω απο κει. εστω και με λιγο λιγοτερα χρηματα.

αυτο περιμενουμε εδω και καμια 10αρια χρονια που εχουμε το γκρουπ.παρ ολες τις ενεργειες μας , ολοι μας γυριζουν την πλατη. και να πω οτι δεν παιζουμε κιολας...

 

τα είπαμε "η δικτατορία του σκυλάδικου"!πρέπει να έχεις μεγάλα τέτοια για να κάνεις κάτι κόντρα στο ρεύμα...αλλά σε βάθος χρόνου νομίζω οτι αξίζει τον κόπο!ειλικρινά θλίβομαι βαθύτατα για όλους αυτούς τους καταπληκτικούς και με αίσθημα και με σπουδές μουσικούς που αναγκάζονται να τρώνε τα γαρύφαλλα του κάθε σαπιοκοιλιά στη μάπα για να βγάλουν τα προς το ζείν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο περιμενουμε εδω και καμια 10αρια χρονια που εχουμε το γκρουπ.

 

Θα περιμενεις αλλα ......70 χρονια το λιγοτερο,δεν υπαρχει γκρουπ αυτου του τυπου του οποιου τα μελη να ΖΟΥΝΕ απο τη μουσικη στην Ελλαδα ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου