Προς το περιεχόμενο

το "Κλαίει" το όργανο....


Spiros Mavromatis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χωρίς να θέλω να το θέσω το ζήτημα επί προσωπικού φίλε Matawan, έχω βαρεθεί να αποκαλούν τον κάθε παλιό καλό (ή μη) λαϊκό, "ροκ", επειδή έκανε φυλακή, επειδή κάπνιζε μια χασισοφυτεία στην καθισιά του ή επειδή πλακωνότανε με τους μπάτσους και έκανε εξοριά.

 

Λοιπόν παιδιά, όοολοι αυτοί δεν είναι ροκ, δεν έχουν καμία σχέση με τη ροκ και πιθανόν δεν ήθελαν να ξέρουν καν την ύπαρξη της. Μεγάλοι μουσικοί και συνθέτες μεν, αλλά πέραν του σλόγκαν περί "ροκ τρόπου ζωής" και άλλων φαιδρών, η ροκ ήταν (και είναι;) πρώτ' απ' όλα μουσική. Μια μουσική με την οποία δεν είχαν καμία σχέση οι εκάστοτε εκπρόσωποι της ελληνικής λαϊκής μουσικής.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Θα απαντήσω με τα λόγια του μεγάλου ποιητή.

"Help, i'm a rock". Ας μην ξεκινήσουμε καν αυτή τη συζητηση αγαπητε mscmkr

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως θα μου επιτρέψετε να πω ότι δεν την έχετε πολυψάξει την ελληνική λαΙκή μουσική και το μπουζούκι.

Ο Χριστοδουλόπουλος, ο Τερζής, ο Μελάς απ' τη μια και ο Ολύμπιος, ο Καραντίνης και ο Στεργίου δεν είναι αυτό που θα λέγαμε η παρακαταθήκη και οι αυθεντίες του μπουζουκιού και της λαικής μας μουσικής.

Αυτή είναι η προσωπική μου γνώμη βέβαια.

Όλοι αυτοί που αναφέρθηκαν είναι ενδεχομένως πολύ άξιοι αλλά σε καμμία περίπτωση δεν είναι το μεγαλύτερο κεφάλαιο της λαικής μουσικής.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως θα μου επιτρέψετε να πω ότι δεν την έχετε πολυψάξει την ελληνική λαΙκή μουσική και το μπουζούκι.

Ο Χριστοδουλόπουλος, ο Τερζής, ο Μελάς απ' τη μια και ο Ολύμπιος, ο Καραντίνης και ο Στεργίου δεν είναι αυτό που θα λέγαμε η παρακαταθήκη και οι αυθεντίες του μπουζουκιού και της λαικής μας μουσικής.

Αυτή είναι η προσωπική μου γνώμη βέβαια.

Όλοι αυτοί που αναφέρθηκαν είναι ενδεχομένως πολύ άξιοι αλλά σε καμμία περίπτωση δεν είναι το μεγαλύτερο κεφάλαιο της λαικής μουσικής.

 

 

 

Δεν αναφερθηκαν ως "κεφαλαιο της λαικης μουσικης φιλε μου, αλλα ως δεξιοτεχνες μπουζουκτσηδες. Τωρα, αμα αυτος ο τιτλος τον τιμαει τον αλλο  ;D  ;D  ;D  ;D

 

Οσο για τον απο πανω φιλο εχει πολυ δικιο. Σηκωθηκανε ολοι και ονομαζονται ροκ. Απ την μια οτι κατακαθι υπαρχει, μα δολοφονος (βλ. Ακης Πανου), χασικλης (οι περισσοτεροι) και αποτυχημενοι ταυτοτητος (βλ Παπακων/νου) βαφτιζονται απο τους αλλους (αλλα και πολλες φορες και απο μονοι τους) Rock.

 

ΜΗ ΧΕΣΩ ΜΕΣΑ.

 

Δηλ. αμα εισαι πλυμενος, δεν εχεις κανει φυλακη και δεν κανεις ναρκωτικα δεν εισαι ροκ ουτε κατα διανοια?

 

Τι να πω.... κι εγω που νομιζα τοσο καιρο οτι ειμαι ροκ μπου χουουοουου  :'(  :'(  :'(  :'(  :'(

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου