Προς το περιεχόμενο

HELP με Guitar Rig 3


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδες εχω το Guitar RIG 3 και επειδη ειμαι λιγο ασχετος με αυτα θελω να με βοηθησετε στα εξης,

. Εχω Laptop  με καρτα ηχου Intel αρα δεν κανει για μουσικη.

. Τι πρεπει να αγορασω, μια εξωτερικη καρτα ηχου ή μια προενισχυση για να συνδεσω την κιθαρα με τον φορητο υπολογιστη?

. Ποια προτεινεται σε προσιτη τιμη?

 

Γιωργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μια εξωτερική κάρτα είναι κατά κανόνα καταληλότερη από την onboard.

Αυτό όπως δε σημαίνει ότι δεν μπορείς να στείλεις το σήμα σου και στην κάρτα που έχεις αυτή τη στιγμή.

Αν η κάρτα σου έχει αποκλειστικά είσοδο line in θα χρειαστείς κάποιου είδους προενίσχυση. Κάποιο πετάλι με buffer (ή on) είναι κατά πάσα πιθανότητα αρκετό.

 

 

Αν αποφασίσεις να σχοληθείς ουσιαστικά, μελέτησε λίγο τις απαιτήσεις σου και τα δεκάδες thread που υπάρχουν εδώ σχετικά με εξωτερικά interface και τα ξαναλέμε.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

΅Αν η κάρτα σου έχει αποκλειστικά είσοδο line in θα χρειαστείς κάποιου είδους προενίσχυση. Κάποιο πετάλι με buffer (ή on)΅

 

Η εσωτερικη καρτα εχει δυο line in.. Επομενως για να καταλαβω εαν αγορασω μια εξωτερικη καρτα θα ειμαι καλυμενος ή θα χρειαστει και προενισχυση?

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει η κάρτα που θα πάρεις να έχει την ειδική hiz/instrument είσοδο, που είναι ακριβώς αυτή που θέλουν οι κιθάρες. Με μια τέτοια θα είσαι καλυμένος

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να κάνεις το  εξής για να δοκιμάσεις το guitar rig και να αποφασίσεις αν θες να πάρεις καλή κάρτα Γιήχου!:

 

Θα κατεβάσεις ετούτο εδώ το προγραμματάκι: http://tippach.business.t-online.de/asio4all/ASIO4ALL_2_8_English.exe

 

Θα το κανεις setup και θα το εφαρμόσεις στην κάρτα ήχου της intel.

 

Με αυτό το πρόγραμμα θα έχεις προσομοίωση ASIO - δηλαδή χαμηλό latency.

 

 

Λες ότι η κάρτα ήχου σου έχει 2 line in. Το 1 απο τα 2 είναι κατα 99% είσοδος mic (συνήθως το line in έχει μπλε χρώμα και το mic κόκκινο. Αν έχεις αμφιβολίες διάβασε το manual της μητρικής)

 

Στο ζουμί τώρα: Μπορείς να συνδέσεις κιθάρα στ mic και να χρησιμοιήσεις τους προενισχυτές που έχει η κάρτα, αλλα αυτοί είναι ΑΙΣΧΡΟΙ.

Μπορείς όμως να μην βάλεις προενίσχυση και να βάλεις gain μέσω του Guitar Rig.

 

Οπότε το μόνο που σου μένει τώρα είναι να βάλεις το προγραμματάκι και να πάρεις ένα αντάπτορα "μεγάλο θυληκό καρφί σε μικρό αρσενικό καρφί" (φαντάζομαι ότι καλώδιο "μεγάλο καρφί - μεγάλο καρφί" έχεις)

 

Αυτά απο μένα, ελπίζω να σε βοήθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να συνδέσεις κιθάρα στ mic και να χρησιμοιήσεις τους προενισχυτές που έχει η κάρτα, αλλα αυτοί είναι ΑΙΣΧΡΟΙ.

 

Ρε συ γίνεται αυτό; Γιατί μου δίνει την εντύπωση πως θα εκραγεί κάτι;;;  ;D  :o  :P (Ίσως γιατί είμαι άσχετος? :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ γίνεται αυτό; Γιατί μου δίνει την εντύπωση πως θα εκραγεί κάτι;;;  ;D  :o  :P (Ίσως γιατί είμαι άσχετος? :P )

 

Όλα γίνονται. Μόνο του σπανού τα γένια δεν γίνονται.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου