Προς το περιεχόμενο

Ανορθογραφα posts


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επαναλαμβάνω, ότι πουθενά δε διευκρίνισες ότι είσαι εθελοντής.

Μάλλον πρέπει να διαβάζεις καλύτερα γιατί εγώ (με κάποιον περίεργο τρόπο) ήξερα από το πρώτο post του evris στην κουβέντα την ιδιότητά του ως εθελοντή στον τομέα του Open Source λογισμικού. Μήπως δεν έδινες και τη φοβερή προσοχή σε αυτά που διάβαζες; Λέω τώρα... ::)

 

Κατά τα άλλα, όσο συμφωνούσα στο πρώτο σου post φίλε capricorne, άλλο τόσο διαφωνώ με όλα τα επόμενα. Έχω την αίσθηση ότι έχεις μια συγκεκριμένη εικόνα της πραγματικότητας στο μυαλό σου και δεν θέλεις να δεις τίποτα πέραν αυτής. Δικαίωμά σου βέβαια, πάντως θα προσυπογράψω τα λεγόμενα του Harilatron σε αυτή την περίπτωση.

 

Τέλος, ας ξεκολλήσουμε το κεφάλι μας από τον Φειδία, τον Πλάτωνα και τον Φήμιο. Πρέπει να έχουμε επίγνωση της Ιστορίας μας αλλά αν έχουμε μόνο μια ιστορία να προβάλλουμε και κανένα παρόν ή μέλλον, μας βλέπω σε χειρότερη μοίρα. Ακόμα χειρότερη για την ακρίβεια...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 245
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

εχω την αισθηση οτι ενα μερος του προβληματος (του ποσο ανορθογραφοι ειμαστε καποιοι) εχει να κανει με το γλωσσικο ζητημα. με αφορμη την κουβεντα σας διαβαζω αυτο τωρα

 

Το Γλωσσικό Ζήτημα

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μια και εισαι στο χωρο της Πληροφορικης, πιστευω να ξερεις οτι οι (Αγγλοφωνοι) Αμερικανοι του "χωρου" μαθαινουν Αρχαια Ελληνικα και "ψαχνονται" πολυ μ'αυτα. Οπως και ολοι οι "μελλοντικοι" κουμανταδοροι των "μαζων". (βλ. πολιτικοι, μεγαλοεπιχειρηματιες, κλπ..)

Καποιοι λενε οτι τα (Αρχαια) Ελληνικα ειναι η "γλωσσα μηχανης" του ανθρωπινου εγκεφαλου.

 

Oh, the famous Hellenic Quest urban legend again... :)

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ (με κάποιον περίεργο τρόπο) ήξερα από το πρώτο post του evris στην κουβέντα την ιδιότητά του ως εθελοντή στον τομέα του Open Source λογισμικού

Εσύ μπορεί να είσαι ειδήμων στο opensource (ό,τι διάολο κι αν είναι τούτο), ενώ εγώ από την άλλη είναι παντελώς άσχετος με το αντικείμενο. Μπορεί επιπλέον να γνωρίζεστε με τον evris 27 χρόνια, εγώ τον γνώρισα πριν κάποιες ώρες. Άλλο το να λέω "επεξεργάζομαι software που είναι προϊόν εθελοντικής προσπάθειας" κι άλλο να λέω ορθά κοφτά "είμαι εθελοντής". Θες να με χαρακτηρίσεις τυπολάτρη, σχολαστικό, μπούφο ή ότι άλλο σου κατέβει; Κάνε το αν σε ευχαριστεί. Ήδη με έχει κουράσει το όλο θέμα.

Έχω την αίσθηση ότι έχεις μια συγκεκριμένη εικόνα της πραγματικότητας στο μυαλό σου

Όλοι μας έχουμε διαμορφωμένη αυτή την αίσθηση που περιγράφεις και βάσει αυτής μιλάμε και πράττουμε.

και δεν θέλεις να δεις τίποτα πέραν αυτής

Όλοι έχουμε τα "θέλω" μας (επιδοκιμάζω) και τα "δε θέλω" μας (απορρίπτω). Που το μεμπτό δηλαδή φίλος; Εκτός κι αν θεωρείς έγκλημα τη διαφωνία στα πλαίσια ενός θεμιτού διαλόγου.

Πρέπει να έχουμε επίγνωση της Ιστορίας μας αλλά αν έχουμε μόνο μια ιστορία να προβάλλουμε και κανένα παρόν ή μέλλον, μας βλέπω σε χειρότερη μοίρα. Ακόμα χειρότερη για την ακρίβεια...

+1000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oh, the famous Hellenic Quest urban legend again... :)

 

Oh, that's not what i meant, actually...  ;)

 

αυτα ειναι για λαϊκη καταναλωση, αν και οπου υπαρχει καπνος....  :D

 

 

evrακο, καλες οι αποψεις σου και η χοντρο-biased θεωρια σου, αλλα i'll pass. (για να στα λεω και στη γλωσσα που προτιμας)

 

Και για να σου θυμισω. Εδω μιλουσαμε για την ορθογραφια των posts κι εσυ βρηκες εδαφος για να μας ψησεις οτι η γλωσσα μας δεν μας χρειαζεται και να το γυρισουμε στα αγγλικα, επειδη βολευει τους Softwareαδες και καποιους αλλους μυστηριους...

 

γκιμι ε μπρεηκ, γουιλ για?  ;D

 

 

ps. αν ειδες, το υφος μου αλλαξε λογω της ειρωνικης απαντησης σου. Αυτο μου ειπε πολλα.

 

φιλικα, παντα.  8)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

 

Μη μιλήσω για μεγαθήρια της σύγχρονης ελληνικής μουσικής όπως Ζαμπέτας, Τσιτσάνης, Χατζιδάκις, Θεοδωράκης, Σαββόπουλος και νεότερους (Αλκίνοος, Μάλαμας, Περίδης, Παπάζογλου, Θαλασσινός κλπ κλπ).

 

 

 

 

 

Το σύνολο των έργων των παραπάνω είναι ζήτημα να προσεγγίζει σε καλλιτεχνική αξία αλλά και πωλήσεις έναν δίσκο όπως π.χ. το dark side of the moon. Για να μη μιλήσουμε για τα πραγματικά μεγαθήρια όπως ο Beethoven και ο Mozart.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως, αντί για τεχνοκράτης, προσπαθώ να είμαι ερασιτέχνης.

Και από το να γράφω, προτιμώ (ανεξαρτήτου αποιτελέσματος) να συγγράφω (όποιος βρει ποιος είναι που συν+γράφει μαζί μου περνάει level).

 

Και για να μη το γυρίσουμε σε σημειωτικές και Έκο (Ουμπέρτο, όχι κίνητρον  ;D) η ελληνική γλώσσα ορθογραφημένη, εμπεριέχει ετυμολογία η οποία προσφέρει ερεθίσματα πέραν των ακουστικών. Και οι πολλές γλώσσες παρέχουν πολλαπλά νοήματα.

Και επειδή άλλο Χύνω (μπύρες) και άλλο Χήνο, εγώ δεν έχω νιώσει ποτέ orgasmo, αλλά είμαι ευτυχής και πιο ολοκληρωμένος σαν άνθρωπος που έχω προσφέρει και βιώσει οργασμό , και λίγο ακόμα που έχω νιώσει la petite mort (γαλλιστί) . Μακάρι κάποτε να τον βιώσω και σε άλλες γλώσσες και να γίνω πλουσιότερος.

 

Και 2 ζητηματάκια, τροφή για σκέψη:

 

Βαφτίστηκα  Εμμανουήλ. Εμένα το Emmanuel, Immanuel, manos, Μάνος, Μανώλης , Μανόλης, Μanolo δεν μου λένε τίποτα παρά ίσως μόνο ηχητικά, πέρα από ένα πρόσωπο που πιθανότατα γνωρίζω και το έχω συνδέσει.

 

Όμως το Εμμανουήλ μου λέει απείρως περισσότερα : εν (=μέσα) μα (=στο δικό μου) νου (=νου ;D ;D ;D) ηλ (= ο ήλιος) , δηλαδή ΕΝ+ΜΑ+ΝΟΥ+ΗΛ= ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ, δηλαδή ο ήλιος (ο πρώτος θεός, άρα ο Θεός(όχι ο χριστιανικός)) είναι στο μυαλό μου, δηλαδή ο θεός είναι στο μυαλό μας, είναι μέσα μας. Πάρτε και το τυράκι ότι ο Χριστός βαφτίστηκε Εμμανουήλ (καλά εβραίος δεν ήταν αυτός- που το βρήκαν το ελληνικό όνομα να του το δώσουν; ) και ψάξτε την αλήθεια πίσω από τις λέξεις και τα δόγματα.

 

Αντέχετε και το δεύτερο; Πότε ξεκίνησαν τα greeklish?

ο Όφις και το ερπετό γενικά συμβολίζουν κάτι το δαιμονικό στην "δυτική" παράδοση, γι' αυτό και το σκοτώνει ο Μέγας Αλέξανδρος, ο Αγ. Γεώργιος και δεν ξέρω και ποιος άλλος. Ο συμβολισμός αυτός ήταν ισχυρότατος μέχρι τη στιγμή που αυτός που

πληρώνει λογαριασμό στην Πύλη (aka Bill Gates) , το έβαλε σχεδόν παντού, σε κάθε σπίτι και κάθε γραφείο και μάλιστα τόσο επαίσχυντα που ούτε καν του άλλαξε το όνομα OFFICE .

 

Σας κούφανα ή sas koufana?  ;D ;D ;D ;D

Ι CAN ONLY SHOW YOU THE DOOR, NEO

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oh, the famous Hellenic Quest urban legend again... :)

 

Oh, that's not what i meant, actually...  ;)

 

αυτα ειναι για λαϊκη καταναλωση, αν και οπου υπαρχει καπνος....  :D

 

 

evrακο, καλες οι αποψεις σου και η χοντρο-biased θεωρια σου, αλλα i'll pass. (για να στα λεω και στη γλωσσα που προτιμας)

 

Και για να σου θυμισω. Εδω μιλουσαμε για την ορθογραφια των posts κι εσυ βρηκες εδαφος για να μας ψησεις οτι η γλωσσα μας δεν μας χρειαζεται και να το γυρισουμε στα αγγλικα, επειδη βολευει τους Softwareαδες και καποιους αλλους μυστηριους...

 

γκιμι ε μπρεηκ, γουιλ για?  ;D

 

 

ps. αν ειδες, το υφος μου αλλαξε λογω της ειρωνικης απαντησης σου. Αυτο μου ειπε πολλα.

 

φιλικα, παντα.  8)

 

Οχι ειρωνια, προς θεου. Απειρος κοσμος την εχει πατησει με το γνωστο urban legend. Εξ' ου και "Ωχ παλι το γνωστο urban legend?". Ακομα και ο Υπ. Παιδειας το ειχε επικαλεστει σε ομιλια του. Και αν πας στο link της wikipedia στην παραπομπη 7 θα διαβασεις για το συμβαν και το urban legend και σε αρθρο στα ΝΕΑ. Αν εννοουσες κατι αλλο πες ... Εγω αναφερομαι ακριβως σε αυτο (με τα αρχαια και Η/Υ) οπως το καταλαβα απο αυτο που εγραψες... Ειναι πολυ διαδεδομενο παντως και  ακομα και στο noiz εχει συζητηθει ακριβως αυτο (Η/Υ και αρχαια ελληνικα και στελεχη). O elavd ας αναλαβει να βρει το link :)

 

Τωρα για την ορθογραφια κλπ, εχεις δικαιο, ειμαι κατα (γενικως) της πολυπλοκοτητας της, ξερω οτι δεν συνηθιζεται να μην στηριζεις την τοπικη αγορα, παπουτσι απο τον τοπο σου κλπ. Το δηλωσα απο την αρχη οτι προβλεπω να μου ορμαει κοσμος, αλλα ρε συ, απλα σκεψου οτι οσο κατα και να ειμαι, την "στηριζω" (ισως και πιο πολυ απο τον μεσο τιμητη της) οσο υπαρχει,  συμμετεχοντας σε προσπαθειες οπως οι ελληνικοι διορθωτες. Μπορει δηλαδη να ονειρευομαι αλλες κιθαρες (για να το γυρισουμε σε κατι πιο γνωστο) για το μελλον μου, αλλα και στο εργαστηρι μου (αν ειχα) προσπαθω να καλυτερευω τις υπαρχουσες ακομα και των ξενων, αφιλοκερδως, χωρις χρεωση κλπ ..

 

Την κοινη γλωσσα, την greeklish γραφη και τις απλοποιημενες ορθογραφιες δεν τα προτεινω απλα για να εξυπηρετησουν καποιους κομπιουτεραδες, νομιζω οτι διευκολυνουν την επικοινωνια των ανθρωπων γενικοτερα... Και δεν βλεπω την ορθογραφια ξεκομενη απο την γλωσσα η την επικοινωνια, γιαυτο και για μενα το θεμα "ορθογραφια" κολλαει καπακι με την "γλωσσα". Αν το θεωρεις offtopic δεν μπορω να στο αντικρουσω και ιδιαιτερα. Παντως just for the record, επι πρακτικοτερων ζητηματων, ακομα και στο noiz εγω την προσπαθεια μου την εχω κανει να βαλουμε ενα script που απαγορευει greeklish, κεφαλαια κλπ, ασχετο αν προσωπικα δεν θα ειχα κανενα προβλημα με τετοιες γραφες...

 

Και παλι 1000 συγνωμη αν κατι σου φανηκε ειρωνικο, ειναι το internet που δημιουργει παρεξηγησεις (ειχα βαλει και τα γελακια μου και τα ολα μου, αλλα δεν περασε το νοημα... my bad που λενε και οι φιλοι μου οι Αγγλοι).

 

Βλεπω οτι το θεμα δημιουργει μια "πολωση" και οι παρεξηγησεις αρχιζουν να γινονται ευκολες, οποτε εγω λεω να μην συμμετεχω αλλο στο thread (νημα).

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την κοινη γλωσσα, την greeklish γραφη και τις απλοποιημενες ορθογραφιες δεν τα προτεινω απλα για να εξυπηρετησουν καποιους κομπιουτεραδες, νομιζω οτι διευκολυνουν την επικοινωνια των ανθρωπων γενικοτερα...

 

θα σου δωσω μονο ΕΝΑ παραδειγμα για να καταλαβεις ποσο ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ειναι η ορθογραφια αλλα και η σωστη γραμματικη και φυσικα το ΕΛΛΗΝΙΚΟ αλφάβητο αλλα και οι ΤΟΝΟΙ...

 

το τζάμι μου φαινόταν βρώμικο (δηλ.το τζαμι κατα την ΔΙΚΗ μου γνωμη χθες ηταν βρωμικο)

 

το τζάμι μου φαίνονταν βρώμικο (δηλ. το ΔΙΚΟ ΜΟΥ τζαμι χθες ηταν βρωμικο γενικα,δηλ.οποιος και να περνουσε εξω απο το σπιτι μου  θα ελεγε οτι το τζαμι μου ειναι βρωμικο)

 

 

δεν υπαρχει περιπτωση να ακυρωσεις τους ΚΑΝΟΝΕΣ της ελληνικης γλωσσας χωρις να σκοτωσεις το ΝΟΗΜΑ της.

 

to tzami mou fenotan vromiko  ??? (Τη θαιλι να πι ω πιιτις?) ;D

 

 

επισης γραψε μου σε greeklish  τις παρακατω ΟΜΟΗΧΕΣ λεξεις

 

Πάλη - Πάλι

 

Τείχος - Τοίχος

 

Χήρος - Χοίρος

 

Κάλλος - Κάλος

κόμμα .... κώμα

 

κινώ .... κοινό

 

όμως .... ώμος

 

χορός .... χώρος

 

μήλο .... μιλώ

 

παίρνω .... περνώ

 

θήρα - θυρα

 

μοιρα - μήρα

 

βάζο - βάζω

 

πείρα - πήρα

 

Παιδάκια - Παϊδάκια

 

λιρα - λυρα

 

κτλ

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και 2 ζητηματάκια, τροφή για σκέψη:

 

Βαφτίστηκα  Εμμανουήλ. Εμένα το Emmanuel, Immanuel, manos, Μάνος, Μανώλης , Μανόλης, Μanolo δεν μου λένε τίποτα παρά ίσως μόνο ηχητικά, πέρα από ένα πρόσωπο που πιθανότατα γνωρίζω και το έχω συνδέσει.

 

Όμως το Εμμανουήλ μου λέει απείρως περισσότερα : εν (=μέσα) μα (=στο δικό μου) νου (=νου ;D ;D ;D) ηλ (= ο ήλιος) , δηλαδή ΕΝ+ΜΑ+ΝΟΥ+ΗΛ= ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ, δηλαδή ο ήλιος (ο πρώτος θεός, άρα ο Θεός(όχι ο χριστιανικός)) είναι στο μυαλό μου, δηλαδή ο θεός είναι στο μυαλό μας, είναι μέσα μας. Πάρτε και το τυράκι ότι ο Χριστός βαφτίστηκε Εμμανουήλ (καλά εβραίος δεν ήταν αυτός- που το βρήκαν το ελληνικό όνομα να του το δώσουν; ) και ψάξτε την αλήθεια πίσω από τις λέξεις και τα δόγματα.

 

Αντέχετε και το δεύτερο; Πότε ξεκίνησαν τα greeklish?

ο Όφις και το ερπετό γενικά συμβολίζουν κάτι το δαιμονικό στην "δυτική" παράδοση, γι' αυτό και το σκοτώνει ο Μέγας Αλέξανδρος, ο Αγ. Γεώργιος και δεν ξέρω και ποιος άλλος. Ο συμβολισμός αυτός ήταν ισχυρότατος μέχρι τη στιγμή που αυτός που

πληρώνει λογαριασμό στην Πύλη (aka Bill Gates) , το έβαλε σχεδόν παντού, σε κάθε σπίτι και κάθε γραφείο και μάλιστα τόσο επαίσχυντα που ούτε καν του άλλαξε το όνομα OFFICE .

 

Σας κούφανα ή sas koufana?   ;D ;D ;D ;D

 

Και δεν σε 'χει ανακαλύψει ακόμη ο Λιακόπουλος;

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου